RONALD GORSIC/CROPIX Cropix
HT PREMIJER LIGA

Cibona dobila Zadar, ali raduju se - gosti! Napravili su važan korak u borbi za naslov prvaka

Cibona je trebala dobiti s 29 razlike da bi Zadru preotela potencijalnu ‘jedinicu‘ pred doigravanje.
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 20. travanj 2022. 21:32

CIBONA - ZADAR 89:80 (24:24, 22:12, 25:18, 18:26)

ZAGREB Dvorana Dražena Petrovića. Gledatelja 400. Suci: Radojković, Hadžić i Jurčević.

CIBONA: Popić 6p, 4s, Prkačin 13p, 10s, Gegić 5p, 5s, 5a, Vildoza 11, Majcunić, Novačić, Gnjidić 18p, 4s, Branković 11p, 4s, 3il, M. Drežnjak 12p, 4a, Krajnović, Reuvers 4, Nakić 9p, 3s.

ZADAR: Carter 6p, 5s, 3il, Marčinković 8p, 4s, Paponja, Jordano 8, Brala 4, Bursać 6p, 3s, Junaković 5, Buljan, D. Drežnjak 17p, 4s, Mavra 7p, 7a, Thompson 19p, 9s.

Imala je Cibona u 32. minuti 74:54, imala je i dvije minute kasnije 79:59, a trebalo je Vukovima 29 poena viška ne bi li borbu za startni broj jedan uoči doigravanja imala u svojim rukama, no Zadar je učinio do kraja ono po što je došao u Zagreb. Obranio je tu kapitalnu prednost, koji je donio prije svega iz posljednje utakmice u Krešinom domu kad je Vukove svladao sa 80:52. Uozbiljili su se Zadrani, Justin Carter se ukazao, bio je tu i Dominik Mavra, a Dario Drežnjak je ionako bio najrasploženiji, pa je gost imao minutu do konca minus devet i tri napada koje nije realizirao za totalni preokret.

No, vjerojatno Srđan Helbich, čovjek koji već dva mjeseca mijenja na klupi Vladimira Anzulovića nije bio nezadovoljan, iako je izgubio. Zadar tri kola uoči doigravanja ima domaće utakmice sa Splitom i Goricom te gostovanje kod Cedevite Junior, a ako iz sve tri izađe kao pobjednik - pod uvjetom da i Cibona do kra svlada Zabok, Split i Cedevitu Junior, sve u gostima - imat će prednost domaćeg parketa u borbi za naslov prvaka.

Doduše, tu treba ostaviti otvorenom mogućnost da stvar na vrhu dodatno zakomplicira Split, jer bi se on s pobjedama nad Zadrom u Zadru i Cibonom na Gripama mogao uključiti...

Bio je to epilog vrlo žive utakmice, barem u prvom poluvremenu. Dobila je Cibona ono što je čekala mjesecima, napadački goropadnog Lovru Gnjidića, koji je ubacio do konca 18 poena, a trice je šutirao 4-4. Dobio je Gašper Okorn i vrlo zanimljive minute Josipa Popića, koji bi mu u zavrpnici sezone mogao biti važan u slučaju da Okornu na terenu trebaju Jose Vildoza i Amar Gegić zajedno, jer tada Nathan Reuvers mora biti na klupi, kao treći, prekobrojni stranac. Zadar je imao dobro otvaranje Duje Brale, imao je doprinos Darija Drežnjaka, ali to je bilo otprilike sve dok Cibona nije otišla na plus 20, pa se oglasilo zvono za uzbunu i moralo se uozbiljiti. Vratio se Zadru i Martin Junaković nakon ozljede, uspio je odigrati 17 minuta.

Cibona je ukupno dominirala, pa su nakon nekoliko tijesnih dvoboja ove dvije momčadi na početku sezone, posljednje dvije utakmice bile prilično jednosmjerne. Cibona se doimala dobar dio utakmice svježije, uostalom, Zadar je igrao ABA ligu još u ponedjeljak.

Sve to će, međutim, postati posve nevažno, kad se nakon kraja ovoga tjedna ostane samo u domeni hrvatskog prvenstva. Upravo će Cibona i Zadar odigrati u petak, opet u Zagrebu, posljednju utakmicu ABA lige ove sezone, ali to će biti utakmica koja doista o ničemu neće odlučivati, pa će i jedan i drugi tjedan u njoj pokušati isprobati neke ideje, ali i sačuvati momčadi od nekih neželjenih ozljeda.

CEDEVITA JUNIOR - ZABOK 85:64 (22:14, 24:16, 15:20, 24:14)

ZAGREB - Dvorana II Doma sportova. Gledatelja 200. Suci: Vulić, Katić i Grubišić.

CEDEVITA JUNIOR: Ogrizovć 2, Radović 10p, 3s, Kučić 2, Rašić 6p, 7s, Filipović 16p, 3s, 6a, Serdarušić, Miličević, Šabić 12, Bošnjak 6p, 4s, Planinić 10p, 10s, Vučić 12p, 4il, Batinić 9p, 7s, 7a, 3ol.

ZABOK: Martinko, Levanić-Kutni 7p, 5s, 3ol, 4il, Lu. Buljević 15p, 6s, Brocić 5, Vručinić 2p, 4a, Črnjević 5p, 6s, Budimir 11p, 3s, 3a, Lo. Buljević 10p, 6s, Ćutuk 1, Antonić, Jurič 8p, 3s.

Nakon šest uzastopnih poraza u Ligi za prvaka, Cedevita Junior, najugodnije iznenađenje uvodnog dijela sezone napokon se dokopala pobjede te vrlo uvjerljivo sredila Zabok sa 85:64. Cedevita Junior nije ovoga puta imala u momčadi Filipa Bundovića, no podsjetila je na neka izdanja iz dijela sezone kada i ABA ligašima nije bilo svejedno kad je nasuprot njih bila družina Damira Mulaomerovića.

Zabok, za razliku od prethodnog ogleda u Zagorju, ovoga puta nije bio blizu, osim situacije s konca treće četvrtine kad se gost približio na 50:58. Ali, prije sirene koja je označavala kraj trećeg kvartala Goran Filipović je pogodio s centra, pa je Cedevita Junior otišla sa 61:50 u posljednjih deset minuta i tu više povratka za Zabok nije bilo... (tp)

Poredak, Liga za prvaka: Zadar 23-6, Cibona 23-6, Split 22-7, Cedevita Junior 18-11, Gorica 14-15, Zabok 12-17.

25. travanj 2024 03:40