VLADIMIR DUGANDZIC/CROPIX Cropix
FINALE PRVENSTVA HRVATSKE

Majstorica odlučuje hrvatskog košarkaškog prvaka, Splićani prilično uvjerljivo slavili i izjednačili

U četvrtoj utakmici serije Žuti su na svom terenu uvjerljivo nadigrali goste iz Zadra 81:68
Piše: Davor BurazinObjavljeno: 02. lipanj 2021. 21:54

SPLIT – ZADAR 81:68 (19:23, 25:14, 18:11, 19:20)

SPLIT – Dvorana KK Split. Bez gledatelja. Suci: Vovk, Jovović i Kruljac.

SPLIT: Perković 18p, 3s, Perasović 3p, 3s, Kedžo, Ukić 12p, 6s, 5a, 3il, Marčinković 5, Bajo, Čampara 3, Babić 2p, 7a, Vranković 3p, 4s, Luković 17, Marić 11p, 9s, 4a, 3il, Mesiček 7p, 3s.

Trener: Milan Karakaš.

ZADAR: Carter 13p, 4s, 3il, Jordano 4, Justice 4p, 3s, Palokaj, Brala, Vuković 8, Bursać 9, Junaković 6p, 3a, Mavra 12p, 5s, 5a, Onuaku 12p, 6s, Planinić, Kraljević.

Trener: Veljko Mršić.

Prvak Hrvatske u košarci bit će odlučen u subotu u Zadru, u dvorani Krešimira Ćosića. Split je na krilima junačkog preokreta i pobjede u trećoj utakmici, nastavio na tom valu i prilično uvjerljivo slavio za izjednačenje, 2:2 u seriji.

Majstorica se igrala i prije 13 godina u jedinom dalmatinskom finalu do ovoga. Tada je u Jazinama Zadar bio bolji. Splićani se nadaju, s pravom nakon dvije utakmice na Gripama, da će i treća u nizu otići na njihovu stranu. Sada su oni u psihološkoj prednosti, vratili su se iz mrtvih. Bit će vruće u subotu, na Gripama se šuškalo da bi Zadar mogao širom otvoriti vrata Krešine dvorane svojim navijačima. Djeluje malo nategnuto, zar ne?

Za razliku od sve tri prethodne utakmice u finalnoj seriji, Split je u ovu ušao energičnije, nekako odlučnije. Vidjelo se to najbolje u obrambenom pristupu, pogotovo blokadi Perkovića nad Mavrom kad se koš činio neizbježan. Rezultatski je također bilo važno da Žuti ne zaostanu u startu, domaćin je uglavnom vodio u otvaranju, najviše s 11:7 nakon dalekometne trice Lukovića (s više od osam metara). No, Zadar nije gubio glavu, gosti su ostali mirni i pred kraj prve četvrtine, ulaskom Cartera i s njegovih brzih šest koševa, stekli su lijepu prednost (16:23), koju je tricom na isteku 10. minute smanjio (19:23), tko drugi – Ukić.

Zadar je nekoliko minuta održavao razliku, e da bi trice vezali Perković (njegova treća) i Perasović za 28:27. Ušlo se u novu neizvjesnost na semaforu, koju je razbio Babić s tri asistencije u nizu, za tricu i dvicu Mesičeka, te zicer Vrankovića. Bilo je to za 40:35, napad je bio tečan, Babić je lakoćom nadigrao zadarsku obranu. Zahvaljujući nepreciznosti gostiju s crte slobodnih bacanja (Carter dva, Mavra i Vuković po jedan), Split je na veliki odmor otišao s lijepih 44:37. Perković, s grčevima i bez njih, nastavio je gdje je stao u ponedjeljak, 13 koševa za 13 minuta, njegove su bile tri od devet trica (50%) u prvih dvadeset minuta. I još je prvenstveno Vranković napravio dobar posao na Onuakuu, Amerikanac je izguran iz reketa, upisao je samo dva skoka.

Nakon samo 96 sekundi igre u trećoj četvrtini Mršić je morao pozvati time-out, Split je otvorio s 5:0, k tome je monstruozno zakucavanje Babića za 49:37 izazvalo pravo oduševljenje na tribinama (oko dvjesto ljudi!). Nakon 50:40 semafor se "zaledio" na tri minute, na obje strane se promašivalo i gubilo lopte, a onda je Luković strpao dvije trice zaredom za 56:42 u 27. minuti. I nagnao Mršića na novi time-out. Zadar je bio grogiran, Split je sa 62:48 ušao u posljednjih deset minuta nakon što je Marić sa sirenom ubacio otpadak nakon šuta Marčinkovića.

Zadar je još kratko živio u nadi da bi mogao do preokreta. Split je djelovao puno bolje, konačno opušteno. Trica Marčinkovića za 72:53 bila je najava da ova serija ulazi u klimaks. Karakaš je pametno reagirao, povukao Ukića na klupu, dosta je bilo za srijedu navečer. Valja sačuvati svu moguću snagu za subotu. Uskoro su se Ukiću pridružili Luković (nakon trice za 79:58), Babić, Marić...

22. listopad 2021 04:36