Onoga trenutka kad je Luka Šamanić odlučio zaigrati za Cibonu na otvoreni ugovor, bilo je jasno da je nekadašnji 19. pick NBA drafta, koji će za nekoliko dana napuniti 25 godina, pod Tornjem samo u prolazu.
I trajalo je sve skupa tek dva tjedna, barem što se tiče uloge u momčadi, jer Šamanić je s Vukovima trenirao još od početka studenog.
U ta dva tjedna Šamanić je stigao odigrati pet utakmica za Cibonu, od čega su tu bila tri poraza u ABA ligi (Zvezda, Cedevita Olimpija i Mega), poraz u domaćem prvenstvu od Splita te pobjeda nad Dubravom u osmini finala Kupa Krešimira Ćosića.
U ABA ligi je Šamanić bio na prosjeku od 23 odigrane minute i postizao je 9,3 poena, uz 5,7 skokova, 1,7 asista i jedne blokade po utakmici. Splitu je u jedinoj prvenstvenoj utakmici uvalio 21 poen, uz sedam skokova i šest asista, dok je u Kupu Dubravi isporučio devet poena, šest skokova i asist.
U svim tim nastupima bilo je očito kako je Šamanić još daleko od pune forme, ali isto tako bilo je jasno da Cibona ima u svojim redovima individualnu vrijednost koja bi joj, kako sezona bude odmicala, mogla dati dosta toga. No, taj scenarij u klubu neće dočekati.
Prema onome što se može doznati, Šamanić je već danima govorio kako bi ogled protiv Mege, ali i onaj kontra Cedevite Junioru nedjelju mogle biti njegove posljednje utakmice za Cibonu, a ispalo je da je momčad pozdravio uoči utakmice protiv Cedevite Junior i više nije član Cibone.
Luka Šamanić je otkako je zaigrao za Cibonu bio povezivan s nekoliko adresa. Najzanimljivija je bila priča oko prelaska u Maccabi, no od toga nije ispalo ništa. Postoji neka priča s odlaskom u Španjolsku, ali nekako je najčvršća opcija po kojoj bi 25-godišnji Zagrepčanin mogao završiti u Kini.
Pod Tornjem su znali, kad su dovodili Šamanića, kako ne mogu financijski osigurati njegov ostanak u klubu, iako bi to, vjerojatno i za klub i za igrača bila najbolja opcija. Nadali su se u Ciboni kako bi Šamanić mogao odlučiti ostati do konca sezone u Ciboni zbog emocija, zbog dobrog ugođaja u momčadi, a za tih pola sezone bi do kraja uhvatio formu, adaptirao se na europsku košarku po povratku iz NBA lige i onda na ljeto bio spreman potpisati ozbiljan ugovor za nekog euroligaša.
Možda je šteta i iz perspektive Šamanića što se sve tako nije rasplelo, jer Luka Šamanić ima ispred sebe veliki zadatak, a teško je procijeniti je li Kina okruženje u kojemu ga je u stanju ispuniti.
Naime, Šamanić mora naučiti igrati kao nositelj u ozbiljnom projektu, a taj put je morao proći i Mario Hezonja kad je iz NBA lige stigao u Panathinaikos, pa iz njega u Uniks, da biu prvih pola sezone Real Madrida morao učiti ulogu u kojoj sada daje ono najbolje u svojoj karijeri.
Šamanić je do sada ogromnu minutažu i odgovornost, ako se uzmu njegove seniorske godine imao samo dok je nastupao za razvojne NBA momčadi, ali to je košarka koja je daleko od ozbiljne, natjecateljske priče.
Kao što je to, uostalom, Kina u ovom dijelu karijere Luke Šamanića. Ali, to je dio priče o kojoj će brinuti sam igrač i njegovi savjetnici.
Odlazak Luke Šamanića nakon samo pet utakmica i dva tjedna igranja za Cibonu, nije, na žalost po klub i njegove navijače, jedina sporna točka u ovom trenutku. Roko Rogić se nije dogovorio s klubom oko produženja ugovora do konca sezone, Peter Jok se još nije vratio iz privatnog odlaska u SAD, a ozlijeđen je i Filip Bundović. U međuvremenu je klub potpisao Markusa Lončara, ali i pustio Josipa Pavkovića na posudbu u Zabok.
Prevedeno, s odlaskom Šamanića i ozljedom Bundovića, trenutačno Bariša Krasić ima u rotaciji samo tri visoka igrača; Markusa Lončara, Tonija Ročaka i Domagoja Vukovića, kao što odlaskom Rogića ima samo jednog igrača na lopti, samo Krešimira Radovčića.
Kako se Cibona sklapala ovo ljeto, pod paskom američkog alkemičara, vjerojatno bolje nije niti moglo ispasti...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....