Filip Bundović

 FMP/IVICA VESELINOV
KUP ‘KREŠIMIR ĆOSIĆ‘

Cibona teže od očekivanog svladala drugoligaša i plasirala se u polufinale, Zabok zamalo iznenadio Cedevitu Junior

U sastavu Marsonije briljirao je Leon Šljivarić s 31 ubačajem, Dominik Zelanto je dodao 19
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 11. veljača 2025. 19:07

CIBONA - MARSONIA 90:85 (26:24, 21:29, 18:9, 25:23)

CIBONA: Ročak 4p, 3s, Radovčić 11p, 4s, 5a, 3il, Perasović 17p, 9s, 3il, Bundović 20p, 6s, 6a, 4il, Smajlagić 19p, 7s, 3ol, Vuković 7p, 4s, Skorić 6, Jok, Bart 6p, 3s, Katanović.

ZABOK: Oštrić 3p, 6a, Kostić, Špehar 8p, 3s, 3a, 3il, Lisica 16p, 6s, 3a, 4il, Živković 3, Pavlović, Milevoj 5, Šljivarić 31p, 6s, 3il, Čečavac, Zelanto 19p, 8s, 3il.

ZABOK Gradska dvorana. Gledatelja 200. Suci: Vulić, Miletić i Modrić.


Da se Marsonia nije slučajno našla u završnih osam Kupa Krešimira Ćosića, da nije tek tako izbacila Dinamo u osmini finala, pokazala je i uvodna utakmica završnice u Zaboku. Marsonia je u jednom trenutku Ciboni napravila niz od 20-0, a vodila je čak i 42:27 u drugoj četvrtini.

Igor Kovačević je napravio odličan posao sa svojom momčadi, ulio joj je samopouzdanje i želio se nametnuti agresijom. Tu je dobio neke odlične predstave svojih igrača, a takve su zacijelo bile one Leona Šljivarića, Tončija Lisice i Dominika Zelanta. Cibona se pronašla tek u nastavku, ali je pri tome Josip Sesar morao koristiti neke igrače više od planiranog.

Na kraju je Cibona sigurno i rutinirano privela utakmicu kraju, mučila se manje nego, recimo, Dinamo u Bjelovaru, ali da je Sesar mogao biti miran, osim činjenicom da je polufinalu, i nije baš.

- Za nas je velika čast što smo ovdje, što je klub iz Slavonskog Broda nakon dvadeset godina ponovno dio ovakvog skupa. Otvorili smo utakmicu jako dobro, znali smo da je Cibona umorna, a mi smo željeli biti agresivni. Tako smo stigli i do 15 poena viška. Međutim, Cibona je predobra, preiskusna i mi nismo mogli izdržati do kraja - kazao je Igor Kovačević, strateg Brođana.

Leon Šljivarić, nekadašnji igrač Bosca i mladi hrvatski reprezentativac, brojao je do 31 u četvrtfinalu, a kad zabiješ 31 Ciboni toga ćeš se sjećati zauvijek.

- Od početka smo vjerovali da možemo biti u egalu. Ovo je putokaz kako dalje i da možemo sa svima igrati u našem rangu natjecanja.

Kod Cibone su bili drugačiji tonovi. Filip Bundović je odigrao gotovo 25 minuta i morao ubaciti dvadeset poena, uz šest skokova i šest asista kao se ne bi dogodilo iznenađenje.

- Marsonia je doista bila borbena, ali i mi smo dosta toga dozvolili. I stoga smo mučili cijelu utakmicu, ali bio je to još jedan pokazatelj da je ovo Kup, da je ovo završnica i tu svatko svakog može dobiti. Idemo dalje.

I za kraj Josip Sesar.

- Bila je to teška utakmica. Znali smo da je Marsonia sastavljena od mladih igrača i da su jako utrenirani, jer Igor Kovačević s njima radi sjajan posao. Imao sam plan da Radovčić i Bundović igraju manje, ali nije ispalo tako, no to su stvari koje ćemo rješavati na sljedećem treningu - zaključio je Cibonin trener, koji će na teren u Zaboku opet u petak, u polufinalu.

Slavlje Cedeite Junior, Zabok propustio plus 11

Zabok - Cedevita Junior 85:87 (23:13, 19:17, 20:24, 23:33)

ZABOK Gradska dvorana. Gledatelja 500. Suci: Radojković, Jurčević i Roglić.

ZABOK: Sikirić 21p, 8s, 3bl, Lužaić 19, Cinac 6, Rajčić 9p, 4a, Tomas 6p, 5s, Herceg, Črnjević 1, Sow 18p, 4s, Cvitanović, Pavković, Bašić 5p, 4s, 7a, 4ol, 4il.

CEDEVITA JUNIOR: Eaddy 5p, 3a, Karačić 7p, 4s, 3a, Jelić 6, Šare 13, Krajnović 3, Sobin 14p, 10s, 6a, 5il, Brzoja 7p, 5s, Subašić, Buljan 6p, 6s, Sly 26p, 6a.

--------------------------------------------------------

Dvije su ove sezone bile na rubu. Prvu je riješio u Zaboku za domaćina Milan Lužaić, a onda je u subotu u Sutinskim vrelima Cedevita dobila u produžetku poenima Tahja Eaddyja. Bilo je jasno da nas i četvrtfinalu Kupa čeka slična neizvjesnost. I bilo je tako, Josip Sobin je poentirao za konačnih 87:85 u posljednjem posjedu te pogurao Cedevitu Junior do polufinala u petak. A gost je u Zaboku gubio do posljednje dvije minute, ne samo da je gubio, nego je izgledao i gotovo izgubljen.

Zabok je na energiji Antonija Sikirića, ali i šuterski partiturama Milana Lužaića stavio utakmicu pod kontrolu. Već nakon uvodnih deset minuta Zabok je imao 23:13, a na poluvremenu i 42:30. Igrao je Zabok obranu koja je bila agresivna na loptu i skupljala u reketu, a Cedevita Junior nije pronalazila rješenja za tu obranu. Nije ju uspjela razbiti šutom.

U drugom poluvremenu se Zabok izvlačio od Cedevitinih naleta, a kad je proključao Ali Sow, činilo se da Zabok ide po prvom polufinalu nakon osam godina. Imao je Zabok 70:59 na sedam minuta do sirene. Onda je utakmicu u svoje tuke uzeo Brandon Sly. Cedevitin Amerikanac je postigao do konca utakmice 19 poena, i usput je podijelio tri asista. Sudjelovao je u 27 poena gosta. Osim u onom ključnom, za pobjedu Cedevite, ali i tu je bio važan.

Nakon što je Sly pogodio jedno od dva slobodna bacanja, na otvorenom terenu ga je probio Ali Sow i poravnao na 85:85. Dino Repeša je pozvao minutu odmoru. Cedevita je odigrala akciju u kojoj je Eaddy izvodio aut, a Sobin je ulazio u blok za Slyja, no deblokirao se, primio loptu i položio za pobjedu. Bio je to je jedini poen u kojemu direktno nije sudjelovao Sly, ali se radio blok za Slyja, iz kojega je profitirao Sobin. Što je Cedevita i željela.

Zabok će žaliti za svojom šansom, ali u petak će u polufinalu biti Cedevita Junior. A Dino Repeša se može nadati da će imati više raspoloženih igrača nego u utorak. (Tvrtko Puljić)

11. veljača 2025 22:24