Vlado Kos / CROPIX
KVALIFIKACIJE ZA SP U KINI

TREBALI SMO POMOĆ, ALI NIJE SE DOGODILO! HRVATSKOJ SAMO TEORETSKA ŠANSA ZA PLASMAN NA SVJETSKO PRVENSTVO Bilan i društvo upisali težak poraz u Litvi

U susretu 10. kola skupine J kvalifikacija za svjetsko prvenstvo hrvatska košarkaška reprezentacije je u Vilniusu izgubila od Litve 62-79 umanjivši izglede za plasman na SP 2019. u Kini.
Piše: HinaObjavljeno: 02. prosinac 2018. 17:50

Hrvatska je u četvrtak uz dosta muke u Osijeku pobijedila Mađarsku i nadala se kako bi se pobjedom u Litvi posve vratila u igru za plasman na svjetsko prvenstvo. Nažalost, momčad Dražena Anzulovića je u Vilniusu doživjela težak poraz i ponovo se udaljila od Kine.

Važna je za Hrvatsku bila utakmica između Poljske i Italije u kojoj je Hrvatskoj najviše odgovarala pobjeda Talijana, ali to se nažalost nije dogodilo (94:78). Hrvatskoj su tako ostale samo teoretske šanse za plasman na SP u Kinu.

Osijek, 140918.
Kosarka.
Dvorana Gradski vrt.
Kvalifikacijska utakmica za Svjetsko kosarkasko prvenstvo u Kini izmedju Hrvatske i Litve.
Na fotografiji: izbornik Drazen Anzulovic.

Litva je i prije ove utakmice osigurala plasman na svjetsko prvenstvo, a korak do vize za SP su i Talijani. Za treću poziciju borit će se ostatak društva u skupini.

Litva je otvorila utakmicu serijom 6-0, no Hrvatska je uzvratila sa šest koševa u nizu izjednačivši na 6-6. Uslijedila je nova serija domaćina koji su pobjegli na 13-6, a zatim su kod rezultata 13-9 napravili 10-0 za velikih 23-9. Na koncu prve četvrtine Litva je imala čak 15 koševa razlike (26-11).

Osijek, 291118.
Kosarka.
Kvalifikacije za SP u Rusiji 2019. godine. Utakmica izmedju Hrvatske i Madjarske.
Na fotografiji: Miro Bilan.
CROPIX

Domaćin se u drugoj dionici malo opustio što su naši košarkaši iskoristili smanjivši zaostatak na četiri koša minusa (43-39), a na otvaranju treće četvrtine Hrvatska je izjednačila na 43-43. Nažalost, uslijedilo je katastrofalan nastavak i Litva je do kraja dionice pobjegla na + 18 (67-49). Posljednja četvrtina bila je tek odrađivanje posla, domaćin je na koncu slavio s velikih 79-62.

Domaćine su do devete pobjede u deset kola predvodili Renaldas Seibutis sa 15 koševa i pet skokova, Martynas Echodas sa 12 koševa i 10 skokova, te Rokas Giedraitis sa 10 koševa. U hrvatskim redovima najefikasniji su bili Miro Bilan sa 12 koševa i tri skoka, Tomislav Zubčić sa 11 koševa i pet skokova, te Jakov Pustapić sa 10 koševa i šest skokova.

Litva vodi na ljestvici s devet pobjeda i jednim porazom. Italija je druga s omjerom 7-2, Poljska, naš najveći konkurent za plasman u Kinu, ima omjer 5-4. Mađarska je na 5-5, Hrvatska je trenutačno na 4-6, a Nizozemska je posljednja s 3-7. Plasman na SP će izboriti tri momčadi.

LITVA - HRVATSKA 79:62

LITVA: Kalnietis - Mačiulis - Seibutis - Bendžius - Echodas

Klupa: Juškevičius, Geben, Girdžiunas, Masiulis, Giedraitis, Zielonis, Butkevičius

HRVATSKA: Junaković - Rozić - Babić - Perić - Bilan

Klupa: Zubčić, Bošnjak, Žganec, Mustapić, Bilinovac, Čakarun

----------------------------------------------------------------

KRAJ UTAKMICE!

ČETVRTA ČETVRTINA (79:62)

10' - Bošnjak promašuje tricu, ali zatim Božić popravlja i lijepo zabija za dva. I to je konačan rezultat. Nadigrala nas je Litva u potpunosti. Sad više ne ovisimo sami o sebi u kvalifikacijama za SP u Kini, šanse su nam svedene isključivo na teoriju.

9' - Čakarun pogađa oba slobodna bacanja! Perić pod prekršajem pogađa za dva. Pogađa i slobodno bacanje!

8' - Mačiulis pogađa za dva.

7' - Juškevičius promašuje tricu. Mustapić nakon akcije 'coast to coast' zabija za dva.

6' - Početna petorka je sada Babić, Junaković, Mustapić, Perić i Žganec. Mustapić promašuje tricu. Echodas pogađa 'alley oop' na asistenciju Kalnietisa. Perić promašuje za dva. Giedraitis pogađa oba slobodna. Ušli su Božić i Čakarun.

5' - Echodas pogađa za dva. Litva je na +20. Anzulović zove time-out.

4' - Zubčić još jednom promašuje, ovaj put za dva.

3' - Bilana su Litavci dobro zatvorili i promašuje za dva. Zubčić promašuje tricu. Ovako jednostavno ne ide.

2' - Rozić sjajno realizira polaganje! Juškevičius potpuno neometan pogađa za dva.

1' - Početna petorka je opet Bilan, Bošnjak, Mustapić, Rozić i Zubčić. Rozić zabija za dva! Giedraitis odmah uzvraća.

TREĆA ČETVRTINA (67-49)

10' - Opet griješimo u napadu, Zubčić poklanja loptu Litavcima. Giedraitis pogađa oba slobodna bacanja. Strašna blokada Echodasa na Zubčiću, ovo je bilo brutalno... Sada još jedna izgubljena lopta naših, i to trinaesta, u trenutku kad smo trebali realizirati uigrani napad. Jako loše stojimo trenutno, i s igrom i realizacijom. Četvrtina završava s -18.

9' - Žganec promašuje za dva. Girdžiunas pogađa za dva i sada je Litva na +13. Juškevičius pogađa novu tricu i sada je +16. Anzulović zove novi time-out.

8' - Echodas baca još dva slobodna, promašuje jedno, a drugo pogađa. Girdžiunas pogađa tricu, a Babić promašuje za tri.

7' - Echodas pogađa oba slobodna bacanja.

5' - Nakon sjajne akcije naših na Perićevu asistenciju Babić pogađa za dva!

6' - Butkevičius pogađa oba slobodna bacanja. Anzulović zove time-out.

5' - Bilan lijepo reagira pod košem i zabija za dva! Girdžiunas odmah uzvraća na drugoj strani.

4' - Zubčić pogađa za dva! Seibutis pogađa slobodno bacanje, a zatim Echodas realizira skok u napadu.

3' - Echodas je pokušao zakucati preko Bilana, ali to nije prošlo! Mačiulis zakucava u kontranapadu.

2' - Bilan pogađa pod reketom za izjednačenje! Nije dugo trajalo, Kalnietis pogađa za dva. Mustapić promašuje polaganje.

1' - Početna petorka je sada Bilan, Bošnjak, Mustapić, Rozić i Zubčić. Mustapić realizira polaganje!

DRUGA ČETVRTINA (43:39)

10' - Mustapić je lijepo asistirao Bilanu i sada smo na -6! Mustapić je preuzeo inicijativu, ušao u reket i dobio dva slobodna bacanja! I pogađa oba! Zubčić promašuje tricu u posljednjem napadu, ali i ovako izgleda dobro za naše, barem u odnosu na prvu četvrtinu. Na odmor se ide s -4.

9' - Rozić sjajno ulazi i pogađa za dva! Seibutis pogađa još jednu tricu. Hrvatska zove time-out. Bilan promašuje, ali Mustapić popravlja i sada smo na -8!

8' - Giedraitis se driblingom izborio za dobru poziciju i pogodio za dva poena. Mustapić pogađa oba slobodna bacanja!

7' - Na parketu su sada Bilan, Bošnjak, Mustapić, Perić i Rozić. Bilan zabija oba slobodna. Butkevičius također zabija dva slobodna bacanja. Bošnjak zabija tri od tri slobodna! Mustapić i Rozić promašuju trice. Napad nam nikako ne funkcionira. Zubčić zabija oba slobodna bacanja!

6' - Giedraitis zabija oba slobodna.

5' - Zubčić zabija tricu! Kalnietis odmah dodaje dva poena.

4' - Litva opet zove time-out. Bošnjak zabija našu prvu tricu večeras! Žganec zabija oba slobodna! Kalnietis odmah vraća na +10.

3' - Zubčić pogađa oba slobodna bacanja! Litva zove time-out. Žganec pogađa slobodno bacanje. Zubčić opet promašuje tricu.

2' - Sjajno je Babić išao na ulaz i pogodio za dva! Bendžius odmah uzvraća, i to tricom.

1' - Početna petorka je Babić, Bošnjak, Mustapić, Žganec i Zubčić. Ne ide pa ne ide. Zubčić još jednom promašuje tricu.

PRVA ČETVRTINA (26:11)

10' - Jako loše igramo u napadu. Zubčić promašuje tricu. Napadački skok Echodasa i Litva odlazi na +15.

9' - Babić promašuje tricu.

8' - Rozić je prvi naš igrač s dvije osobne i ide na klupu. Babić, Bilan, Bošnjak, Mustapić i Zubčić su na parketu.

7' - Butkevičius vodi Litvu na 18:9. Dražen Anzulović traži prvi time-out. Rozić promašuje za dva, a Seibutis pogađa tricu i Litavci su na +12. Zubčić pogađa za dva!

6' - Sjajni Bilan zakucava pod prekršajem i pogađa slobodno bacanje! Seibutis polaže za još dva koša prednosti. Litavci su opet na +6.

5' - Bilan zabija još dva i uspjeli smo izjednačiti! Mačiulis vrlo brzo uzvraća tricom.

4' - Bilan zabija za dva, smanjili smo prednost Litavaca!

3' - Naši su košarkaši loše ušli u susret, Rozić i Bilan su napravili osobne pogreške, a Litavci su se vrlo brzo odvojili na šest razlike. Junaković pogađa oba slobodna bacanja!

1' - Počela je utakmica u Vilniusu. Sretno, momci!

17.30: Hrvatski su košarkaši odradili posljednji trening uoči večerašnje utakmice.

16.00: Pogledajte kako je izgledao jučerašnji trening hrvatskih košarkaša.

20. travanj 2024 11:08