Otkako se kandidirao za predsjednika SAD-a, Donald Trump nije bio opcija koja se dopadala košarkaškom establišmentu. Barack Obama bio je njihov čovjek, ne samo iz razloga što je riječ o predsjedniku koji je zaljubljenik u košarku i kojemu je do konca mandata košarka bila najomiljenija razonoda od velike politike. Sudeći po objavljenim video-klipovima, Obama je sasvim solidan košarkaš, a tijekom svojih dana u Bijeloj kući često su mu haklovi bili ispušni ventil.
- Zlo mi je u želucu kada ga vidim - tako je mogućnost da Donald Trump bude izabran predsjednikom komentirao još protekle jeseni Gregg Popovich.
Svoje mišljenje taj veliki trener, koji je bio zaposlen i u zračnim snagama SAD-a, ali je surađivao i s tajnim službama prije negoli je postao trener, zadržao i nakon inauguracije.
- Nije dobra situacija kad je predsjednik SAD-a čovjek kojemu se ne može vjerovati kad govori jer to je postalo doista nemoguće.
Ili ovo:
- Osjećao bih se mnogo bolje kad bi na njegovu mjestu bila emocionalno i psihološki uravnotežena osoba koja posjeduje zrelost svojstvenu njegovim godinama.
Ima i ovaj dio, u kojemu Gregg Popovich govori o tome treba li respektirati činjenicu da je Donald Trump američki predsjednik.
- Poštovanje se zaslužuje. Teško je poštovati nekoga tko ima ženomrzačke, ksenofobne i rasističke stavove te tko ismijava ljude s hendikepom.
Dovoljno oštro, dovoljno jako i dovoljno precizno plasirano. Uostalom, i igračke NBA zvijezde su u istom stilu govorile o Trumpu.
NBA liga je kroz svoje godine postala najbolji američki izvozni proizvod, sportski svakako, ali i liga koja je uvelike, kao što je to nekad bila zadaća Hollywooda, svijetu pričala “priču o obećanoj zemlji”. Ta ista NBA lige je shvatila svoju društvenu odgovornost, imala svoje projektu diljem svijeta, ali i danas odigrava utakmice svoje tekuće sezone u Londonu ili u Mexico Cityju. Da, u Meksiku, na čiju bi granicu Trump stavio zid.
Različitost i poštovanje
Zidovi i ideja NBA lige su nešto sasvim suprotno.
- Mi smo vrlo koncentrirani na načela i vrijednosti. To uključuje i različitosti te poštovanje prema drugima.
Tako je, politički mudro, ali opet jasno govorio Adam Silver, direktor NBA lige prije nekoliko dana.
A to su riječi čovjeka na čelu organizacije koja, zamislite to, odlučila Charlotti oduzeti organizaciju All-Star utakmice ove veljače i prebaciti sve u New Orleans, jer u Sjevernoj Karolini postoji zakon koji je suprotan vrijednostima NBA lige, odnosno, zakon sporan za tamošnju LGBT zajednicu!
Onda je vrlo jasno što sve NBA zamjera Trumpu i s čim se sve ne slaže.
Kad je novoizabrani američki predsjednik potpisao uredbu kojom se sljedećih 120 dana zabranjuje ulazak u SAD državljanima nekoliko zemalja, koje on smatra suspektnim, krenula je nova lavina nezadovoljstva. Pa čak i sprdnje.
Trump šuti na napade
Naime, na popisu zemalja iz kojih ne možete do SAD-a nalazi se i Sudan. A tamo je rođen i Loul Deng, košarkaš LA Lakersa, koji ima i britansku putovnicu, ali logično se zaključilo...
“Ako Lakersi budu igrali u Torontu, hoće li se Deng moći vratiti u SAD, ili će biti zaustavljen u zračnoj luci na ulasku u teritorij SAD-a?”
Posebno će biti zanimljivo kad se sve zvijezde NBA lige okupe u New Orleansu sredinom veljače na All-Star utakmici. Ne treba uopće dvojiti o tome da će puno poruka biti adresirano na Trumpa. Novinari će pomoći. Tu je “ljubav obostrana”. NBA zvijezda i medija u SAD-u prema novom američkom predsjedniku.
NBA liga godišnje vrti velik novac, vlasnici klubova su veliki tajkuni, a NBA ima velik utjecaj na kreiranje slike o Americi u današnjem svijetu.
I Trump, možda i stoga, za sada šuti na napade iz NBA lige. Vjerojatno svjestan da je to utakmica koju ne može dobiti. Možda i svjestan da bilo što pokuša reći, ljudi će uvijek prije vjerovati Greggu Popovichu ili LeBronu Jamesu, nego što će vjerovati Donaldu Trumpu.
Pa bio on i predsjednik SAD-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....