Na početku 2015. godine Mario Hezonja ima više razloga za zadovoljstvo. Minutaža koju dobiva u Barceloni triput je veća nego protekle sezone, zahvaljujući čemu su njegova statistika i doprinos momčadi osjetno porasli u odnosu na proteklu sezonu. Osim broja koševa, kojih u Euroligi postiže osam po utakmici (za nešto manje od 18 minuta na terenu) u zrak su se vinule i njegove “dionice“ na predstojećem NBA draftu. U visine je doslovno poletio i sam Mario koji proteklih dva mjeseca ne prestaje oduševljavati spektakluarnim zakucavanjima i blokadama visoko iznad razine obruča.
Prije nešto više od dva mjeseca stvari su izgledale osjetno drugačije. Na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj izbornik Repeša je Hezonji udijelio mizernu minutažu, a tek malo više prilike za igru dobio je u Barceloni od trenera Pascuala. Za igrača koji puca od snage i želje za igrom – premalo. Za četu NBA skautova koji ga prate više od godinu dana – nejasno.
Do tog se trenutka Hezonjin odlazak u katalonsku prijestolnicu činio kao pun pogodak. U prvoj sezoni, 2012./13., Mario je uglavnom nastupao za Barcelonu B te oduševljavao igrama i „highlightsima“. Sljedeće je sezone tada 18-godišnji talent iz Dubrovnika promoviran u prvu momčad Barcelone, krcatu zvijezdama, ujedno i konkurencijom. Minute su dolazile na kapaljku pa se Marijeva uloga u momčadi više svodila na mahanje ručnikom i „oduševljeno“ davanje petica igračima na klupi kad bi netko od onih na terenu zabio. Valja podsjetiti da u tom trenutku svoje karijere Mario nije imao menadžera koji bi se borio za njegove interese, već su on i njegova obitelj svoje povjerenje dali klubu i njihovom planu Marijevog razvoja.
Ipak, osim kratkog perioda pred kraj sezone i eksplozije u utakmici protiv La Bruixa d’Or gdje je Mario rekordnih 26 poena oplemenio s nekoliko poteza koji su postali hit na YouTubeu, prilika nije bilo previše. Kao što smo napisali ranije, ni početak tekuće sezone nije previše obećavao. Što se promijenilo?
Prvo, igrača koji živi za treninge i igranje košarke ne možete vječno držati na klupi jer će prije ili kasnije ostvarenje svojih ambicija potražiti u drugom klubu. Zalaganje na treninzima i posvećenost igri Pascual je morao honorirati. Drugo, ozljede Abrinesa, Olesona i Navarra stvorile su potrebu da ih se nadomjesti – sva trojica igraju na pozicijama 2 i 3, kao i Hezonja. Treće, Mario je ljetos angažirao novog menadžera. I to ne bilo kojeg menadžera; Arn Tellem je dopredsjednik globalne sportske agencije Wasserman Media Group. Koliko je čovjek ozbiljan u svojem poslu govori činjenica da je na draft svojedbno „plasirao“ Kobea Bryanta, Derricka Rosea i Russella Westbrooka. Tijekom svoje karijere je uz gore spomenute zastupao i McGradyja, O'Neala, Reggiea Millera te braću Gasol. Ukratko – velika faca.
Budite sigurni da se dotični gospodin itekako pobrinuo da njegov novi pulen dobije više minuta na terenu. Menadžeri tog kalibra znaju zaštiti svoja ulaganja, a Hezonja je bez sumnje jedan od novih dragulja njegove agencije.
Više minuta, dobre igre i nebeska zakucavanja znatno su podigli i Hezonjine izglede na predstojećem NBA dratu. Razni portali i agencije redovno ga uvrštavaju u top 10 odabira na svojim draft projekcijama, a nisu rijetke i prognoze koje ga stavljaju čak na peto mjesto. S takvim će predviđanjima Mario 99,9% izaći na ovogodišnji draft i odmah otići „preko bare“, iako bi kao već draftirani igrač mogao odigrati još sezonu ili dvije u Barceloni.
Budućnost Marija Hezonje vrlo je svijetla, da ne kažemo zvjezdana. Još nije napunio 20 godina, a postao je najatraktivniji igrač u Europi kojeg prati „pola NBA-a“. Krasi ga atletičnost kakvu su od bijelih igrača možda imali Chapman, Chambers i Ginobili, kao i beskompromisni pristup igri. Kad se potrudi, i dobra obrana. Sastojci su tu, recept za uspjeh u NBA-u napisan. Za Marija je samo nebo granica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....