
Pacijent na dijalizi, 82-godišnji Brian Pinker iz Velike Britanije prva je osoba koja je primila cjepivo protiv virusa covid-19 farmaceutske tvrtke AstraZeneca i Sveučilišta Oxford, javlja BBC.
Engleska je za ponedjeljak pripremila 530 milijuna doza spremnih za korištenje dok se bore s novim, zaraznijim, sojem koronavirusa koji se vrlo brzo širi.
Ovaj umirovljenik cijepljen je jutros u bolnici Churchill, a cijepljenje se zasad provodi u Oxfordu, Londonu, Sussexu, Lancashireu i Warwickshireu. Do kraja tjedna cjepiva će biti poslana liječnicima opće prakse i u domove za nemoćne diljem Velike Britanije.
U nedjelju je zabilježeno gotovo 55 tisuća novih slučajeva, a ukupno je u zemlji od posljedica covida-19 do sada umrlo više od 75 tisuća ljudi, na drugom mjestu po broju umrlih u Europi.
Pinker, koji je već godinama na dijalizi zbog bolesti bubrega kazao je kako je jako ponosan što je cjepivo proizvedeno u Oxfordu.
- Liječnici i sestre su danas odradili brilijantan posao i sada se veselim što ću moći mirne duše sa svojom suprugom proslaviti 48. godišnjicu braka - kazao je.
Prošli mjesec Britanija je prva u svijetu počela s cijepljenjem koristeći cjepivo Pfizera i BioNTecha koje se mora čuvati na vrlo niskim temperaturama. Do sada je to cjepivo primilo oko milijun Britanaca. Cjepivo Oxford/AstraZenece je jeftinije i može se čuvati u hladnjaku, pa ga je lakše transportirati i koristiti.
Ovo jeftino i lako prenosivo cjepivo koje su razvili britanski znanstvenici i koje je odobreno za korištenje u Ujedinjenom Kraljevstvu trebalo bi uskoro dobiti odobrenje Europske agencije za lijekove te se početi distribuirati i koristiti u svim zemljama Europske unije.
Hrvatska je naručila najviše komada upravo ovog 'oksfordskog cjepiva'. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Hrvatska je namjeravala kupiti tri milijuna i 600 tisuća doza, ali je preraspodjelom u EU dobila 2.705.000 doza AstraZeneca cjepiva.
Efikasnost ovog cjepiva potvrđena je znanstvenom časopisu, The Lancetu, a objava tih rezultata, koji su prošli detaljnu analizu neovisnih znanstvenika, potvrđuje da je to cjepivo oko 70 posto učinkovito, u skladu s onim što je AstraZeneca objavila 23. studenoga.
Međutim, ta učinkovitost ne predstavlja prosjek jer su u ispitivanju korištena dva protokola. Jedna je skupina primila dvije pune doze i kod nje je učinkovitost 62 posto, a druga slučajno najprije pola doze pa tek onda punu i kod nje je cjepivo imalo učinkovitost 90 posto.
To je jedno od tri cjepiva s čijim se razvojem najdalje došlo, samo godinu dana nakon pojave novog koronavirusa.
Britanska je vlada svoj program procjepljivanja proglasila najnaprednijim u svijetu, no optimizam te poruke mora pažljivo balansirati s imperativom nastavljenog pridržavanja epidemioloških uputa kako bi se spriječilo daljnje širenje zaraze.
Premijer Boris Johnson u nedjelju je izjavio da je moguće pooštravanje već ionako vrlo strogih mjera u toj zemlji. Pojava i širenje novog soja virusa također je pridonijelo pristupu britanske vlade prema cijepljenju: sada je najveći prioritet da prvu dozu cjepiva dobije što veći broj ljudi, dok je primanje druge doze manje bitno.
Komentari
0