RECEPT ZA NEDJELJU

Evo kako je Burić srušio Bjeličin Dinamo i to sa zaboravljenim dvojcem, bez današnjih ‘zvijezda‘

Krije li se u poljudskom derbiju iz kolovoza prošle godine formula za uspjeh Bijelih i u Maksimiru?
Piše: Jurica RadićObjavljeno: 11. srpanj 2020. 08:12

Nedjeljni derbi zasebna je priča, kao i svaka utakmica drukčija je od onog što se zbivalo u prošlosti. U aktualnoj situaciji Hajduka pogled na nedjelju sugerira i remi kao ugodan epilog. Ali, nije tako davno bilo kada je Hajduk srušio Dinamo ove sezone. Posljednjeg dana kolovoza prošle godine, u prvom krugu prvenstva, Bijeli su svladali Zagrepčane na Poljudu (1:0). Jaki Dinamo, koji je slavio plasman u Ligu prvaka, pao je na splitskom stadionu upisavši prvi poraz u prvenstvu.

Pobjeda je bila važna i značajna zbog činjenice da je Hajduk izbio na prvo mjesto HNL-a poslije čak 1399 dana ili gotovo četiri godine. Zato se dugo pamti rezultat, ali pamti se i način na koji je Hajduk uzeo tri boda protiv favorita iz Maksimira.

Prvo treba objasniti zašto je Dinamo imao ulogu favorita. Zagrepčani su na Poljud došli ohrabreni spoznajom plasmana u Ligu prvaka izborenog protiv Rosenborga. Imali su Modri snažnu momčad u uzlaznoj putanji forme, stoga je i njihovo samopouzdanje otišlo jako visoko.

Stresovi na startu

Oprečno raspoloženje vladalo je u Hajduku. U derbi su Bijeli ušli s porazom u Osijeku, nakon povijesnog europskog ispadanja od Gzire počelo se posrtati i u prvenstvu s dva poraza nakon šest kola. Dinamo je Bijelima došao kao naručen za povratak samopouzdanja i pozitivne atmosfere. Ali, lako je reći, trebalo je dobiti utakmicu.

- Pobjeda ide svim istinskim navijačima koji su se iz Osijeka vraćali tužni i razočarani. Guštali smo u pravom ambijentu, u dobroj utakmici. Sretni smo zbog navijača i zbog nas - emotivno je govorio Damir Burić nakon pobjede u derbiju.

Taktički je Burić utakmicu postavio s temeljnim ciljem ‘ne primiti pogodak’, stoga je prvi dio Hajduk proveo braneći se na svojoj polovici. Livaković je ostao bez posla, sve zanimljivo događalo se pred Ljubićevim vratima, ali mreže su ostale netaknute.

- Ništa nismo dali Hajduku u prvom dijelu, trebali smo tada zabiti. U nastavku smo znali da nas Hajduk može ugroziti samo iz prekida. Imali smo i nakon toga nekoliko šansi. Šteta, zaslužili smo više od poraza - kazao je Bjelica poslije splitskog poraza.
Što je Hajduk napravio u drugom dijelu? Krenuo agresivnije, nakon 50 minuta igre je prvi put zapucao prema Livakoviću, a šest minuta kasnije i zabio. Iz prekida, naravno.

Provociranje sreće

Treba za uspjeh imati i dozu sreće, a Hajduk je svog sretnika pronašao u Jradiju. Rijetko zabija, tek je dva pogotka postigao u ovogodišnjem izdanju HNL-a, međutim, zabio je u derbiju. I to glavom! Burićeva filozofija igre svakako nije bilo ‘umiranje u ljepoti’, ali Dinamo je uspio umoriti u prvom dijelu i kada je u nastavak ušao s ‘nulom’, pojačao je ritam. Uz malo rizika stigao je do pobjede u svom prepoznatljivom ‘kontroliranom nogometu’. Pobjede za prvo mjesto i velikog veselja Poljuda na kojem se okupilo 29.359 gledatelja. Kasnije se pokazalo da je kolovoški derbi predstavljao rekordnu posjetu sezone.

PAUN PAUNOVIC/CROPIX

Posebna priča je sastav Hajduka. Burić je dobio Bjelicu s Ljubićem na vratima, te danas već zaboravljenim stoperima Svatokom i Simićem. Zašto zaboravljenim?

Svatok se ove zime vratio u Ukrajinu, a Simić na proljeće nije zaigrao ni minute. Na bokovima sustava 4-2-3-1 bili su Juranović i Čolina, u veznom redu dvojac Hamza - Nejašmić, ispred njih tercet Jradi - Caktaš - Dolček, te Jairo kao istureni napadač. S klupe su ušli i utakmicu završili Delić, Jakoliš i u trećoj minuti nadoknade Vušković.

Bez Posavca, Ismajlija i Edouka, bez zimske akvizicije Dimitrova. Je li današnji sastav jači ili slabiji možete procijeniti sami, no činjenica jest da su Bijeli uspjeli svladati Dinamo. Osim strpljenja i discipline imali su i malo sreće. Jradi je zabio glavom, Leovac pogodio vratnicu, a Ljubić, koji je nominalno bio treći vratar poslije Posavca i Duke, branio je kao iskusni rutiner. Ali, koliko smo puta rekli, treba sreću isprovocirati i zaslužiti.

Pobjedom u kolovozu Burićev Hajduk je navijačkom puku vratio euforiju i optimizam, može li Tudorov Hajduk u nedjelju barem dijelom pronaći iskupljenje za silna razočaravajuća proljetna izdanja?

STATISTIKA DERBIJA IZ 31. KOLOVOZA 2019.

Ukupan broj udaraca: 9 - 12
Udarci u okvir: 6 - 4
Udarci iz kuta: 4 - 3
Zaleđa: 0 - 7
Prekršaji: 8 - 10
Žuti kartoni: 4 - 5
Crveni kartoni: 1 - 1
Posjed lopte: 49% - 51%