Jedni će smjenu Nenada Bjelice nazvati "kaosom u Maksimiru", dok će drugi reći da za "dobre poteze nikad nije kasno". Vrijeme će pokazati tko je bio u pravu, premda nije upitno da su Dinamovi čelnici imali pregršt razloga za Bjeličinu smjenu. Kao što nije upitno da nije smijenjen samo zbog "loših rezultata u SHNL-u". Posljednju utakmicu - i to pobjedničku - odigrao je još prošle nedjelje. Nikome ne treba sedam dana da shvati kako je 16 osvojenih bodova u 11 kola dramatično loše za klub koji primarno želi osvojiti naslov prvaka.
Bjelica je realno smijenjen zbog tri razloga.
1. Inzistirao je da se u prijelaznom roku dovedu igrači koje on odabere.
2. Nije od onih trenera koji voli "gurati" mlade igrače.
3. Loši rezultati u ligi.
Loši rezultati i malena minutaža mladih igrača su fakti, matematički lako dokazivi. Doduše, Bjelica uvijek može reći da bi gurao Dinamove mlade igrače kad bi oni imali potrebnu kvalitetu, te da nije on bio taj koji je ljetos svlačionicu napunio brojnim igračima, u pravilu strancima, kojima je i sam morao dati priliku pa nije bilo prostora za guranje mladih. Pregršt iskusnih igrača u svlačionici mogu mu biti dobar alibi, premda smo prateći njegov rad u prvom mandatu u Dinamu, a nakon toga i u Osijeku jasno vidjeli kako više voli na teren poslati prokušane igrače, nego riskirati s mlađima.
Međutim, Dinamovi čelnici morali su toga biti svjesni prije nego što su ga koncem rujna vratili u Maksimir. Vjerojatno su i bili - između ostalog zato i nije bio njihov prvi, pa ni drugi izbor - ali tada je prevagnuo stav da s Bjelicom imaju jamstvo dobrog rezultata, kao i trenera kojeg iskusni igrači u svlačionici iznimno respektiraju.
O zimskom prijelaznom roku bilo je u vrijeme dovođenja Bjelice prerano promišljati na bilo koji način. Bjelicu i igrače čekalo je ukupno 16 utakmica, tek se trebalo vidjeti tko će mu se nametnuti, tko će isplivati, a tko će eventualno otpasti. Međutim, kako se bližio prijelazni rok u siječnju, tako su tenzije očekivano rasle, a Bjelica ih je u svom stilu prezentirao.
"Bit će promjena u zimi, a u svom prvom mandatu u Dinamu pokazao sam kakve igrače cijenim, te da preferiram one koji poznaju naš jezik", govorio je Bjelica.
Kad pričamo o Nenadu Bjelici važno je znati sljedeće: Nakon Dinama potpisao je s Osijekom ugovor koji mu je osigurao apsolutno sve nogometne ovlasti u klubu. Kako po pitanju prve momčadi, tako i po pitanju Osijekove škole. Bjelica je imao pravo dovesti koga god je poželio, sam je pregovarao s agentima, dogovarao kolike će biti plaće igrača, odštete, ili provizije agenata. Istovremeno je mogao otpisati koga je god poželio. Kako u svlačionici, tako i u klubu. Takve ovlasti u povijesti naše lige imao je samo Nenad Bjelica. I ne vjerujemo da će ih ikad više netko imati.
Bjelica je u sljedeće dvije godine doveo u Osijek možda i više od 30 igrača, a velika većina njih nije opravdala golema financijska ulaganja. Nakon što je Bjelica dobio otkaz (kolovoz 2022.), klub se još dugo vremena borio s "pojačanjima" koja su ostala iza njega.
"U mandatu Nenada Bjelice smo na transfere igrača koje je on doveo, njihove plaće i sve financijske stavke koje idu uz to, a doveo je koga god je poželio, potrošili oko 25 milijuna eura, plaće igrača narasle su gotovo četiri puta, a samo u Bjelicu i u njegov stožer uložili smo više od 7 milijuna! S najskupljom momčadi i s najskupljim trenerom u povijesti ispali smo iz europskih kvalifikacija od poluamatera iz Kazahstana."
To su bile riječi predsjednika Osijeka Ferenca Sakalja, koji je na sve strane pričao kako je Bjelica sa svojom sportskom politikom doveo klub u goleme probleme.
Ispostavilo se da su u Maksimiru bili u zabludi, te da su trebali poslušati one koji su tvrdili da nije dobro tako brzo vratiti trenera koji je k tome i u jako lošoj fazi karijere
Bjelica je nakon Osijeka posao dobio u Trabzonsporu, ponovno s velikim ovlastima. Tamo je prije otkaza uspio voditi tek 16 utakmica, ali dočekao je ljetni prijelazni rok u kojem je na veliko iznenađenje čak i hrvatske javnosti doveo Tonija Teklića (Varaždin), Filipa Benkovića (igrao u Bundesligi II) i Ognjena Bakića (Osijek). Za one koji možda ne znaju Trabzonspor je klub koji ima značajno veći budžet od Dinama. Doveo je i Mislava Oršića - igrača koji je imao renome za takav klub - kojem je brzo po dolasku teško stradalo koljeno. Uglavnom, nitko od četiri hrvatska pojačanja nije u Trabzonu ostavio nikakav trag. Teklić je danas na posudbi u turskom drugoligašu Erzurumsporu, Bakić u Šibeniku, a Benković i Oršić trenutačno su bez kluba.
Nakon epizoda u Osijeku i Trabzonu dalo se realno zaključiti kako Bjelica nije dobar sportski direktor.
Naravno da su čelni ljudi Dinama pomno proanalizirali Bjeličin rad između dva maksimirska mandata. Loši rezultati u tri kluba u nizu (Osijek, Trabzon i Union Berlin) očito nisu bili dovoljno snažni da bi prekrili Bjeličina fenomenalna ostvarenja na klupi Dinama u prvom mandatu. Napokon, nije Dinamo jedini koji je pomislio da će "povratak na mjesto sreće" vratiti Bjeličin pobjednički gen na površinu, mnogi europski klubovi su to činili. Ispostavilo se da su u Maksimiru bili u zabludi, te da su trebali poslušati one koji su tvrdili da nije dobro tako brzo vratiti trenera koji je k tome i u jako lošoj fazi karijere.
Međutim, ljudima koji vode Dinamo nije padalo na pamet dati Bjelici ovlasti kakve je imao u Osijeku ili Trabzonu. Uzorak promašenih, a skupih pojačanja bio je prevelik da bi ga zanemarili. Složili su se s njim da pojačanja trebaju, te da se nekim igračima treba zahvaliti, ali nisu prihvatili ideju da će Bjelica biti taj koji će odlučivati o tome tko će otići, a posebno o tome tko će doći. Dinamo tako ne funkcionira, u klubu postoje i sportski direktor i predsjednik Zajec, Uprava, ali i Izvršni odbor.
I to je Bjelicu vjerojatno stajalo posla. Da je bilo do rezultata i minutaže mladih igrača, smijenili bi ga najkasnije nakon teškog poraza protiv Lokomotive, a ne puna dva tjedna kasnije.
Bjelica je po svemu što možemo zaključiti pomislio da se i u Maksimiru može ponašati kao što se ponašao u Osijeku i Trabzonu, te slagati momčad po svome, ali prevario se. Čelnici Dinama nisu željeli ući u takav rizik. S razlogom...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....