Ivan Bilić

 TOM DUBRAVEC Cropix
HAJDUKOV PREDSJEDNIK

Bilić svom silom udario po novinarima i Modrima: ‘Sramotno je što radi Dinamo, ovog se ne bi posramio ni Mamić‘

Hajduk nije komentirao suđenje ni reakcije drugih klubova i stoji iza toga što je rekao Rakitić
Piše: SNObjavljeno: 18. ožujak 2025. 15:10

Rijeka je u Jadranskom derbiju na Rujevici s 3:0 pobijedila Hajduk, a nakon tog derbija vuku se veliki repovi. Splićani su se žalili na suđenje, a najdalje je otišao Ivan Rakitić koji je nakon utakmice prozivao suce, pa otišao i do njihove svlačionice gdje im se navodno ispričao zbog svojeg ponašanja.

Nakon utakmice je Raketa izvrijeđao i SHNL koji je nazvao ‘zaostalim‘.

- Želim se ispričati našim navijačima. Hrvatska liga je zaostala. Šteta da na ovakav način moramo izgubiti, mislim da svi znaju o čemu pričam. Nadam se da je za dobrobit hrvatskog nogometa da se ovo zadnji put dogodilo. Nikome nećemo dopustiti da nas stisne dolje.

Potom je ponovio:

- Mislim da smo vidjeli zašto je hrvatski nogomet toliko zaostao u Europi. Igrali su prvi protiv drugoga i svi moramo biti na najvišem nivou, a nije bilo tako. To je šteta za hrvatski nogomet i nije bila dobra reklama. Nadam se da nas nitko izvana nije gledao jer ovo samo gura našu ligu dolje. Mi ćemo se dići, u preostalih deset finala dat ćemo sve od sebe. Nama je Hajduk iznad svega, ne moram imenovati neke stvari, znate sve, pratite nogomet, nitko nije bitniji od igrača, niti nešto drugo... Ovo je bilo žalosno. Ne moram govoriti niti čak što su mi neki ljudi iz Rijeke rekli. Ako želimo napredovati u ovoj ligi, svi moramo biti na tom nivou. To nismo vidjeli. Znate jako dobro o čemu se radi, to moramo zajedno dići, ovo je sramotno.

Na Rakitićev istup stigle su brojne reakcije, a većina javnosti, barem one koja ne navija za Hajduk, je osudila Rakitićev istup. Nije dugo trebalo čekati ni odgovor iz Hajduka. Bijeli su na društvenim mrežama objavili prilog s Hajduk TV-a u kojem su žestoko napali novinare i Dinamo.

- Hajduk je porazom na Rujevici propustio pobjeći direktnim konkurentima za naslov, a nakon utakmice u fokus javnosti ponovno su došle sudačke odluke i neujednačen sudački kriterij. Već neko vrijeme tako mjesecima zapravo traje kampanja dijela zagrebačkih novinara koji pokušavaju Hajduk prikazati kao privilegiran klub koji ima pomoć sudaca u borbi za naslov. Sve je kulminiralo zaista sramotnim napadima na najtrofejnijeg igrača HNL-a Ivana Rakitića - rekao je voditelj u uvodu.

Nakon toga riječ je preuzeo predsjednik Hajduka Ivan Bilić.

- Moram osuditi sramotne napise urednika sporta Večernjeg lista koji je pisao o našem igraču Ivanu Rakitiću nakon utakmice na Rujevici. Isto tako, osuđujem i reakciju dijela javnosti koja ga je napala zbog onoga što je rekao nakon utakmice. Ivan je reagirao dosta iskreno i on je stao u obranu naše momčadi, kao i neke stvari kako ih on i momčad vide. Klub stoji iza toga što je on rekao - rekao je Bilić pa nastavio:

- Ivan Rakitić je igrač koji je podigao razinu kvalitete u HNL-u. On je najtrofejniji nogometaš HNL-a. On je reprezentativac s više od deset godina u reprezentaciji. Osvojio je sve na klupskoj razini i kao čovjek je iznimno pozitivan. Postavljam pitanje HND-u i sportskim novinarima: ‘Zašto niste stali u njegovu obranu?‘. Nažalost, tu njegovu iskrenu reakciju iskoristio je dio zagrebačkih novinara koji već neko vrijeme guraju suludi narativ da je Hajduk zaštićen od strane sudačke organizacije. Ovakvog medijskog pritiska ne bi se posramio ni najpoznatiji bjegunac od hrvatskog pravosuđa, a sada sličnu takvu retoriku koristi takozvani navijački Dinamo. Sramotno je što se u strahu od neuspjeha jedan klub koristi takvim metodama, a još je sramotnije što neki od novinara koji prate Dinamo nasjedaju na tu tezu. To je opasno za hrvatski nogomet, za navijače, za suce i sve nogometne djelatnike. Baš zato do sada Hajduk nije komentirao suđenje, nije javno istupao, nije komentirao reakcije drugih klubova kako bi zaštitio prvu momčad i fokusirao se na rezultat. Istovremeno je dio hajdučke javnosti to percipirao kao šutnju, kao neki strah, ali mi jednostavno nismo htjeli potpaljivati već zapaljivu atmosferu - rekao je Bilić.

Predsjednik Hajduka je nastavio o suđenju:

- Cijelo ovo vrijeme suđenje i sudačke odluke su pod velikim pritiskom i povećalom javnosti. Tome na negativni način doprinose i tumačenja sudačke komisije koja izgleda da postoji samo pod nekom krinkom uvođenja čistoće u hrvatski nogomet. Do kraja prvenstva ostalo je još 10 kola. Naš fokus i naš cilj su i dalje isti. Kako je rekao naš Ivan Rakitić: Zajedno smo u ovome do kraja - zaključio je Bilić.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
18. ožujak 2025 15:25