
Nakon sedam godina igranja u domovini, u Racingu, Argentinac Leonardo Sigali (37) ove se zime vratio u Hrvatsku. Bivši Dinamov pouzdani srednji branič opet je u Zagrebu, ovaj put je potpisao jednogodišnji ugovor s Lokomotivom i bez previše problema prilagodio se na život na Kajzerici. Odigrao je dosad sedam utakmica za Lokose i definitivno je pojačao momčad vrsnoga trenera Silvija Čabraje, odmah je preuzeo ulogu "šefa obrane".
- Sretan sam što sam se vratio, najveći razlog povratka svakako je bila obitelj (Sigalijeva je supruga Zagrepčanka, op. a.). Sad ću biti stalno sa suprugom i kćeri, odlučili smo da ćemo živjeti u Hrvatskoj. Kad sam posljednjih sedam godina igrao u Racingu, dolazile su supruga i kći kod mene, pa su se vraćale u Zagreb, ali sad ćemo stalno biti ovdje. Supruga je otvorila ugostiteljski lokal, kći kreće u školu i to je presudilo, sad ćemo stalno skupa živjeti – pojasnio nam je Sigali razloge povratka u Hrvatsku.
Potom je dodao:
- Poklopilo se da mi je baš isticao ugovor s Racingom, pa iako sam imao neke dobre ponude iz Argentine i još nekih zemalja iz Južne Amerike, nisam previše razmišljao, jer smo ranije odlučili vratiti se u Hrvatsku. Uspostavljen je bio kontakt s Lokomotivom i brzo smo se dogovorili, nisam tražio nikakve posebne uvjete. Želim još igrati nogomet, dobro se osjećam, svjestan sam da sam na zalasku karijere, ali vjerujem da još mogu igrati na visokoj razini. No, o tome hoću li igrati, odlučuje trener, a moje je da ozbiljno treniram i nametnem se treneru. Na Kajzerici sam odlično prihvaćen, lakše mi je što govorim hrvatski, poznajem Zagreb i ovdašnji način života, tako da nisam ni trebao vrijeme za prilagodbu. Došao sam svjež, zdrav i odmoran, željan igre, jer prošle sezone u Racingu nisam igrao koliko sam želio (odigrao je samo 15 utakmica, op. a.). Nadam se da ću opravdati očekivanja.
Možete li usporediti ligu s onom od prije sedam godina?
- Teško je povlačiti neke usporednice. Ima dosta zvučnih imena, Rakitić, Pjaca, Rog, Ademi..., momčadi su izjednačenije nego što su onda bile. E sad, možemo razgovarati zašto je tako, jesu li neki klubovi kvalitativno pali ili su se neki dignuli. No, neugodno me iznenadilo u ova dva i pol mjeseca, svakako je loše stanje travnjaka na većini stadiona. Travnjaci su dobri na tri-četiri stadiona, a na ostalima se praktički ne može igrati dobar nogomet, jer ta podloga ne omogućava igraču da iskaže sav svoj potencijal. Stoga ni neke utakmice nisu odveć kvalitetne, iako sam siguran da ima dosta kvalitetnih igrača i kad bi travnjaci bili dobri, bile bi i utakmice bolje.
Kako vam izgleda momčad Lokomotive?
- Dobar je spoj starijih i mladih igrača, mi stariji moramo biti primjer mlađim dečkima pred kojima je karijera. Dosta je iskusnih igrača i na nama mora biti najveći teret, trebamo pomoći nadarenim mladićima da iskažu svoj potencijal.
Ove je sezone zacrtani cilj bio ostati u ligi, pa unatoč turbulentnoj jeseni lokosi su na korak do ostvarenja tog cilja. No, izjednačena liga otvara i mogućnost borbe za Europu.
- Da, baš je zanimljivo prvenstvo. Najprije, svakako, treba i matematički osigurati ostanak, a budemo li dobro igrali i pobjeđivali, ni plasman u Europu ne bi smio biti neuhvatljiv. To nam zapravo mora biti ambicija i želja do kraja prvenstvene utrke, u svaku utakmicu moramo ići s izraženom željom za osvajanjem bodova.
U subotu je gradski derbi. Bit će to vaš povratak na Maksimir nakon sedam godina, probudit će se emocije, ali ovaj put bit ćete s "pogrešne strane"...
- Da, bit će to za mene vrlo emotivna utakmica, prvi put ću igrati protiv Dinama. Samo da ne promašim svlačionicu kad dođem u Maksimir, ha, ha... Proveo sam četiri i pol godine u Dinamu, davao sam na svakoj utakmici sve od sebe i bilo mi je fenomenalno, osvajao sam trofeje, bilo mi je to najljepše razdoblje karijere. I danas kad šećem gradskim ulicama, ljudi mi prilaze, pozdravljaju me i taj je osjećaj neprocjenjiv, to je dokaz da sam ostavio nekakav trag, pamte me po dobrome. To je baš jako lijepo, ta spoznaja da su me navijači zapamtili i da me još cijene. Uvijek sam se maksimalno borio, na svakoj sam utakmici želio biti što bolji, s opipljivom sam emocijom nosio Dinamov dres. U subotu će se, dakle, probuditi emocije, ali sad sam igrač Lokomotive i dat ću sve od sebe kako bi moja momčad zadovoljna napustila Maksimir.
Dinamu su, pak, bodovi neophodni u borbi za naslov, kako vidite tu utrku Rijeke, Hajduka i Dinama?
- Sva tri kluba imaju šansu za osvajanje trofeja. Iako Rijeka i Hajduk imaju bodovnu prednost, Dinamo se nikad ne smije otpisati. Proveo sam dovoljno vremena u Maksimiru da znam kako razmišlja Dinamov nogometaš. Nije sad lako Plavima, ali ulazi se u završnicu prvenstva u kojoj će sigurno svaki igrač dati sve od sebe na svakoj utakmici. Stoga je pred nama u subotu teška zadaća, moramo biti pripravni na Dinamov juriš, koji više nema pravo na pogrešni korak. Jasno je da respektiramo Dinamo, ali mi ćemo tražiti svoju šansu za dobar rezultat. Bit će to, vjerujem, kvalitetna i neizvjesna utakmica, za mene posebno emotivna, prvi put ću zaigrati na Maksimiru nakon više od sedam godina. Ali, profesionalac sam, čim počne utakmica emocije odlaze na stranu i pokušat ću odigrati što bolje mogu u dresu Lokomotive – kaže Sigali.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....