ZELJKO HAJDINJAK Cropix
ČETVRTFINALE KUPA

Slaven ove godine nije izgubio, gledatelja je sve više, a sad mu dolazi Gorica bez trenera Carevića

Črnko planira u Kurilovcu pronaći klub partnera, ali spominjala se i gradnja multisportskog kampa
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 05. ožujak 2025. 12:13

Velika je prilika pred igračima Slavena Belupa nakon odličnog prvenstvenog starta u 2025. godinu. Još uvijek momčad iz Koprivnice ne zna za poraz, popela se na peto mjesto i uključila u borbu za europske pozicije, a ujedno vjerojatno i izbjegla brige oko ostanka koje su ne tako davno stanovale u Miškininoj 10.

Kup je natjecanje u kojem su Farmaceuti kroz povijest ostvarivali zapažene rezultate. Doduše, trofej još nisu osvojili, iako su bili vrlo blizu u oba finala u kojima su sudjelovali. U prvo su stigli pod vodstvom Elvisa Scorije 2007. godine, u dvije utakmice tada je s ukupnih 2:1 slavio Dinamo s Lukom Modrićem, a “zlatni gol” u Koprivnici u samoj završnici za Modre je postigao Gordon Schildenfeld.

Drugo finale bilo je 2016. godine u Osijeku, trener je bio Željko Kopić, a Dinamo je u kišnom Gradskom vrtu pobijedio 2:1 iako je prema općem dojmu Slaven tada zaslužio više. Zanimljivo je da su i Scoria i Kopić doveli koprivničku momčad do finala Kupa nakon što su ranije prolazili kroz teške borbe za opstanak, a sad je Mario Kovačević u mogućnosti da ta dva pothvata objedini u samo jednoj sezoni, pogotovo nakon ispadanja Dinama i Hajduka.

Energetski dobri

Naravno, u nogometu i sportu općenito danas se ne skače pred rudo, svi nastoje ići korak po korak, pokazalo se to najboljim receptom. Zbog toga u koprivničkom prvoligašu danas ne maštaju o finalu, nego im je cilj nadvisiti Goricu i plasirati se u polufinale. Uspiju li, bilo bi to treće Slavenovo polufinale Kupa u posljednjih šest godina.

image
ZELJKO HAJDINJAK Cropix

Iako je ovo veliki tjedan u kojem u Koprivnicu dolazi i Dinamo, maksimalan je fokus na nezgodnoj momčadi iz Turopolja.

- Kup je specifično natjecanje, nemate pravo na pogrešku i svjesni smo važnosti te utakmice. Stvarno bismo htjeli i sebe i navijače nagraditi pobjedom i prolaskom, ali znamo da nas čeka težak protivnik, koji se diže kroz prvenstvo i igra sve bolje, što je pokazala i utakmica protiv Rijeke. S druge strane, bez obzira na utakmicu u Osijeku, mi smo energetski dobri, ali imamo manjih problema s ozljedama i vidjet ćemo na koga ćemo u srijedu moći računati. No kako uvijek kažem, ima nas dovoljno i složit ćemo dobru ekipu koja će od prve minute krenuti na pobjedu - najavio je Slavenov trener Kovačević.

Goricu je Slaven 13. prosinca prošle godine na Apašu svladao preokretom (2:1) u kojem su strijelci bili Alen Grgić i Adriano Jagušić.

- Tvrda, čvrsta ekipa, tako ju je složio kolega Carević. Doveli su puno igrača, 11 ako se ne varam, napravili smo analizu, ali vidjet ćemo u kojem će sastavu istrčati. Vjerujemo da formaciju neće mijenjati, igraju dosta zatvoreno i čvrsto, ali imaju dobre vezne igrače, naprijed opasnog Ercega i morat ćemo biti oprezni. Moramo završavati akcije i postizati golove da nam bude lakše, jer ne bismo htjeli strepiti do zadnje minute.

Pričanje na terenu

Osjeća se u posljednje vrijeme da se publika polako, ali sigurno vraća na koprivnički stadion. U prosjeku je riječ o par stotina ljudi više na ‘običnim’ utakmicama, odnosno protiv suparnika koji ne spadaju u veliku četvorku hrvatskog nogometa.

- Naše je da pričamo na terenu i mislim da to dobro radimo. Osjećamo da je bolja atmosfera u klubu i gradu i stvarno mislimo da su igrači zaslužili veliku podršku. Marljivo rade, imamo dobre rezultate, želimo i dalje pobjeđivati i trebaju nam navijači da nas podrže i guraju od prve minute. Vjerujem da će doći i da ćemo se na kraju zajedno veseliti - rekao je na kraju Mario Kovačević.

Turopoljci u vrlo dobrom raspoloženju dolaze u Koprivnicu po svoje treće polufinale Kupa

Vrlo dobar start u drugi dio sezone odveo je Goricu na šest bodova razlike od posljednjeg Šibenika, pa se sada može razmišljati o znatno većem cilju od puke borbe za ostanak, koju nitko ne voli, niti ona privlači i zanima navijače. Profesionalni sport nije za minimaliste, za njih su amaterske lige i termini poslije posla, a onaj tko od toga živi, morao bi na svakom treningu i utakmici dati apsolutni maksimum.

I za Goricu i za Slaven Belupo utakmica četvrtfinala Kupa danas u Koprivnici je prilika za ostati u igri za trofej Rabuzinovo Sunce, pa unatoč određenim promjema u početnim sastavima, motiv bi morao biti na najvećoj potenciji. Dinamo i Hajduk su ispali, a ni njih se više nitko ne boji, pa tako ni ostalih polufinalista, tako da je ovo sezona u kojoj je nikad bliže situacija da netko poput današnjih rivala ispiše povijest. Slaven je već bio dvaput u finalu, ali je oba puta izgubio, kao što je Gorica izgubila svoja dva polufinala 2021. i 2022.

Kad se spomene sezona 2020./2021. odmah se budi i sjećanje na nevjerojatnu priliku koju je propustila Gorica, koja je ne samo igrala produžetke u polufinalu s Dinamom s igračem manje od 48. minute, već je 35 kola bila treća ili bolja, a onda u zadnjem kolu porazom u Rijeci pala na peto mjesto i ostala bez Europe. Bio je to i početak velikog rezultatskog pada u zadnje četiri sezone, ali ulaskom svježeg kapitala u klub krajem 2024. godine, opet su se probudili planovi koji se neće zadovoljavati samo sudjelovanjem, već borbom za nešto konkretno.

image
ZELJKO HAJDINJAK Cropix

Predsjednik Nenad Črnko u ponedjeljak navečer viđen je na skupštini četvrtoligaša Kurilovca, a tamo se planirala obnova suradnje na bazi partnerskog kluba za razvoj mladih igrača (Goricu izgleda ne zanima formiranje druge momčadi), ali i spominjala gradnja velikog multi-sportskog kampa, čiju ideju je inicirao novi dopredsjednik Gorice Ilija Karamatić preko svojih australsko-ruskih partnera (jedan od njih bio je na utakmici Gorica - Šibenik ove veljače, što samo svjedoči o ozbiljnosti namjera). Čeka se još i najavljena privatizacija, ali kako je aktualni gradonačelnik Krešimir Ačkar zauzet pripremama za lokalne izbore u svibnju, početak procesa će vjerojatno pričekati do ljeta.

Sve ove vijesti su obojane isključivo svijetlim bojama optimizma, a sada je na treneru Mariju Careviću i igračima da naprave - sve za Europu! Za nju nikad nije prerano, pogotovo ako dovedeš 11 igrača u zimskom prijelaznom roku, a sve prošle priče “nismo spremni, nemamo stadion” i slično mogu se baciti u prašinu...

Carevića danas neće biti na klupi u Koprivnici jer odrađuje drugu i zadnju utakmicu suspenzije, ali pomoćnici Denis Mojstrovič i Mensur Mujdža, te team manager Matija Dvorneković, odlično su odradili posao protiv Rijeke. Isti zadatak čeka ih u Koprivnici, a pred put Carević im je dao i mikrofon za najavu dvoboja.

- Dobro je iskustvo bilo voditi momčad pokraj terena, nego samo sjediti na klupi, ali mi smo sve pripremili prije utakmice, točno smo znali što nas čeka i kako odreagirati u pojedinoj situaciji. Svima nam je Mario Carević dao veliko povjerenje, ali on se i inače s nama u stožeru stalno konzultira, sve odluke donosimo zajednički. Protiv Rijeke je ispalo baš kako smo željeli, odigrali smo jako dobru utakmicu, osvojili bod i popravili raspoloženje za sve što nas dalje čeka - kaže Slovenac iz Novog Mesta Denis Mojstrovič, kojeg je Carević upoznao kada je vodio Krku, pa je s njim išao u Šibenik, a sada i u Goricu.

- Pred nama je bitna utakmica i znamo da nas čeka odličan suparnik Slaven Belupo, koji je u velikoj formi. Značajan uspjeh je plasirati se među četiri najbolja u Kupu, a što se sastava tiče, neke sitne ozljede su prisutne, ali imamo širok kadar, svi odlično treniraju i zaslužuju priliku dokazati se. Svakako želimo pobijediti Slaven - odlučan je Mojstrovič.

Standings provided by SofaScore LiveScore
05. ožujak 2025 12:52