
DOBITNIK 1 - Igor Jovićević
Bingo za trenera u potrazi za afirmacijom
U karijeri igrača i trenera faktor sreće je važan dio prtljage do uspjeha. Odmah do njega je i faktor poklapanja. Odlazak Bjelice, i to u ovoj čudnoj presedan-pauzi nogometa, otvorio je širom vrata Igoru Jovićeviću, koji ne spada među mlade trenere po godinama (46,5), ali po stažu (3 seniorske godine) još je na početku karijere.
Dobiti najbolju momčad najbogatijeg kluba lige je bingo za trenera u potrazi za afirmacijom i potom etabliranje na velikoj sceni. Onaj komad sreće koji nije imao u igračkoj karijeri, bremenitoj ozljedama, dogodio mu se sada. Poklapa se većim dijelom i dobra uvertira.
U prvenstvu je duža prisilna pauza, imat će vremena pohvatati konce kadra, a poznavanje mlađih igrača koje klub sada želi afirmirati pojednostaviti će mu slaganje momčadi. Činjenica da se klub odrekao trenera s uspjehom dodatno će mu olakšati teret odgovornosti, koja je većim dijelom na Upravi. Usporedo to što mijenja trenera sa uspjehom može prerasti u veliki pritisak, jer su postavljeni viši standardi očekivanja.
DOBITNIK 2 - Klupska blagajna
Smanjivanje rashoda za trećinu je zdrava priča
Nema nikakve dvojbe da je proračun Dinama veliki dobitnik naprasnog završetka jednog sustava funkcioniranja. Je li bio logičan standard plaćanja kluba koji živi u Hrvatskoj i jednim dijelom sezone igra u europskim kupovima, o tome se može raspravljati. Činjenica je da je Dinamo u eri Bjelice i dosadašnjeg kadra ostvario odlične rezultate u Europi i samo splet nes(p)retnih okolnosti lišio je Modre najvećeg uspjeha u povijesti, a to je proljeće u Ligi prvaka. I bez toga zarađen je ogroman novac za hrvatske prilike. No, ako utvrdite standard plaćanja temeljem života u Europi, a ipak najmanje pola perioda sezone igrate u siromašnoj HNL, s minimalnim prihodima, onda takav trošak (recimo 100 tisuća eura neto plaće) za pojedinca postaje nelogičan. Smanjiti ogromne rashode za trećinu već je izuzetno zdrava priča za blagajnu kluba. Potpuno resetirati standard plaćanja i više ga prilagoditi ukupnoj zbilji (HNL) nego ograničenim natjecanjima (Europa) itekako će normalizirati poslovanje kluba u očekivano težim uvjetima funkcioniranja postpandemije.
DOBITNIK 3 - Mladi nogometaši
Promjene su im otvorile velika vrata
U Hrvatskoj se, i Dinamo, svi kunu u mlade igrače. Činjenica jest da Modri nisu ostvarili iskorake u Europi s mladim igračima, nego sa selekcijom u kojoj je bilo mnoštvo iskusnijih profesionalaca te poneka mlađa snaga. To je u stvari i logičnije ako želite ostvariti natjecateljski iskorak u konkurenciji visoko natjecateljski definiranih suparnika u Europi. U HNL-u se obično za masovnije opredjeljenje za mlade igrače klubovi odlučuju kada su u nekim ozbiljnim problemima odnosno promjenama. Svejedno je govorimo li o financijskim (ne)prilikama, zaključenju jedne ere i stvaranju nove momčadi za slijedeću eru, ili nešto treće izvanredno (masovniji odlazak igrača). U Dinamu su očito procijenili da nakon vrhunca s jednom škvadrom nije logično očekivati novu i bolju eurosezonu. Pandemija i nametnuta zbilja štednje za perspektivu samo je dodatno osnažila želju da se promjene uvjeti plaćanja. Naposljetku, želja da se razvije novi mlađi val talenata dodatno je motivirala promjenu kursa. Kako god bilo, za mlade igrače iz Dinamova pogona te su promjene otvorile velika vrata za afirmaciju.
GUBITNIK 1 - GNK Dinamo
Logika je nedostižna razina upravljanja
Način na koji je klub iz Maksimira zaključio svoju najuspješniju eru ne razlikuje se puno od načina na koji je naprasno prekidao loše ere. To govori u prilog tezi kako je time potvrđeno da je nogometna logičnost ipak i dalje nedostižna razina upravljanja. Ukoliko se i u dobru dogodi kadrovski potres, istovrsno kao i u lošem, onda je to jedina konstanta.
Dinamo je na koncu dobio ono što je htio, a to je nametanje nekih (ne svih) financijskih parametara, raskidi s kadrovima koji više nisu po volji i olakšavaju rashode, riješiti će se nekih igrača koji više nisu potrebni i slično. No, po kojoj je cijeni to učinjeno. Dinamo je ovakvim načinom zaključena jedne vrlo uspješne ere opet narušio pozitivnu atmosferu u okruženju, podijelio je javnost, ali što je ipak još gore demontirao je kompaktnost svlačionice. Uz tehničku kvalitetu kadra, atmosfera i homogenost su ključni generatori uspješnosti. Svi oni koji su potpisali, voljom ili nametom, pogotovo etabliraniji igrači, više neće biti iste momčadske energije. Kao ni raspoloženje okruženja.
GUBITNIK 2 - Svlačionica
Ovaj kadar sigurno neće disati kao prije
Svaki klub, naposljetku, načne čvrstinu grupe tamo gdje je realno najranjivija. U Dinamovoj svlačionici je protekle dvije godine bila vidljiva atmosfera zajedništva, što je OK. No, da biste nju dobili morate imati nešto prije, a to je čvrsta hijerarhija. Tamo gdje nema definirane grupe “senatora”, onih koji diktiraju kvalitetu na terenu ali i pozitivne odnose izvan njega, ne može se stvoriti snaga grupe. Priče o “svi smo jednaki i krećemo od nule” pričice su za malu djecu..
Kako nije prošao zajednički dogovor, Dinamo je pregovarao sa svakim igračem pojedinačno i naravno da je dio, pogotovo mlađih igrača, pristao na klupske uvjete. Posljedično će i većina drugih. Nije stvar u smanjenju, kojeg bi svi bili prihvatili, nego u načinu i tonu kojim je nametnut. Sada je klub došao većim dijelom na svoje, ali zato ima kadar koji više nije, i ne može biti, iste kompaktnosti kao prije.
Za takav ponovni doživljaj trebati će čekati potpuno novu selekcijsku grupu, odnosno većinski odlazak dosadašnjih prvotimaca.
GUBITNIK 3 - Navijači Modrih
Podrška i pozitiva vraćene su na početak
Dinamo je nakon dugo godina, bez obzira na titule i dominaciju u Hrvatskoj, povremene bljeskove u Europi, muku mučio s atmosferom u Maksimiru. I u gradu. To jest u okruženju koje čine navijači, poklonici Modrih i nogometa. Puno negative definitivno je bilo antipod dominaciji i relativizaciji snage takvog nogometnog kluba. Uz dosadašnje trenera i momčad, uz nesumnjivi doprinos Uprave kluba, Dinamo je napokon počeo biti klub s prirodnom atmosferom podrške i pozitive. Vratio se u logičnu zbilju da se okupljaju mase, da se o klubu i igračima govori u gradu, da mladi žele kontakte sa zvijezdama, da se na derutnom Maksimiru, kao nekoć dok je bio još pristojan objekt, skuplja više desetina tisuća ljudi. I nadasve kad se pričalo o Dinamu, pričalo se o nogometnim temama. Kad se pobjedi, kao i kad se gubilo dramatično bodove (Šahtar), prevladavala je navijačka emocija sreće ili tuge, priča o igri, greški, dobrom potezu. Rascjep u odnosima ovog Dinama sve je to vratilo na razinu početka. Narušena je atmosfera, momčad će biti oslabljena, rezultat će sigurno “patiti”, a onda će lakše nastupiti novo sivilo raspoloženja okruženja.
Komentari (0)