VLADO KOS/CROPIX Cropix
DOKLE VIŠE?

Prokletstvo gubljenja nemogućeg se nastavlja, jedna izjava sažela je sav očaj hrvatskog prvoligaša

U novoj sezoni darivanje suparnika opet je počelo na Rujevici, ali sve je nadmašila ova utakmica
Piše: Toni RoićObjavljeno: 21. rujan 2021. 20:13

Ako se traži sportski i nogometni kolektiv koji gubi naoko nemoguće za izgubiti, dobrodošli u HNK Gorica 2021.
Klub koji je sredinom ožujka imao 15 bodova više od Hajduka i Rijeke, a uoči tri zadnja kola nedostajao mu je bod za potvrdu trećeg mjesta, ostao je bez europskog nastupa porazom 22. svibnja u Rijeci nakon što je 35 kola bio najmanje treći.

Darovi kao konstanta

U novoj sezoni čašćenje i darivanje suparnika opet je počelo na Rujevici. Ni 18 udaraca na vrata nije bilo dovoljno za barem jedan gol, a kamoli izbjegavanje poraza. Protiv nikad slabijeg i bezidejnijeg Dinama u Maksimiru centaršut Moubandjea je na nevjerojatan način postao odlučujući autogol Doke, dok su protiv Hrvatskog dragovoljca ziceri, okviri vrata i promašeni kazneni udarac stali uz bok jednom jedinom ozbiljnom napadu Sigećana, koji je završio pogotkom za konačnih 1:1.

Ipak, sve je nadmašila nedjeljna utakmica 9. kola u Osijeku kada je Gorica dvaput vodila, ali i triput primila gol iz prekida igre u posljednjih dvadesetak minuta za poraz 2:3. Cijeli prethodni tjedan na ustima trenera Krunoslava Rendulića i njegovih igrača bile su samo dvije riječi - prekidi i centaršutevi, a ništa drugo ni smisleno Osijek i nije ponudio, ali opet je bilo dovoljno za tri boda upornog domaćina.

- Znali smo da nam Osijek jedino može zabiti gol iz prekida, a da primimo tri na takav način je smiješno - kazao je strijelac prvog gola za Goricu u prvom poluvremenu Anthony Kalik i time sažeo sav očaj Velikogoričana.

Na mišiće i snagu i u starom engleskom stilu bezbrojnih nabacivanja lopte u šesnaesterac Osijek je duboko u sudačkoj nadoknadi došao do pobjede 3:2 da vjerojatno ni sam ne zna kako mu je to uspjelo. Poraz Gorice bio je identičan onome od 23. siječnja ove godine protiv Dinama. I tada je Gorica imala prednost 3:2 do ulaska u 90. minutu, da bi onda primila dva gola i izgubila 3:4. Sada je očito da je još u drugoj utakmici kalendarske 2021. počelo prokletstvo “gubljenja nemogućeg”.

Prvo poluvrijeme u Osijeku nije dalo naslutiti da će tako biti. Ključni napadač domaćih od kojeg su gosti strahovali, Ramon Mierez, nije se pošteno ni sastao s loptom, kao ni Osijek s izrađenom prilikom. Rendulićeva momčad je, pak, povela u 29. minuti nakon sjajne polukontre, koju je započeo oduzetom loptom Krizmanić, nastavio Lovrić, koji loptom izbacuje iz igre čak četiri suparnika, koja su krenula prema njemu i potezom velemajstora pronalazi Kalika, čiji projektil s dvadesetak metara od stative odsjeda u mreži.

Slavlje igrača Osijeka

Ništa značajnije nije se promijenilo u drugom poluvremenu, Osijek uglavnom bezidejan i nemoćan, ali i s čudesnim reprezentativnim vratarom Ivušićem, koji skida dva teško branjiva udarca Lovrića, a jednom lopta odlazi koji centimetar iznad vrata. Mogao je Lovrić komotno do hat-tricka, a onda kalvarija gostiju počinje u 75. minuti golom Dakua iz gužve za 1:1.

Teško se pomiriti

Ipak, Fran Brodić svojim prvijencem na asistenciju Pršira u 81. minuti vraća prednost gostima, ali dva centaršuta Bočkaja za golove Dakua i Lončara ostavljaju bodove u Gradskom vrtu. Pomalo nestvarna je situacija u sudačkoj nadoknadi kada Bočkaj izvodi korner, a lopta prolazi šest igrača Gorice i vratara Banića, te slijeće na takozvanu drugu stativu, odakle je branič domaćih Lončar gura u mrežu. Osječani u ekstazi nagrađeni za upornost, a Velikogoričani u šoku i nevjerici da su i barem bod uspjeli prokockati i izgubiti.

- U prvom poluvremenu Osijek nam nije napravio ništa opasno, ali u drugom nismo imali odgovor na ulazak Dakua, odnosno, nismo imali dovoljno visokih igrača za parirati Osijeku u skoku, u čemu je najbolji u ligi. Teško se pomiriti s porazom na ovakav način - zaključio je trener Rendulić.

18. travanj 2024 22:39