GORAN MEHKEK/CROPIX
POGLEDAJTE GOLOVE

U derbiju 34. kola Prve HNL Hajduk je na stadionu Maksimir pobijedio Dinamo sa 3-2
Piše: Jurica RadićObjavljeno: 12. srpanj 2020. 23:41

DINAMO - HAJDUK 2:3 (Ivanušec 13', Oršić 62' / Čuić 31', 81', Theophile ag-86')

Zagreb. Stadion u Maksimiru. Gledatelja 1967. Sudac: Ivan Bebek (Rijeka). Pomoćnici: Zobenica i Đurak. Četvrti sudac: Bel. VAR: Pejin. AVAR: Petrović. Delegat: Kolesarić.

DINAMO: Livaković - Stojanović, Theophile, Dilaver, Moubandje (od 64. Šutalo) - Ademi, Moro - Kadzior (od 52. Oršić), Gojak, Ivanušec (od 81. Đira) - Kulenović (od 46. Ćuže). Trener: Zoran Mamić.

HAJDUK: Posavec - Juranović (od 81. Kreković), Dimitrov, Vušković, Čolina (od 81. Dolček) - Čuić (od 81. Nejašmić), Jurić, Jradi - Caktaš - Jairo (od 90. Radić), Eduok (od 64. Brnić). Trener: Igor Tudor.

Žuti kartoni: Dimitrov (26 - nesportska igra), Vušković (28 - preoštar start), Gojak (44 - preoštar start), Čolina (53 - preoštar start). Dilaver (82 - preoštar start). Crveni karton: Gojak (45 - drugi žuti, udaranje laktom).

90+7' - KRAJ, POBJEDA HAJDUKA 3:2 U MAKSIMIRU

Nakon gotovo dvije godine i pet mjeseci, poslije 18. veljače 2018. godine Hajduk je ponovno slavio u Maksimiru. Tudor je upisao prvu pobjedu na klupi Hajduka u zagrebačkim derbijima postavši sedmi trener Bijelih kojem je to uspjelo u HNL-u. Uz to, slavio je i prvi put protiv Zorana mamića u njiohovom sedmom ogledu. Junak utakmice je 19-ogodišnji mario Čuić, dvostrzuki strijelac u pobjedi Bijelih. Hajdukovci su iznenadili hrabrom i otvorenom igrom dijelom se iskupivši za dva posljednja poraza, dok je Dinamo i sa novim trenerom Mamićem nastavio niz loših igara sa izrazito dekoncentriranom obranom koja je najveći krivac poraza.

90+4' - spasio je Dimitrov ispred Čuže, dobra šansa za Modre. Tudor je uveo još jednog stopera Radića za zadnji korner na koji je stigao i Livaković, ali ništa od kornera Modrih i u kontri je Brnić bio blizu postizanja pogotka na praznu mrežu, međutim označeno je zaleđe.

90' - igra se još pet minuta sudačke nadoknade, skače klupa Hajduka nakon pšto je Kreković pao u dvoboju sa obrambenim igračem Modrih u kaznenom prostoru, tražili su Splićani kazneni udarac, ali Bebek je samo odmdhnuo rukom

86' - 2:3 Theophile Catherine (ag)

Kakva pogreška obrane Dinama. Sa desne strane je Brnić nabacio prizemnu loptu, Livaković krenuo na nju nogom, a Theophile Catherine je presreo ubacivanje, ušao između Livaković ai lopte skrenuvši je u mrežu za vodstvo Hajduka 2:3

81' - 2:2 ČUIĆ

Ubačaj sa desne strane Caktaš je glavom vratio sa druge na prvu vratnicu, a Čuić se samo glavom naklonio sa tri metra i loptu poslao u mrežu za svoj drugi pogodak na utakmici.

80' - bljesnula je kontra Dinama nakon kornera Hajduka, Ademi je poslije akcije Čužea i Oršića izašao pred Posavca, iskosa sa desne strane uspio je obraniti vratar Bijelih.

76' - smirio je Dinamo igru, napadi Hajduka odbijaju se na visini kaznenog prostora, Bijeli kruže oko šesnaesterca Modrih, ali bez uspjeha

73 - Dinamo je prepustio Hajduk i sredinu, postavio se u dva bloka na 25 metara od vratiju Livakovića, ali Hajdukov posjed lopte ne daje konkretniji rezultat, nema opasnijih udaraca prema mreži Modrih

70' - Hajduk bez prigod u drugom poluvremenu, sa igračem više u pola drugog dijela Bijeli nisu uspjeli složiti ozbiljniju akciju pred vratima Livakovića koji u nastavku nema posla. Dinamo je učvrstio sredinu, udaljio Hajduk od gola i utakmica se igra na sredini terena

64' - oba trenera traže osvježenja, umjesto Moubandjea u igru je ušao Josip Šutalo kod Modrih, dok je Eduoka u momčadi Hajduka zamijenio brzonogi 19-ogodišnjak Ivan Brnić

61' - 2:1 ORŠIĆ

Po desnoj strani napada Dinamo je složio akciju u kojoj je Stojanović poslao loptu Oršiću pored kojeg se poskliznuo nesretni Juranović, a Oršić je sa sedam mestara iskosa pogodio suprotni, desni donji kut mreže Posavca za vodstvo Dinama 2:1.

60' - Hajduk polako preuzima inicijativu, gura Dinamo prema kaznenom prostoru Livakovića, a Dinamo čeka bljesak Oršića koji je jednom pobjegao, ali bez pratnje suigrača

56- Dinamo se stabilizirao, igra je u ravnopravnom okviru na početku drugog dijela bez obzira što je Hajduk sa igračem više, uglavnom je borba koncentrirana na sredini terena bez opasnosti za vratrae Posavca i Livakovića

53' - Čolina je također dobio žuti karton, nedostaje još Juranović da bi cijela obrambena četvorka Hajduka dobila javnu opomenu

52' - ozljedio se Kadzior, dugo mu se ukazivala pomoć i naposlijetku se Mamić odlučio na drugu izmjenu, ušao je Mislav Oršić, najbolji strijelac Dinama ove sezone u HNL_u sa 12 zgoditaka

46' - počelo je drugo poluvreijeme, Dinamo je krenuo sa igračem manje nakon isključenja Gojaka, a Zoran Mamić je napravio prvu izmjenu, Mario Čuže je zamijenio Sandra Kulenovića u "špici" .

RUKAVINA: HAJDUK BIO PUNO BOLJI
Tomislav Rukavina ovako je u poluvremenu prokomentirao dosadašnji tijek utakmice:
- Hajduk je bio puno bolji u prvih 45 minuta. Gosti su čvrsti, rastrčani, vidi se da su u Zagreb došli nešto napraviti. Imao je takav hajduk puno dobrih stvari i nekoliko velikih šansi za još koji pogodak. Dinamo ima problema s igrom veznog reda koji jako sporo okreće strane, što Hajduk onda lako brani. Gosti imaju veliku prednost igrača više, a Dinamo će se sigurno orijentirati na kontre. Očekujem da Oršić uđe u igru. Hajduk pak mora biti strpljiv, a Vušković se kao vrlo mlad i neiskusan stoper treba čuvati drugog žutog kartona, jer jedan je već dobio.

45+4 Crveni karton Gojak !

U četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugi žuti, odnosno isključujući crveni karton dobio je Amer Gojak pa će Dinamo u drugo poluvrijeme ući s igračem manje. Drugi žuti karton dobio je Gojak zbog udaranja laktom u skoku.

45' - Poluvrijeme 1:1

Nekoliko minuta je trajao prekid u finišu prvog dijela zbog bakljade, a ond aje Bebek poslao igrače na odmor. Najbolje izdanje Hajduka ovog proljeća, Dinamo može biti sretan što je na poluvrijeme otišao sa remijem. Bijeli su promašili kazneni udarac (Caktaš), imali uz to još dvije velike prigode koje je obranio Livaković. Prevagu su u sredini dobili Bijeli sa Stankom Jurićem, a napade su koncentrirali po lijevoj strani preko Čoline. S druge strane Dinamo ima Livakovića kao glavnog aduta, "ugasili" su se Modri nakon vodstva do kojeg su došli preko neopreznosti Juranovića u obrani. U svakom slučaju,ugodnih 45 minuta za navijače Bijelih i prilično zabrinjavajućih za pristaše Modrih.

43' - kakva prigoda za Hajduk i obrana Livakovića ! Sa četiri metra je obranio pokušaj Caktaša na ubačaj Čoline. Hajduk je bliži drugom pogotku i vodstvu, Dinamo ima Livakovića koji drži Modre u remiju

41' - Čolina je bio na udarcu u kaznenom prostoru, Livaković je krajnjim naporom izbio u korner, a Dinamo ima dosta problema u obrani po desnoj strani

38' - aktivniji je Hajduk, pravu malonogometnu minijaturu napravili su Bijeli po lijevoj strani kaznenog prostora Modrih, nekoliko dvosrrukih proigravanja napravili su Eduok i Jradi, ali bez konačnog udarca prema Livakoviću

37' - javio se i Dinamo nakon dugo vremena, udarac Ivanušeca sa 17 metara ukrotio je Posavec

31' - 1-1 ČUIĆ

Strašan pogodak Čuića ! Prvijenac u dresu Hajduka postigao je 19-ogodišnjak iz Tomislavgrada udarcem sa 14 metara u derbiju. Eduok je povratnu servirao za Čuića kojeg su zaboravili stoperi Modrih i loptu je Čuić zakucao ljevicom iza Livakovića

30' - Hajduk se ne predaje, čak više razmišlja o napadu, međutim nema završnicu s kojom bi opasno zaprijetio vratima Livakovića, s druge strane Dinamo se pritajio i čeka priliku za brzu tranziciju

28 - nervoza raste, dva žuta kartona na brzinu s skupili Splićani, prvo je požutio Dimitrov u 25, ma potom Vušković u 28. minuti

20' - PROMAŠENI JEDANAESTERAC

Nakon udarca iz kuta Bijelih Dilaver je pokušao izbiti loptu glavom, ali ona na svom putu u ruku pogađa Ademija. Bebek je neko vrijeme čekao odluku iz VAR sobe, ali potom je zatraženo da i sam provjeri situaciju. Nakon što se i sam uvjerio u situaciju u konačnici je pokazao na bijelu točku, ali najstrožu kaznu u pogodak nije pretvorio Mijo Caktaš

19' - Ademi je igrao rukom u svom kaznenom prostoru u dvoboju sa Vuškovićem. Bebek je provjerio preko VAR sustava, otišao se sam uvjeriti što se dogodilo i naposlijetku je dosudio kazneni udarac za Hajduk.

18' - Modri su izgubili jednu loptu na sredini terena, a brzu kontru povukao je Mijo Caktaš. Najbolji nogometaš Hajduka ove sezone opalio je jako s dvadesetak metara, ali lopta je od bloka otišla u korner

13' - Ivanušec 1:0

Stojanović je ubacio s desne strane u kazneni prostor gdje je loptu za vratara prsima pokušao spustiti Juranović, ali na njegovu žalost učinio je to slabo, a njegovu pogrešku koristi Ivanušec i iz blizine šalje loptu u mrežu za vodstvo Dinama

10' - Nakon nekoliko kombinacija na desetak metara od gola, loptu je na lijevoj strani dobio Ivanušec, ali njegov udarac iz blizine odlazi visoko iznad gola. Bila je ovo prva ozbiljnija situacija na utakmici koja je otišla na stranu Modrih

5' - Nakon uvodnih nekliko minuta Dinamo ima manju inicijativu, ali igra se uglavnom odvija na sredini terena. Caktaš je u jednoj situaciji odlično dodao za Eudoka koji s ruba šesnaesterca pogađa u modri blok, a isti je slučaj bio i na drugoj strani kada je pokušao zaprijetiti Ademi

ORŠIĆ NA KLUPI

Derbi u Maksimiru igrat će očekivane postave s obje strane. Zoran Mamić vratio je u udarnu postavu Gojaka i Ivanušeca, a od mladih tu je samo Kulenović, koji mijenja ozlijeđenog Petkovića. Iznenađenje je ioak Oršić na klupi, iako on ne igra dobro u nastavku sezone. Tudor je izveo najavljenu postavu. Jairo, Eduok, Caktaš i Jradi jamče dosta ofenzivnu igru gostiju.

Derbi je važan i kada nije bitan za plasman. Ne treba ništa više dodati ovoj rečenici koja u sebi krije realnost i apsurd. Jer, važan je za ozračje u klubu, a ipak neće u konačnici odrediti plasman. Odnosno, neće bitno promijeniti poredak na ljestvici. Poraz Gorice definitivno je Hajduku osigurao Europu, nema više teorija po kojima bi klub iz Turopolja mogao preskočiti Bijele. Niže od petog mjesta se ne može, ali to, dakako, nije utjeha hajdukovcima. U Zagrebu se zato traži iskupljenje, u derbiju se od Hajduka očekuje da bude pravi. Koliko puta smo od Tudora u izjavama poslije utakmica ovog proljeća slušali istu rečenicu koja je počinjala s "Nismo bili pravi...". E, ovog puta ne smije biti tako. Hajduk mora biti pravi, mora biti borben i natjecateljski. S druge strane Dinamo, oni koji misle da Dinamu današnji derbi nije važan, u totalnoj su zabludi. Itekako je važan i bitan. Da je maksimirski klub današnji sraz shvatio kao puko odrađivanje posla pred kraj prvenstva, sigurno ne bi smijenio Igora Jovićevića i instalirao Zorana Mamića. Pustili bi Igora da još odradi te tri utakmice do konca HNL-a, budite sigurni. Ne bi ulazili u tu priču koja je na kraju krajeva uzburkala duhove u javnosti, među navijačkim pukom. Nisu u Maksimiru tako bedasti da si pokvare atmosferu u trenucima kad za to nije bilo potrebe. Jer da je Jovićević ostao do kraja, ništa se posebno ne bi dogodilo, Dinamo bi i onako bio uvjerljivi prvak, a tek nakon toga bi stigla zahvalnica i otpusno pismo treneru. Međutim, tu logiku stvari upravo je zakomplicirao dolazak Hajduka. U strahu da modri Titanic pod Jovićevićem ne potone i protiv Splićana u svom domu, Mamić je morao sjesti na klupu. Ne samo to... Prvotni plan bio je da mlađi Mamić samo priprema utakmicu, a da je vodi dvojac Krznar - Peternac. I od te varijante se odustalo, jer je vjerovanje da samo s Mamićem na klupi Dinamo može pobijediti Hajduk.

Nema Leovca, Petkovića, Hamze, Ismajlija...

Dinamo igra oslabljen večeras. Nedostaju mu Leovac, Petković (ozlijeđeni), Perić (oporavljenik), te mladi Gvardiol (tri žuta kartona). Hajduku će pak nedostajati Tahiraj (tri žuta kartona), Simić, Mujakić, Ismajli, Hamza (ozlijeđeni). Ismajli i Hamza su važni u postavi Tudora.

Oni koji misle da Dinamu večerašnji derbi nije važan, u totalnoj su zabludi. Itekako je važan i bitan. Da je maksimirski klub današnji sraz shvatio kao puko odrađivanje posla pred kraj prvenstva, sigurno ne bi smijenio Igora Jovićevića i instalirao Zorana Mamića. Pustili bi Igora da još odradi te tri utakmice do konca HNL-a. Ne bi ulazili u tu priču koja je na kraju krajeva uzburkala duhove u javnosti, među navijačkim pukom. Nisu u Maksimiru tako bedasti da si pokvare atmosferu u trenucima kad za to nije bilo potrebe. Jer da je Jovićević ostao do kraja, ništa se posebno ne bi dogodilo, Dinamo bi i onako bio uvjerljivi prvak, a tek nakon toga bi stigla zahvalnica i otpusno pismo treneru. Međutim, tu logiku stvari upravo je zakomplicirao dolazak Hajduka. U strahu da modri Titanic pod Jovićevićem ne potone i protiv Splićana u svom domu, Mamić je morao sjesti na klupu.
Ne samo to... Prvotni plan bio je da mlađi Mamić samo priprema utakmicu, a da je vodi dvojac Krznar - Peternac. I od te varijante se odustalo, jer je vjerovanje da samo s Mamićem na klupi Dinamo može pobijediti Hajduk.

Poraz Gorice definitivno je Hajduku osigurao Europu, nema više teorija po kojima bi klub iz Turopolja mogao preskočiti Bijele. Niže od petog mjesta se ne može, ali to, dakako, nije utjeha hajdukovcima. U Zagrebu se zato traži iskupljenje, u derbiju se od Hajduka očekuje da bude pravi. Koliko puta smo od Tudora u izjavama poslije utakmica ovog proljeća slušali istu rečenicu koja je počinjala s “Nismo bili pravi...”. E, ovog puta ne smije biti tako. Hajduk mora biti pravi, mora biti borben i natjecateljski. U derbiju su igrači rasterećeni plasmana, imaju mogućnost s Dinamom napraviti rezultat koji će im pokazati smjer za novu sezonu. Pokazat će i tko od njih može biti nositelj u toj novoj sezoni, a pritom će i Tudor vidjeti ima li svjetla u njegovu tunelu. U zadnjih pet utakmica Tudorov Hajduk potpisuje četiri poraza, previše i za ekipu bez ambicija u sredini tablice, a kamoli za Hajduk. Nadzorni odbor i Brbićev savjetnik Stanić čvrsto stoje iza Tudora, nije njegov status upitan, što se tiče razmišljanja čelnih ljudi kluba, ali s druge strane Tudoru je jasno ako nastavi s porazima i, posebice, lošim izdanjima ekipe, da sve dublje upada u problem iz kojeg se neće imati kada izvući. Do kraja sezone ukupno su tri utakmice, svi su se već pomirili s činjenicom da je drugo mjesto nedostižno, ali već sredinom kolovoza počinje novo prvenstvo. U Zagrebu večeras u derbiju već se hvata zalet za tu novu sezonu, od trenera do igrača, svi nam redom potvrđuju da im je mjesto u Hajduku.

18. travanj 2024 12:43