GORAN MEHKEK/CROPIX
VELIKI DERBI

U prvom velikom derbiju 16. kola Prve HNL Dinamo i Osijek su u Maksimiru remizirali 1:1
Piše: Tomislav Juranović/JL, Sportske novostiObjavljeno: 20. studeni 2021. 17:15

DINAMO - OSIJEK 1:1 (Petković 80' / Fiolić 16')

Maksimir. Gledatelja 2596. Sudac: Duje Strukan (Split) 6,5. Pomoćnici: Radić i Perica. Četvrti sudac: Majstrović. VAR: Kulušić (Šibenik). AVAR: Jakšić.

DINAMO: Livaković - Moharrami (od 68. Menalo), Šutalo, Theophile-Catherine, Franjić (od 46. Leovac) - Mišić - Ivanušec, Gojak (od 68. Ademi), Petković, Oršić (od 90. Baturina) - Andrić (od 90. Tolić). Trener: Damir Krznar.

OSIJEK: Malenica - Bartolec, Lončar. Škorić, Bočkaj - Nejašmić - Ndoykyt (od 46. Jugović), Fiolić(od 73. Hiroš), Žaper, Gržan (od 59. Bralić) - Topčagić (od 59. Mierez). Trener: Nenad Bjelica.

Žuti kartoni: Mierez (79, preoštar start), Lončar (90, ometanje igre). Crveni kartoni: -. Igrač utakmice: Bruno Petković.

Dugo je pogled tražio Damira Krznara. Jer, na semaforu je stajalo 0-1, Dinamo je bio na korak do drugog poraza u nizu, s pogledom na seriju Scili i Haribdi koje ga čekaju. Činilo se, ruku na srce, da se sprema duga noć potrage za novim trenerom "modrih". No onda je jedna teledirigirana Mišićeva lopta pronašla Petkovića, a ovaj gol, za bod, za 1-1 i za natruhu maksimirskog mira. Ali i za ogromnu neizvjesnost HNL-a. Bjelica i Osijek imali su tri boda u džepu, no osnovna namjera "Bijelo-plavih" bila je ionako - ne izgubiti...

Jedna od "onih" utakmica koje određuju prvenstvo. Iako su svi "trubili" da se radi o samo jednoj etapi maratona, bilo je jasno i otprije da ovaj dvoboj krije nešto više. Nešto opipljivo više, psihološki, rezultatski, ali i osobno, jer Bjelica, eto, više nije drag gost na Maksimiru, no to je pitanje za "one na katu", ne i za navijače. Znalo se, konačno, da je ovo jedna od utakmica koje lome prvenstvo...

Krznar je u sraz ušao ipak s Petkovićem, dok je Ademi sjeo na klupu, s Mišićem na "šestici" i Gojakom ispred njega, te s Petkom na "desetki" i Ivanušecom na krilu. Bjelica je parirao Nejašmićem kao zadnjim veznim, Ndockytem na krilu, Fiolićem ispred veznog reda, te isturenim Topčagićem umjesto Miereza. Imao je, očito, plan, ugušiti "modru" vezu, te, jasno, kreirati nered preko kontranapada. I nakon početnog udara zagrebačke momčadi, to je i dočekao; već u 16. minuti Malenica je ispucao loptu, na sredini terena su "bijelo-plavi" dobili zračni duel, a Topčagić je odlično u prostor izbacio Fiolića, koji bježi Theophileu te rutinirano posprema loptu iza nedovoljno istrčalog Livakovića.

Pogledajte pogodak za 0:1:

Šok.

Iz kojeg se Dinamo dugo izvlačio - Osijek je, naime, bio gust i neprobojan, a domaćin pokušavao više na silu, tražeći Petkovića, uz nedovoljno raspoloženog Oršića i odsječenog Andrića, do kojeg je gdjekad zalutala tek poneka duga lopta. Uglavnom, na papiru, u statistici velika prednost - posjed 81 - 19%, 11-1 u udarcima... ali i nedorečenost u posljednjoj trećini igrališta.

U nastavak je Dinamo ušao s Leovcem umjesto vrlo pristojnog Franjića, dok je Bjelica Ndockyta zamijenio Jugovićem, za još malo betona u obrani. No, i taj beton razbijen je u razmaku od dvije minute, u trenucima kada je Krznarova momčad napokon počela konkretnije napadati, ali uzalud: prvo je u 53. Petković sve pripremio za Gojaka, koji s deset metara neobjašnjivo puca pored lijeve vratnice, a onda je u 55. s desne strane stigao odličan centaršut Moharramija na peterca, a Petković gađa - pored vrata!

Dinamo u tim trenucima stišće, redaju se udarci Oršića, Leovca, serija centaršuteva traži srce gostujućeg šesnaesterca, međutim uzalud, jer osječki bedem s Malenicom otklanja sve opasnosti i čvrsto se odupire sve jačem stisku domaćina. A kako su minute curile, tako je na vidjelo dolazila i stihija "modrih" nogometaša, koji nikako tu statistiku nisu uspjeli preokrenuti u svoju korist.

I kada se činilo da će Osijek u "ravnicu" pobjednički, da će se "slavonica" tresti od trijumfalnog bećarca, Mišić je u 80. minuti ubacio na desetak metara, gdje Petković skače i glavom pogađa malu Maleničinu mrežicu.

Pogledajte pogodak za 1:1:

Bilo je do kraja još prilika, ponajviše ispred Malenice, na pogon sveprisutnog razigravača i egzekutora Petkovića, prvog imena derbija, pa je Ivanušec u 87. pogodio i vratnicu, Dinamo je opasno stisnuo, međutim, priča je, taman kad se zahuktala, ostala na konačnih 1-1.

-----------------------------------------------------------

PRIJENOS UŽIVO

90+3' - Završila je utakmica u Maksimiru, Dinamo i Osijek su remizirali 1:1.

90+1' - Igrat će se tri minuta sudačke nadoknade.

90' - I opet Dinamo, Oršić je sada tukao iz dobre pozicije, ali lopta odlazi preko gola.

88' - Novi pokušaj Ivanušeca i opet nema gola. Pucao je s vrha kaznenog prostora, ali lopta kroz gužvu nogu odlazi pokraj gola.

87' - Trese se vratnica Osijekovog gola. Pucao je Ivanušec iz blizine, ali gosti su imali sreće.

85' - Kakav 'tunel' Petkovića na desnom boku. Oslobodio se dvojice, sjajno ubacio, ali Ademiju je malo nedostajalo da zakuca loptu u mrežu.

​80' - GOOOL! Dinamo je izjednačio, zabio je Petković! Pucao je Petković glavom iz teške pozicije nakon ubacivanja Mišića iz slobodnog udarca, a lopta je završila u mreži.

79' - Osijek je opet dočekao priliku iz kontranapada. Ovoga puta u izglednoj je poziciji iskosa s lijeve strane bio Hiroš, ali lopta odlazi visoko preko gola.

75' - Drugi udarac Osijeka na utakmici. Bila je to nova kontra gostiju u kojoj se u izglednoj prilici našao Mierez iskosa s desne strane. Mierez je pucao, ali Livaković brani.

72' - Opasan udarac Oršića s vrha kaznenog prostora, iskosa s lijeve strane, ali Malenica brani. U nastavku akcije pokušao je i Leovac s vrha kaznenog prostora, ali nema gola.

70' - Serija ubačaja igrača Dinama u kazneni prostor, ali Osječani uklanjaju sve opasnosti.

63' - Vrijeme je svakako saveznik Osijeka u ovim trenucima. Modri pokušavaju konstantno, ali ne nalaze put do mreže gostiju, a vremena je sve manje.

55' - Kakav promašaj Petkovića, pucao je glavom s pet metara, Malenica je bio savladan, ali lopta odlazi pokraj gola.

53' - Sjajna prilika za Dinamo. Nakon ubacivanja s desne strane Petković je krasno namjestio loptu za udarac Gojaku, a ovaj s nekih desetak metara neometan puca daleko od gola.

49' - Dinamo je nastavio s dominacijom u posjedu lopte u drugom dijelu, ali Modrima nedostaje zadnji pas, nema poteza odluke u zadnjoj trećini terena.

46' - Započelo je drugo poluvrijeme. Kod Dinama je u igru ušao Leovac umjesto Franjića, a kod Osijeka Jugović umjesto Ndockyta.

​45' - Završilo je prvo poluvrijeme. Osijek na odmor odlazi s vodstvom 1:0. Zanimljivo je kako je Osijek u prvih 45 minuta imao svega jedan udarac prema suparničkom golu i iz njega je Fiolić zabio. Dinamo je s druge strane uputio osam udaraca prema golu Osijeka.

45' - Trese se mreža Osijeka, ali s gornje strane. Pucao je Andrić glavom nakon kornera, a lopta odlazi tik iznad grede.

44' - Prvo poluvrijeme ulazi u samu završnicu, a Dinamo nikako ne uspijeva poravnati rezultat.

34' - U ovim trenucima za Dinamo se zagrijava Arijan Ademi. Znači li to da uskoro možemo očekivati ulazak Dinamovog kapetana?

33' - Ubacivanje Dinama s lijeve strane, najviši u skoku bio je Gojak, ali nema prijetnje za Malenicu.

31' - Dobra akcija Dinama, Oršić je uposlio Franjića koji se sjurio u kazneni prostor, pucao, ali lopta odlazi pokraj gola.

30' - Pokušaj Oršića s vrha kaznenog prostora, ali lopta odlazi daleko od vratiju.

28' - Nakon gola Osijeka gledamo i dalje dominaciju Dinama u posjedu lopte, dok gosti strpljivo čekaju priliku iz kontri.

16' - GOOOL! Osijek vodi 1:0, zabio je Fiolić! Žaper je dobuio zračni duel, Topčagić je prebacio obranu Dinama, a Fiolić je bio brži od Theophilea-Catherinea i savladao prizemnim udarcem Livakovića. Bila je to praktički prva prilika Osijeka na susretu.

10' - Nova gužva pred vratima Osijeka nakon kornera, pucao je Franjić, ali je slabo zahvatio loptu koja završava u rukama Malenice.

6' - Na samom početku Dinamo je preuzeo kontrolu u posjedu lopte i napada vrata gostiju koji su zasad orjentirani na obranu.

3' - Prvi ozbiljan napad Dinama na utakmici i dobra prilika domaćina. Ubacio je Petković, pucao je Oršić glavom, ali Malenica lijepo brani.

1' - Počela je utakmica na Maksimiru.

---------------------------------------------------------------------------------

14. svibanj 2022 21:40