StoryEditor
Varaždin je zasluženo slavio protiv Gorice
 DAMIR KRAJAC/CROPIX
SUCA ISPRAVLJAO VAR

Gorica je pokazala zašto je izgubila čak 20 bodova u 15 utakmica protiv klubova od sedmog do 10. mjesta
Piše: Robert ŠolaObjavljeno: 10. srpanj 2020. 17:04

GORICA - VARAŽDIN 0:1 (Drožđek '76 - 11m)

GORICA: Kahlina - Muhammed, Steenvoorden, Jovičić, Čabraja - Babec, Kalik, Dvorneković (od 60. Ndiaye), Suk, Hamad - Mudrinski

VARAŽDIN: Nevistić - Tkalčić (od 80. Novoselec), Stolnik, Rodin, Mamić - Kolarić, Senić, Đurasek - Teklić (od 46. Posavec), Drožđek, Obregon

VARAŽDIN OSIGURAO OSTANAK U LIGI

Varaždinci su s ova tri boda osigurali ostanak u ligi. realno su ga osigurali i ranije, ali sada su to i matematički potvrdili. I svaka ima čast na tome, jer su uoči sezone bili najveći favoriti za ispadanje. Gorica se pak i službeno oprostila od borbe za Europu, ali i njezine su šanse bile samo teoretske.

90' - 7 minuta nadoknade

U Gorici će se još igrati sedam minuta sudačke nadoknade. Gorica je aktivna, napada preko bokova, ali za sada bez ozbiljnije prilike. No, zato su gosti u jednoj kontri preko Drožđeka bili u solidnoj šansi, ali je Drožđek pucao loše.

84' - Muhammed pogodio gredu

Bila je to jako dobra prilika za domaće, Muhammed je opalio iz kaznenog prostor, Rodin je prsima skrenuo loptu, ali se ona odbila u gredu., Sreća za goste.

80' - VAR ponovno ispravio suca, svirao je 11-erac za domaće

Župan je u 80. minuti ponovno pokazao na 11 metara, nakon duela Ndiayea i Tkalčića. Sudac je procijenio da je u pitanju prekršaj gostujućeg beka Tkalčića. Ponovno se javio VAR i sudac je ispravio svoju pogrešku.

ŽUPAN JE DOBRO ODLUČIO, ALI JE PREDUGO ČEKAO

Ništa nije sporno u 11-ercu za Varaždince, koliko god mnogi nisu shvatili što se događalo. Bjelovarski sudac Župan donio je dobru odluku, ali doista je teško objasniti zašto je gledanje VAR-a tako dugo trajalo. U pitanju su bile dvije 'vezane' ruke, najprije je Ndiaye igrao rukom izvan kaznenog prostora, ali je Župan pustio prednost. Nakon toga je i Čabraja igrao rukom i to je bio - 11-erac.

76' - 0:1 Drožđek (11m)

Duga stanka zbog VAR-a. Teško je reći zašto je bila tako duga. Naime, Mamić je želio ubaciti loptu u kazneni prostor domaćih, Ndiaye je to blokirao rukom. Međutim, sudac Župan pustio je da se igra nastavi, a onda je Čabraja u kaznenom prostoru ponovno igrao rukom. Župan je tek nakon toga prekinuo igru da bi bio slobodan udarac za goste. No, na intervenciju VAR-a shvatio je da nije vidio i Čabrajino igranje rukom pa je nakon više od pet minuta čekanja pokazao na 11 metara. Drožđek je bio siguran i gosti su poveli 1:0.

60' - Ndiaye umjesto Dvornekovića

Mijenja i Gorica. Dambrauskas vidi da mu je napad neeopasan i bez energije pa je umjesto Dvornekovića uveo Ndiayea.

57' - Obregon bio u prilici

Napokon se ukazao i kolumbijski napadač Obregon. Potegao je jednu kontru, dodao do Drožđeka, ovaj mu je vratio loptu na 16 metara, ali je udarac Obregona bio blokiran.

51' - I dalje mirno

Nastavili su igrači obje momčadi igrati u istom ritmu kao i u prvih 45 minuta. Doduše, Toplak je u poluvremenu napravio izmjenu u gostujućoj momčadi. Neprimjetni Teklić ostao je na klupi, a ušao je Posavec.

POLUVRIJEME

Obje su momčadi imale po dvije prilike, iako su one gostiju bile bolje. Međutim, Gorica je bila bliža golu jer je Babec pogodio gredu. I to je bilo to od nogometa koji smo vidjeli u prvih 45 minuta.

44' - Dvorneković zapucao šansu

Sada je na redu za priliku bila Gorica. Najprije je nakon ubačaja Čabraje Mudrinski pucao glavom, ali nije bio precizan. u sljedećem napadu u jako je dobroj prilici bio Dvorneković, ali je s nekih 12 metara, doduše malo iskosa, pucao visoko preko gola.

36' - Kolarić promašio odličnu šansu

Kao da je sparno vrijeme umrtvilo igrače obje momčadi pa se utakmica i dalje igra u mirnom ritmu, bez pravih uzbuđenja pred oba gola. Tako je barem bilo do 36. minute kada je Tkalčić s desne strane ubacio, a Matija Kolarić bio je sam u skoku svega šest, sedam metara od domaćeg gola. No, Kolarić se nije snaša, jako je loše zahvatio tu loptu glavom i šansa je propala.

20' - Ravnopravna utakmica

U Gorici gledamo otvoren nogomet s obje strane, ali nakon šansi koje su imali Rodin i Babec golmani više nisu bili u neugodnim situacijama. Vidi se da obje momčadi igraju bez pritiska, jer nema nervoze niti grubljih startova. Gorica realno ne može do Europe, a Varaždinci samo u teoriji mogu biti deveti.

11' - Babec uzdrmao gredu

Musa Muhammed je ubacio pred vrata, a Babec je iz blizine odmah iz prve zapucao nogom, ali je udarac odsjeo na gredi. Gorica je tako brzo uzvratila Varaždinu i samo je sreća spasila goste. Babecu svaka čast za lijepo primanje i udarac,

7' - Rodin promašio veliki zicer za goste

Gorica je nešto bolje otvorila utakmicu, ali i Varaždin je brzo pokazao da ima ambiciju. Nakon jednog prekida, gostujući stoper Rodin, koji igra jako dobro u nastavku prvenstva, bio je u čistoj gol-šansi, ali je njegov udarac s tri metra završio ravno u Kahlini.

2' - Mudrinski dobro pucao

Dobro je Gorica otvorila susret, Mudrinski je u solidnoj poziciji dobro pucao s nekih 20 metara, ali je lopta otišla pokraj gola.

1' - Tekić igra za goste, Gorica bez Lovrića

Znamo da Gorica danas ne može računati na Kristijana Lovrića koji ima žute kartone, dok su gosti ipak došli kompletni, jer bilo je govora da će Teklić izostati zbog lakše ozljede.

Dva debitanta iz prošle i ove sezone, Gorica i Varaždin, sastaju se večeras kao dva etablirana prvoligaša, koja su transformaciju iz drugoligaša napravili na vrlo dobar način i postavili čvrste temelje da se dugi niz godina zadrže u elitnom rangu.
Pogotovo se to odnosi na Goricu, koja istina nije uspjela ponoviti sjajnu prošlu sezonu kada je bila peta i zaostala tri boda za europskim mjestom, ali ni sigurno šesto mjesto nije toliko razočaranje.

Bili su Velikogoričani ambiciozni i sanjali europski iskorak, ali opet su pali na istoj prepreci kao i lani gubeći bodove od onih ispod sebe. Dva im je uzeo i Varaždin u prošlom dvoboju koji je završio 2:2, a Gorica se spasila poraza pogotkom u zadnjim sekundama iz kaznenog udarca. Kada se izgubi čak 17 bodova u 14 utakmica protiv klubova od sedmog do desetog mjesta na ljestvici, ne može se očekivati plasman bolji od šestog mjesta. Na tom tragu je i nogometna filozofija litavskog stručnjaka Valdasa Dambrauskasa, koji od svog dolaska krajem veljače nastoji Goricu pretvoriti u momčad koja je u stanju dominirati i kontrolirati događanja na travnjaku. Samo jedan poraz i tri pobjede i remija nakon korona pauze, sugeriraju da stvar ide u željenom pravcu.
Preostale tri utakmice do kraja prvenstva bit će za Goricu ujedno i pripremne za novu sezonu, koja starta već sredinom kolovoza. Večeras protiv Varaždina izostat će najbolji strijelac Kristijan Lovrić zbog kartona, pa ova utakmica predstavlja i test za vrijeme koje može ubrzo doći, ako Lovrić ovoga ljeta bude transferiran i napusti klub.

- U prošlom kolu u Puli nismo imali karakteristike koje su nas krasile u utakmicama protiv Dinama, Rijeke i Hajduka. Nedostajalo nam je snage, energije, pozitivnog pristupa, svega onoga što nas je nosilo u ranijim susretima. Moj je posao podići igrače na tu razinu uoči svake utakmice, a kako protiv Istre to nisam uspio, sada imam popravni protiv Varaždina, momčadi koja je u odličnoj formi i ugodno je iznenađenje nakon stanke zbog koronavirusa - kaže Dambrauskas.

Ne opterećuje se onom matematičkom teorijom da Gorica još može do petog mjesta.
- Nisam tablicu gledao ni prije, pa neću ni sada. Mnogo mi je važnije da dođemo do napretka u našoj igri jer to će nam uvelike koristiti u sljedećoj sezoni. Mi moramo protiv Varaždina nastaviti raditi ono što smo i dosad pokušavali, odnosno biti još bolji i sigurniji u svim segmentima igre, pa se onda možemo nadati i pobjedi koju sigurno očekuju naši navijači - zaključio je Dambrauskas.

Iako se najavljivalo da će Varaždin doći kompletan, u četvrtak na treningu ponovno su bolovi u leđima stisnuli Teklića i njegov je nastup za sada pod upitnikom.
- Ipak idemo s pozitivnim nabojem i optimizmom u današnji ogled. Definitivno kada smo mi u pitanju više ništa nije nepremostivo, mi više nigdje nemamo ulogu autsajdera. Neće biti Lovrića kod domaćina, ali tu su Ndiaye i Mudrinski, tandem realizatora koji se razlikuje po svojim osobitostima. Poznat nam je stil Gorice, dosta smo toga uočili i na prijateljskom ogledu u svibnju, znamo otkud nam stiže najveća prijetnja - rekao je uoči odlaska u Veliku Goricu trener Samir Toplak.

01. kolovoz 2020 04:35