Druga Rijeka sada ima 50 bodova, dva više od trećeg Hajduka, a 18 manje od vodećeg Dinama
Autor: Robert MatteoniObjavljeno: 07. lipanj 2020. 21:15
ISTRA 1961 - RIJEKA 1:3 (Perić- Komšić 98‘/Lončar 5‘, Čolak 70‘, Murić 93‘)

Istra 1961: Duka - Franjić (od 77. Ivančić), Tomašević, Bosančić, Pavić (od 80. Perić-Komšić) - Blagojević, Galilea, Močinić (od 68. Fintić), Gržan, Guzina (od 68. Lončar), Delić (od 77. Maganjić).
Rijeka: Pandur - Capan, Galović, Escoval - Tomečak, Halilović (od 58. Murić), Lepinjica (od 58. Pavičić), Lončar, Braut - Andrijašević (od 76. Yateke), Čolak (od 85. Pires).

Prvi susjedski derbi bez gledatelja bila je, nadajmo se, iznimka koja se više neće ponoviti. Nogomet bez gledatelja je u najbolju ruku po atmosferi kao trening. Povremeno su se domaći navijači Demoni, koji su se okupili podno sjeverne tribine, oglašavali pjesmom. Sve ostalo bili su glasovi s tribina predstavnika dviju strana, odnosno povici igrača na travnjaku, a u oba slučaja bilo je doista folklorne retorike...

Lončarev važan gol

Ivan Prelec je momčad izveo u postavi 4-3-3, s Močinićem od početka. Galilea se u fazi obrane povlačio na srednjeg stopera i tako se formirala linija pet braniča. Pristup trenera bio je očekivan. Rijeka je moćnija i pogotovo opasna u tranziciji, stoga se htjelo što duže blokirati ofenzivu gostiju te vrebati iz protunapada neku šansu. Simon Rožman je očekivao takvog suparnika, postavivši Rijeku s tri braniča, visokim bekovima, s Andrijaševićem pored Čolaka u vrhu napada. I njegov je pristup bio logičan, napasti visoko domaćina i držati ga što dalje od svog kaznenog prostora.

Sve su taktičke varijante domaćih vrlo rano poremećene golom gostiju. Čolak je umakao Galilei, koji ga je rukama srušio. Iz VIP lože direktor Rijeke Mance vikao je tražeći crveni karton, no sudac Bel je pokazao žuti karton. Do kraja poluvremena bivši vratar Istre stalno je Belu predbacivao zbog te odluke. No, ključno je to da je Lončar, ponajbolji igrač Rijeke u prvih 45 minuta, sjajno pogodio preko živog zida i doveo goste u vodstvo.

Rani pogodak je ojačao samopouzdanje Riječana, koji su nastavili napadati i diktirati ritam igre. Ipak, unatoč inicijativi Rijeka nije stvorila niti jednu ozbiljnu šansu. Istra je pak protokom minuta djelovala sigurnije i s više inicijative. U nekoliko su navrata stigli u zonu šuta, ali su u sporadičnim akcijama ili neprecizno pucali ili zakasnili na ubačaje.

Ništa od preokreta

Obje momčadi pokazale su maksimalno htjenje, iako je vidljivo da je duža natjecateljska pauza uzela nešto na tehničkoj učinkovitosti igrača. Slično bi se moglo reći za suce, koji su imali nekoliko očitih pogrešaka u ne baš teškim situacijama.
U nastavku je Istra podignula linije i bila bliže golu Rijeke. U prvih desetak minuta imala je i 2-3 ozbiljna šuta preko Delića, Tomaševića i Guzine, ali je Pandur odličnim obranama spriječio izjednačenje.

Rožman je osjetio da mora promijeniti ritam, ubacio je Murića i Pavičića, te je ubrzo Rijeka opet podignula linije prema golu Istre. I kako to obično biva, individualno kvalitetniji gost svoje prilike brzo koristi. Murićev centaršut uhvatio je u raskoraku stopere domaćih, a Čolak je poentirao kako dolikuje killeru kaznenog prostora. Unatoč solidnoj igri Istra je kažnjena i bilo je iluzorno očekivati da će smoći snage preokrenuti rezultat. Ipak, postigli su gol i ‘zakuhali’ utakmicu na par minuta, kada je Murić zapečatio pobjedu.

17. lipanj 2020 05:38