Kad se govori o identitetu Vatrenih kroz povijest, onda se reflektira tehnička vrijednost naših igrača. Ona je iznadprosječna, s puno talenta i igrača s idejom. Kad se ta osnova preklopila s generacijom koja ima i izraženije fizičke komponente, onda se to itekako primjećivalo u učincima i rezultatima (1998. - 2008. - 2018. -2022.).
U Zagrebu je protiv Škota prije mjesec dana Hrvatska imala neočekivani odnos sa suparnikom. Očekivani niži blok Škota, s igrom na kontre, pa posljedično potpuna kontrolu igre naših na postavljenu obranu, nije se dogodio.
Drukčiji izbor
Škoti su čak imali faze jačeg posjeda, ali u konačnici bilo je na 50-50 %. Možda je i zato Hrvatska djelovala u većem problemu od očekivanog, ne samo radi vodstva gostiju. Jednostavno, Vatreni nisu bili uvjerljivi koliko se logički očekivalo protiv suparnika koji je kao predstavnik otočkog nogometa u osnovi više verziran prema agresivnosti, trci, borbi...
Zlatko Dalić je dao naslutiti kako u Glasgowu želi igrati na kartu identiteta hrvatskog reprezentativnog nogometa. Prije mjesec dana s istim suparnikom odabrao je stasite igrače (Mario Pašalić na “šestici”, Matanović na “devetki”, Perišić na boku, tri stopera Šutalo, Ćaleta-Car, Gvardiol) i nije se nametnuo. Sad će uz povratak na četiri u posljednjoj liniji (Šutalo i Ćaleta Car na stoperima, Jakić i Gvardiol na bokovima) imati tu fizičku komponentu u obrani, dok će prema naprijed postaviti skupinu španera. Kovačić, Modrić, ispred Petar Sučić, Baturina i Luka Sučić, a kao istureni napadač Kramarić. S tih šest igrača talenta očekivalo bi se da će Vatreni ostvariti kontrolu posjeda, odnosno upravljanja igrom. To je važan faktor ovog nadmetanja. Osim što omogućuje prirodni tehnički pristup Vatrenih, istovremeno ako je uspješan bitno limitira nametanje visokog intenziteta od strane Škota. Njima bi odgovarao dril jurnjave jer se tada igra s prevlasti tehničkog (forte Hrvatske) prebacuje na fizičko nadjačavanje (forte Škota).
S pet veznih igrača u rasporedu 2-3, koji se pomicanjem jednog iz tandema pivota (Modrić ili Kovačić) pretvara u 1-4, može se osigurati pokrivenost terena i stalna rješenja za pas igru. Bilo u izlasku iz visokog presinga, bilo u konstrukciji na suparničkoj polovici. Priključenjem Gvardiola u ofenzivu ona dobiva i tehnički, ali i fizički. S druge strane, u defenzivnom dijelu Vatreni se zgušnjavaju u dvije linije, 4-5-1, s Kramarićem kao ometačem začetku suparničke igre...
Razni planovi
Bit će vrlo zanimljivo vidjeti ovakvu španersku postavu i to u taktičkom rasporedu koji se etablira kao jedna od dvije opcije (uz 3-4-2-1) za ovu reprezentativnu grupu. Drugim riječima, kroz dosadašnji tijek Lige nacija, Dalić možda i prvi puta realno ima plan A i plan B, koji se odabire sukladno i trenutku forme svojih igrača, osobinama suparnika ili kao faktor promjene ritma unutar jedne utakmice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....