Svaka kriza mijenja pravila i odnose, tako će i trenutačni proces otvoriti neke nove horizonte hrvatskim klubovima. Brazilci, Argentinci, razni Afrikanci i drugi Južnoamerikanci mogli bi lagano ustupiti mjesto igračima iz regije.
Albanija, Kosovo, Makedonija i Crna Gora, uz tradicionalno hrvatsko “shopping tržište” Bosnu i Hercegovinu, od ovog ljeta vjerojatno će biti glavne mete za većinu klubova iz HNL-a.
- Šteta je za sve hrvatske klubove da nisu i prije odlazili do Skoplja ili Tirane. Nije daleko, a ima jako zanimljivih igrača - u startu nam je jasno rekao Domagoj Lisica, 38-godišnji menadžer iz Bibinja pokraj Zadra.
Posljednji posao koji je potpisao Lisica u HNL-u s igračima iz spomenutog područja jest dolazak Velkoskog iz Makedonije u Rijeku. Prije toga hrvatska sportska javnost mogla je čuti za Lisicu kao posrednika u transferima Rrahmanija i Cikalleshija iz Albanije u RNK Split.
- Na oba igrača Split je odlično zaradio. Sokola Cikalleshija platili su 100.000 eura, a dobili su 1,6 milijuna eura njegovim transferom u Basaksehir. Rrahmani je plaćen 80.000 eura pri dolasku iz Albanije, a odlaskom u Dinamo Splitu je za tog stopera isplaćeno 1,7 milijuna eura. Tržište Albanije, Kosova i Makedonije ima jako zanimljivih igrača - ispričao je Lisica i dodao:
- I sportskom direktoru Hajduka Bjelanoviću govorio sam o navedenim tržištima, često razgovarao s njim kako idem po 10-ak dana u Tiranu, pa isto toliko u Makedoniju.
Kakva je kvaliteta tih dviju liga, albanske i makedonske?
- Jasno je da nisu kvalitetne poput HNL-a, ali su dovoljno čvrste za mlade igrače. Rano se nauče muškom nogometu. Nisu tehničko-taktički obučeni, treba im zato vremena dok se prilagode kada dođu u HNL, međutim jasno je da u novim uvjetima poslovanja treba imati odličan skauting i što jeftinije naći igrača.
Kao najbolji primjer odličnog skautinga spomenuo je Lisica zagrebačku Lokomotivu koja je već afirmirala nekoliko igrača iz Albanije.
- Kastratija su prodali, imaju Uzunija, Tucija, Cokaja i Mersinaja. Uzeli su još nekoliko igrača iz Albanije i strpljivo s njima rade adaptaciju. Lokomotiva odlično kontrolira tržište u Albaniji i svima je pokazala kako se za skromna ulaganja može doći do pravih igrača.
Lisica predviđa da će sve više hrvatskih klubova krenuti putem Lokomotive.
- Dinamo će vjerojatno biti izuzetak, dok će ostali nogometni klubovi morati što bolje pripremiti skautsku službu i okrenuti se prema jugu.
Kako će reagirati tržište s druge strane? Hoće li padati cijene u Albaniji i okolnim zemljama?
- Hoće, padat će cijene, a bit će čak i klubova koji će spremno prodavati igrače za postotak budućih transfera. Hrvatska ima odličan rejting, za mnoge države u okruženju mi smo pravi “trampolin” prema Europi. Zato će se naći zanimljivih i u startu besplatnih igrača s kojima će se moći napraviti posao. Jasno, uz kvalitetan rad. Plaćat će se i odštete, a primjeri Splita i Lokomotive su pokazali da se može dobiti igrače i u konačnici dobro zaraditi - zaključio je Lisica.
Uz četiri nabrojene države dolazi i nama najpoznatije tržište - BiH. Jer, Hrvati će teško u konkurenciju kupnje igrača u Sloveniji i Srbiji.
- U Srbiji sve najbolje pokupe Crvena zvezda i Partizan, dok su u Sloveniji najviše prisutni Talijani i Austrijanci - reći će bez oklijevanja Mladen Kliškinić, nogometni menadžer koji je otkrio Nikolu Katića.
Aktualni stoper Rangersa počeo je u Stocu odakle je otišao u trećeligaš Neretvanac Opuzen.
- Bit će novih Katića, ali trebat će ih i klubovi prepoznati po tim manjim sredinama. Iz Čapljine je u Neretvu prešao 18-godišnji Josip Miličević. Nemojte se začuditi bude li on novi Katić - dodao je Kliškinić.
Katić je bio i nadomak Hajduka, ali je nezadovoljan početnim statusom na Poljudu produžio u Slaven Belupo. Iz Koprivnice je na poziv Stevena Gerrarda došao do Ibroxa.
- Tržište BiH je uvijek zanimljivo hrvatskim klubovima, ali igrače treba prepoznati u ranoj fazi, s 22-23 godine je već kasno. Međutim, neće se promjene na europskom tržištu tako drastično osjetiti na lokalnom nivou. U regiji će cijene ići silaznom putanjom, ali ne tako drastično kako se očekuje.
Znači, neće biti prilike da se “ugrabi” neki novi Džeko za 50.000 eura?
- To je priča iz prošlosti. Jednom se tako dogodilo i ne očekujte reprizu. Za mlade igrače u BiH već ima “milijun” zainteresiranih.
Jedan od zanimljivih bio je i Nikola Turanjanin, 18-godišnji ofanzivni vezni koji je raskinuo ugovor u banjolučkom Borcu i prema Transfermarktu registriran je od veljače za Dugopolje. Anes Mašić, 20-godišnji napadač Zrinjskog koji je na posudbi u GOŠK-u iz Gabele postigao 10 zgoditaka u 14 odigranih utakmica. Zatim Čirjak, Zadranin koji igra u Zrinjskom, a već je bio i na hrvatskim travnjacima.
- Osim BiH, okrenut će se naši klubovi i drugoligaškom nogometu u hrvatskom okviru. Okrenut će se proizvodnji igrača, a manje će se orijentirati na kupnju. Oni koji budu kupovali, tražit će sve mlađe i jeftine igrače iz regije. Zato će netko iz kluba morati svaki vikend dobro pročešljati susjedne lige.
Ljeto će biti zanimljivo, ali ovog puta bez velikih novčanih transakcija. Takav se ljetni mercato u HNL-u može predvidjeti krajem ožujka. Novo je dijeljenje karata, ali znanje i sposobnost uvijek izađu u prvi plan. Tko bude imao bolji skauting, taj će profitirati. Malo je tržišta ostalo na kojima se sa skromnim novcima može dobiti igrač. Čak i u doba koronavirusa.
TRI ZANIMLJIVA IGRAČA
Tri smo imena stavili u prvi plan. Sigurno je da ima puno više zanimljivih igrača po okolnim zemljama, ali za primjer smo birali one do kojih javnost još nije došla. Uostalom, tko je prije četiri godine znao za Ismajlija dok je još igrao u Prištini ili, primjerice, Kastratija dok prije tri godine igrao u Shkendiji iz Tirane. Vrijedio je tada i Kastrati 250.000 eura po Transfermarktu...
ALBI DOKA
- 22-godišnji desni bočni Tirane kojeg TM cijeni na 250.000 eura
ERNEST MUCI
- 19-godišnji napadač Tirane, visok 180 cm, cijena 225.000 eura
ALI ADEM
- 19-godišnji zadnji vezni Vardara, visok 175 cm, cijena 135.000 eura
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....