Arhiva

 ANDREJ ISAKOVIC Afp
VRIJEME JE ZA SANKCIJE

Beograđani u euforiji nakon demoliranja Talijana zazivaju rat: Sprema se kazna zbog skandalozne koreografije?

‘Boj na Kosovu‘ ponovno postaje aktualan, FIFA i UEFA zasad ne reagiraju
Piše: Mladen BarišaObjavljeno: 27. srpanj 2023. 09:14

Euforija se razlijegala beogradskim stadionom "Rajko Mitić" (nekadašnja Marakana) nakon utakmice Crvene zvezde i Fiorentine (5:0). Premda se radilo o prijateljskoj utakmici, svojevrsnoj uvertiri u novu sezonu, srpski su mediji dali ogromni publicitet ovoj pobjedi, ali i "popratnim sadržajima".

Naime, na svom staništu, sjevernoj tribini stadiona, Zvezdini su navijači, tzv. "Delije" prezentirali koreografiju političke, štoviše ratne konotacije. Ispred srpske trobojnice pojavio se tenk, te stih "Kad se vojska na Kosovo vrati..." iz pjesme "Ječam žnjela Kosovka devojka".

KOREOGRAFIJU S TENKOM MOŽETE POGLEDATI OVDJE NA 3.55 MINUTE

Scene s bivše Marakane bile su sasvim eksplicitne, za njihovo razumijevanje nije potrebna maštovitost. Poziv na rješavanje "kosovskog pitanja" česta je tema sportskih okupljanja u Srbiji i koreografskih ideja poput ove s utakmice Zvezde i Fiorentine.

"Kosovka devojka" vjekovni je motiv srpske nacionalne mitologije i veličanja "Boja na Kosovu". Za one, koji ne znaju, radi se o znamenitom sukobu kršćanske vojske pod vodstvom srpskog kneza Lazara i turskih postrojbi, koje je predvodio sultan Murat. Srbi su na bojnom polju imali značajnu potporu snaga "iz regiona". Na Kosovo je stigao hrvatski ban Ivaniš Horvat, ali i vojska bosanskog kralja Tvrtka.

Kršćanske su snage nakon bitke proglasile pobjedu mada povijesni izvori iskazuju sumnju spram takvog ishoda. S vremenske distance i aktualnom sportskom terminologijom mogli bismo zaključiti da je završilo – neodlučeno. Povijesne činjenice kazuju da je u sukobu poginuo spomenuti Lazar, a nije preživio niti njegov neprijatelj Murat. Prema legendi njega je ubio Miloš Obilić, opjevan kao srpski narodni junak. Upitnost kršćanske pobjede potencira i spoznaja da su Srbi i nakon znamenitog boja nastavili Osmanlijama plaćati danak. No, mit iz 14. stoljeća održao se do današnjih dana.

Po događanjima na tribinama nogometne utakmice Zvezde i Fiorentine čini se kako "Boj na Kosovu" iznova postaje aktualan. Republiku Kosovo kao međunarodno priznati subjekt konstatiralo je 117 (od 193) članica Ujedinjenih naroda. Također i brojne međunarodne organizacije i asocijacije. Među inima i FIFA i UEFA. I Svjetska, pa posredno i Europska nogometna asocijacija, imaju u svom "ustavu" nultu stopu tolerancije prema "involviranju politike".

Do sada su međutim pokazale iznimnu dozu razumijevanja za političke eskapade na srpskim stadionima, koji sve učestalije služe kao pozornica ratnohuškačkim stavovima.

Linker
09. svibanj 2024 00:26