
Iako su europski klubovi više od desetljeća dominirali na Klupskom svjetskom prvenstvu, nedavni rezultati ukazuju na značajnu promjenu u dinamici moći. Na proširenom izdanju turnira koji se odigrava u Sjedinjenim Američkim Državama, brazilski klubovi ostvarili su neke važne pobjede i tako najavili potencijalno ponovno uspostavljanje ravnoteže snaga u interkontinentalnom klupskom nogometu.
Botafogo je tako svladao aktualnog osvajača Lige prvaka Paris Saint-Germain (1:0), Flamengo se osladio pobjedom protiv Chelseaja (3:1), osvajača Konferencijske lige, Fluminense je bio puno bolji u remiju s Borussijom Dortmund (0:0), dok je Palmeiras remizirao s Portom (0:0), te je također bio bliže pobjedi.
Pobjedom Botafoga protiv PSG-a prekinuta je 13-godišnja europska dominacija nad južnoameričkim protivnicima na svjetskoj klupskoj smotri, a i preostala tri brazilska predstavnika ostali su neporaženi protiv europskih velikana. Tako uvjerljiv nastup četiri različita brazilska kluba sugerira raširenije i sustavnije poboljšanje u brazilskom klupskom nogometu. Napreduju brazilski klubovi posljednjih godina zahvaljujući temeljnim strukturnim i strateškim promjenama. Jedan od najvažnijih aspekata njihovog uspjeha na turniru u SAD-u je i duboka motivacijska razlika u odnosu na njihove europske suparnike.
Naime, FIFA Klupsko svjetsko prvenstvo ima iznimnu važnost u Brazilu. Često se na njega gleda kao na ‘ključnu priliku‘ za brazilsko predstavljanje i pozornicu za prikazivanje strasti i umijeća prema najraširenijem sportu na svijetu. Čak je i Vlada Rio de Janeira uložila značajna sredstva kako bi omogućila odlazak navijača na utakmice u SAD...
- Ove utakmice za nas su veliki san, a ogroman san je osvajanje naslova. Snovi ništa ne koštaju, a najveća motivacija od svih je nositi dres Botafoga i igrati protiv najvećih momčadi - ističe Marlon Freitas, kapetan Botafoga.
Vlasnik kluba John Textor bio je razdragan nakon slavlja protiv Parižana:
- Volim te, Brazil. Ovo je za cijeli Brazil!.
Navijačka podrška kakvu europski klubovi nemaju na ovom turniru u svakom slučaju predstavlja dodatni plus za brazilske klubove. Primijetili su to i sami igrači, pa je tako Chelseajev Marc Cucurella istaknuo ‘psihološki utjecaj gromoglasne podrške navijača Flamenga‘. Takvo sveobuhvatno ‘emocionalno ulaganje‘ djeluje kao snažan unutarnji motivator na same igrače, te na neki način izjednačava financijske i razlike u individualnoj kvaliteti u odnosu na europske suparnike.
Treba, dakako, uzeti u obzir i termin odigravanja Klupskog svjetskog prvenstva. Brazilski klubovi su trenutačno u punom natjecateljskom pogonu, dok europskima završava sezona, odnosno, uskoro kreću pripreme za novu. Zbog toga mnogi klubovi iz Europe ovom turniru ipak pristupaju u malo ležernijem tonu. Primjerice, Chelseajev menadžer Enzo Maresca jasno je najavio kako će tijekom grupne faze rotirati ključne igrače.
I to je potpuno razumljivo s obzirom na velike napore kojima su izloženi najbolji nogometaši. Prošireni format turnira dodatno opterećuje već pretrpan europski nogometni kalendar, što dovodi do umora igrača i povećanog rizika od ozljeda. Broj ozljeda u vrhunskim europskim ligama raste svake godine, a sindikati igrača poput FIFPRO Europe podnijeli su žalbe protiv FIFA-e zbog jednostranog uvođenja turnira bez konzultacija s dionicima, što utječe na kratka razdoblja odmora igrača. Stoga neke europske momčadi svjesno u prvi plan stavljaju izbjegavanje ozljeda i upravljanje opterećenjem igrača u odnosu na vrhunsku izvedbu na ovom turniru.
Valja spomenuti i značajna ulaganja u modernizaciju i infrastrukturu. Od 2020. godine vodeći brazilski klubovi intenzivno su ulagali u analizu podataka, sportsku znanost, sportsku medicinu i moderne alate za trening, te su aktivno učili iz europskih modela. Primjerice, Palmeiras ima trening centar koji se po svemu može usporediti s velikim europskim nogometnim akademijama. Osim toga, brazilski klubovi u zadnje vrijeme strateški zadržavaju kvalitetne mlade igrače dulje razdoblje prije nego što ih prodaju u Europu, potičući ravnotežu između iskustva i mladosti. Također aktivno regrutiraju talente iz susjednih južnoameričkih zemalja.
Važnu ulogu u ovoj priči ima i ekonomska stabilnost. Izvješće Deloittea iz 2024. godine pokazuje da kombinirani prihodi pet najvećih brazilskih klubova premašuju prihode mnogih momčadi u Francuskoj ili Portugalu. U takvim uvjetima moguće je ulagati u infrastrukturu i talente. Sve to sugerira da brazilski klupski nogomet sazrijeva te omogućava održivu konkurentnost.
Dakako, sve to onda treba demonstrirati i na terenu. A dojam se da brazilski klubovi prepoznaju da europski suparnici mogu biti ranjivi na disciplinirane obrambene blokove i brze tranzicije, pogotovo ako su nedovoljno motivirane ili umorne. Trener Botafoga Filipe Luis primijetio je svoju prednost u poznavanju načina rada Chelseaja, dok Bluesi nisu bili upoznati s njegovim trenerskim stilom...
Komentari (0)