Goran Vučević vratio se na odmor u Split. Tehnički direktor Al Nassra do sredine srpnja bit će na hrvatskom moru, a potom kreće nova sezona.
- Iz Splita direktno letim za Marbellu, gdje imamo dvotjedne ljetne pripreme, a već 25. kolovoza počinje novo prvenstvo u Saudijskoj Arabiji - otkrio nam je Vučević.
U Split je početkom tjedna stigao nakon što je šest dana boravio na pregovorima u Parizu. Mediji su odavno konstatirali da će Al Nassr promijeniti trenera, da bivši strateg Rome i Lyona, Rudi Garcia, stiže u Rijad. Od jučer je vijest i službena, Francuz je novi trener Al Nassra.
- Da, klub je objavio novog trenera Garciju - potvrdio je i Vučević.
Angažiran Rudi Garcia
Rudi Garcia, koji je s Lyonom u kolovozu 2020. godine igrao polufinale Lige prvaka, zamijenit će u Al Nassru Argentinca Russa. Ove godine s Al Nassrom je Russo osvojio treće mjesto u prvenstvu, jasno je stoga zašto se dovodi novi trener.
- Ambicija je uvijek otići do vrha, ali konkurencija je golema. Ulaganja su svake godine sve veća - kaže nam Vučević.
U prilog toj tezi idu i medijske najave kako će Garcia u Al Nassru zarađivati između sedam i osam milijuna eura godišnje. Saudijska Arabija ulaže u nogomet, ali neće biti nova Kina kako su je mnogi proglasili. Činjenica jest da su velika svjetska imena poput Talisce, Aboubakara, prije i Paulinha, preselili iz Kine u Saudijsku Arabiju, ali drukčije su profilirana ulaganja u toj zemlji u odnosu na Kinu.
- Saudijska Arabija je prvak Azije do 23 godine, a uz to i prvoplasirana reprezentacija u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Kataru. Bili su u Rusiji, odlaze na drugo svjetsko prvenstvo u nizu. Kina niti približno nije imala takve rezultate u reprezentativnim selekcijama. Saudijska Arabija je sasvim druga priča.
Da je tome tako potvrdit će i Vučevićev put prema Saudijskoj Arabiji. Romeo Jozak je napravio prvi kontakt, jer pod njegovim nadzorom Arabija u Španjolskoj, pored Barcelone, ima kamp s dvije uzrasne kategorije.
- Najbolji igrači selekcija U-19 i U-17 treniraju i pritom igraju turnire po Europi. Cilj je da se na taj način približe i tehnički i mentalno europskim reprezentacijama, jer njihovi će mladi igrači proći obuku i način razmišljanja u europskim uvjetima.
Jozak je napravio prvi korak, a potom je Vučević poslao životopis na uvid.
- Jedan je detalj bio presudan, posao skauta Barcelone. Tri godine, do ljeta 2020., sam obnašao tu dužnost.
Pregovori u Dubaiju
Za čelnika Al Nassra, princa Musallija Al Muammara, dvojbi nije bilo. Doveo je Vučevića na pregovore u Dubai potpisavši potom ugovor na dvije godine.
- Moja pozicija bi se najbolje mogla opisati kao treći čovjek u klubu. Predsjednik je glavni, a uz njega je izvršni direktor Ahmed Ghamdi. Tehnički direktor ima ovlasti pregovaranja, ali ne i odlučivanja. Predsjednik odlučuje.
Kako prolaze arapski dani Gorana Vučevića?
- Živim u apartmanu u rezidencijalnom kvartu, svojevrsnom resortu. Čuvar, rampa na ulazu, sportski i svi ostali sadržaji u luksuznom kvartu. Kada uđeš unutra ne znaš jesi li u Saudijskoj Arabiji ili Španjolskoj, nema nikakve razlike. Rijad je grad od osam milijuna ljudi, ali život je zaista po mjeri čovjeka. Nema kriminala, nema alkohola. Tko želi mirno živjeti, koncentrirati se na posao, ima fantastične preduvjete.
U Prvoj ligi je 16 klubova, ali četiri se ipak ističu. Strše kao glavni kandidati za naslov prvaka.
- Al Hilal koji je ove godine osvojio naslov, zatim drugoplasirani Al Ittihad, pa moj Al Nassr i Al Shabab. Od četiri kluba, samo je Al Ittihad iz Jedde, a ostali su iz Rijada. Ozbiljni klubovi s ozbiljnim ulaganjima. Al Nassr je ovu sezonu završio kao treći, prošle smo bili šesti. Napredujemo, ali kažem, cilj je doći do titule.
Nema veze s ničim
Za arapske države često se vezivala priča kako igrači nerado treniraju, kako nema discipline u klubovima. Ali, ta priča odavno ne prolazi u Arabiji.
- Ma da, i ja sam slušao takve priče, međutim, to nema veze s ničim. Ozbiljni treneri dolaze u Saudijsku Arabiju i oni sa sobom nose disciplinu. Kakvo preskakanje treninga, što vam pada na pamet.
Organizacija klubova kontinuirano se podiže na sve višu razinu. Uvjeti rada pritom nisu nikakva tema.
- Uvjeti rada su odlični, mi imamo naš glavni teren s nekoliko pomoćnih igrališta. Imamo svoj hotel za igrače, pod ugovorom imamo 40 igrača, a na putovanja idemo privatnim zrakoplovom. Zar mislite da bi tako organizirani klubovi dopustili da im igrači biraju kada će na trening?
Svoje uzore klubovi u S. Arabiji pronašli su u Španjolskoj.
- Najviše se vole usporediti s Real Madridom i Barcelonom. Jasno, usporedbe su za azijske prilike. Posjećenost? Najjače utakmice napune stadion kapaciteta 35.000 gledatelja.
Kako biste u konačnici, nakon devet mjeseci na poslu tehničkog direktora Al Nassra, definirali Saudijsku Arabiju kao nogometnu destinaciju?
- Definitivno, Saudijskoj Arabiji pripada budućnost. Imaju sredstva, ali još je važnije da imaju i viziju kako će novac investirati. Dvaput sam razgovarao sa Xavijem koji je dolazio s Barcelonom na arapske prostore. Potvrdio mi je kako je velika razlika između Katara i Saudijske Arabije. Dok je vodio Al Sadd u Kataru izgubio je 1:4 od Al Nassra. Stepenica više od Katara je Saudijska Arabija. Nema spora, budućnost je njihova.
Hoće li Goran Vučević i dalje ostati u toj zemlji nogometne budućnosti? Ugovor ima još godinu dana.
- Ne znam što će biti za godinu dana, vjerojatno će klupski rezultat biti ključni faktor odluke. Ali, jedno sigurno znam, u HNL se neću vraćati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....