U reflektirajućem prsluku i s kacigom bauštelca na glavi, slika i prilika nogometnog Boba Graditelja, Slaven Bilić pozirao je fotoreporteru Daily Maila na londonskom Olimpijskom stadionu, budućem domu West Hama. Novinar je neuspješno usmjeravao razgovor u kanon “roker s naušnicom i tetovažama koji puši 40 cigareta dnevno”, Bilić nije bio zainteresiran. Danas želi biti samo trener.
- Došao sam ovdje kao menadžer, ja sam vrlo dobar menadžer. Ne želim razgovarati o gitarama, premda volim glazbu. Svatko voli glazbu. Ljudi ponekad pišu o meni kao o rock zvijezdi, ali ja sam samo običan čovjek. Nisam dosadna osoba, ali, s druge strane, nisam nikada odsvirao koncert. Ja sam nogometni menadžer - objašnjava Bilić.
Istočni London živnuo
Bivši hrvatski izbornik trebao bi prevesti West Ham u novu dimenziju. Istočni London je nakon Olimpijskih igara 2012. godine naočigled živnuo, iz radničkog kvarta prerastao je u šminkersku četvrt upečatljive arhitekture i šarmantnih restorana, pa nema smisla ni da “čekićari” ostanu vječno ukopani u mjestu, kao nogometni prekarijat koji će danas ispasti iz Premiershipa da bi se sljedeće godine u njega vratio. West Ham puca visoko, u perspektivi želi igrati Ligu prvaka.
- Olimpijske igre došle su odmah nakon Eura 2012, ja sam tih dana potpisao za Lokomotiv iz Moskve. Tko bi rekao da ću tri godine kasnije biti ovdje, na Olimpijskom stadionu, kao menadžer West Hama. Briljantno. Jako, jako sam počašćen što sam dobio priliku baš ovdje jer uvijek govorim da je West Ham kultni klub. Englezi možda nisu ni svjesni toga da u Europi ovaj klub doživljavaju kao poseban. Ne radi se samo o generaciji iz 1966. godine, postoji nešto specifično u vezi s njim što ne uspijevam do kraja opisati, ali West Ham je definitivno kultni klub.
Šok kod WBA
Slavenov prethodnik Sam Allardyce stabilizirao je momčad, ali tijekom četiri sezone na Upton Parku nije pronašao zajednički jezik s navijačima, niti je pristajao na rastući apetit šefova. Kada je momčad u veljači ove godine dogurala do pete runde FA kupa, na gostovanje kod West Brom Albiona pohrlilo je šest i pol tisuća “čekićara” uvjerenih da je na pomolu nešto veliko, ali su umjesto toga bili svjedoci velikog razočaranja, poraza 0-4. - Znam da je navijačima bolno, ali to je naša realnost jer nemamo preširok roster - hladno je prokomentirao Allardyce. Bio je to signal vlasnicima Goldu i Sullivanu da krenu u potragu za nasljednikom. Pronašli su ga u 46-godišnjem treneru Bešiktaša, koji je s “orlovima” iz Istanbula igrao atraktivan, napadački nogomet.
- Ako želiš biti uspješan, ne smiješ se osloniti na samo jedan i uvijek isti model igre. Treba ti dobra organizacija, ali trebaš i lepršave igrače. Naš cilj trenutačno nije Liga prvaka, bilo bi čudo da to ostvarimo već sada. Međutim, ovaj klub posjeduje potencijal i legitimno je razmišljati o velikim stvarima. Ako o njima ne razmišljaš, definitivno ih nećeš ostvariti.
Igrači s osobnošću
Javna je tajna da je Slaven Bilić na West Hamovu radaru (i ne samo njihovu) treperio već nakon onih pobjeda protiv engleske reprezentacije u kvalifikacijskom ciklusu za Euro 2008. Tada se nije dogodilo jer “bilo je nemoguće tek tako napustiti nacionalnu momčad”. Sada je ostvareno, Bilić kreće u avanturu u kojoj želi utisnuti jasan trag. Proteklih se dana pisalo da bi prva akvizicija u prijelaznom roku mogao biti Vedran Ćorluka, što novi West Hamov menadžer nije kategorički potvrdio, ali između redaka lako je pročitati da traži baš takva pojačanja.
- Treneri u pravilu vole igrače koji će kimati glavom na sve što oni kažu. Međutim, da biste bili uspješni na gostovanju pred 60 tisuća bučnih navijača, morate biti posebni. Nekom posebnom nećete pokazati ovu plavu stolicu i reći ‘vidi ovu ljubičastu stolicu’. Ako je jak na terenu, bit će jak i izvan njega. Volim takve osobnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....