SIMON DAEL/SHUTTERSTOCK EDITORIAL/PROFIMEDIA Simon Dael/shutterstock Editorial/profimedia
POGLED U BUDUĆNOST

Chelsea želi svoj ‘svemirski brod‘, ali problema ima kao u priči: Rješenja su samo tri i broje se u milijardama

‘Renoviranje ili selidba drugamo imaju dosta nedostataka - i što god da odluče nedvojbeno će razljutiti navijače‘
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 13. veljača 2025. 19:09

Chelsea već dugo muku muči sa svojim stadionom. Stamford Bridge odavno je bio zreo za obnovu ili pak izgradnju potpuno novog objekta na istoj lokaciji. Bivši vlasnik Roman Abramovič imao je ambiciozne planove koji nikad nisu provedeni u djelo te londonski Bluesi i dalje domaće utakmice igraju na stadionu kapaciteta 40.173 gledatelja.

To je po veličini tek 11. nogometni stadion u Engleskoj, dok po svemu ostalome Chelsea spada među najveće klubove Premier lige.

I dok su gradski rivali Arsenal i Tottenham proteklih godina izgradili prekrasna nova zdanja, čak i drugoligaš Sunderland ima veći kapacitet stadiona (48.095) od Chelseaja. Svoje stadione namjeravaju obnoviti Aston Villa, Crystal Palace, Newcastle, Manchester City, Nottingham Forest i Leicester.

Stamford Bridge je izgrađen 1877. kao dom London Athletic Cluba te je najstariji stadion u Premier ligi i osmi najstariji u svijetu. U međuvremenu je nekoliko puta renoviran, ali je jednostavno – premali. Ima premalo sjedalica, premalo VIP loža, stoga je i zarada na dan utakmica ograničena. A s obzirom na pravila Premier lige i trendove na nogometnom tržištu, riječ je o esencijalnim prihodima. U ovom trenutku Chelsea od utakmica prihoduje znatno manje nego njegovi glavni konkurenti koji imaju veće stadionske kapacitete.

image
IAN STEPHEN/IMAGO SPORTFOTODIENST/PROFIMEDIA Ian Stephen/imago Sportfotodienst/profimedia

U javnosti se 2017. godine pojavio plan o izgradnji futurističkog stadiona kapaciteta 60.000 gledatelja, no taj projekt nikad nije pokrenut. Planirali su klupski čelnici i preseljenje na lokaciju Battersea Power Stationa, no tamo je na kraju izgrađen luksuzan poslovni centar. Abramovič je čak predložio izgradnju novog stadiona iznad željezničke stanice Waterloo, no ni ta poprilično luda ideja nije se pretvorila u stvarnost.

The Sun piše da postoje tri opcije za budućnost Chelseajevog doma. Prva je proširenje kapaciteta, no izvedba bi bila prilično komplicirana zbog lokacije u samom središtu Londona. Postoji i jedna bizarna prepreka; kralj Henrik VIII. ima humak u Richmond Parku koji ima ‘zaštićeni pogled‘ na katedralu Svetog Pavla, a povećanje visine tribina Stamford Bridgea zaklonilo bi taj pogled...

Druga mogućnost je rušenje aktualnog stadiona i izgradnja novog, kao što je to napravio Tottenham. Međutim, za novo zdanje od minimalno 60.000 sjedalica nema dovoljno mjesta, a čak i da se uspije izgraditi, bila bi to ‘logistička noćna mora‘...

Treća opcija je nova lokacija, no problem je u pronalaženju iste. Ogroman, moderan stadion u središtu ogromne metropole poput Londona nije lako izgraditi. Za vlasnika klub, američkog milijardera Todda Boehlyja, novac vjerojatno ne bi bio problem, no pronalaženje odgovarajuće lokacije s novcem baš i nema previše veze. A pitanje je koliko bi uopće smisla imalo preseljenje iz Chelseaja u neki drugi londonski kvart...

image
SIMON DAEL/SHUTTERSTOCK EDITORIAL/PROFIMEDIA Simon Dael/shutterstock Editorial/profimedia

Tu je i komplicirana priča o vlasništvu zemljišta na kojem je izgrađen Stamford Bridge, što ideju o preseljenju stadiona čini još zahtjevnijom. Boehly optira za preseljenje, no u međuvremenu mu je lokacija koju je vrebao, Earl‘s Court, postala nedostupna. Chelseajev suvlasnik Behdad Eghbali radije bi obnavljao postojeći stadion do kapaciteta od 55.000 gledatelja.

Obnova ili izgradnja novog stadiona ne bi bila gotova prije 2030. godine, što bi značilo da bi Chelsea bio bez svog domaćeg terena najmanje pet godina. Kad bi se obnavljalo tribinu po tribinu, to bi zahtijevalo još više vremena.

Za vrijeme radova klub bi vjerojatno morao preseliti na Wembley, kojem je jedina alternativa ragbijaški stadion Twickenham koji ima kapacitet od 82.000 ljudi.

The Sun tvrdi kako bi proširenje postojećeg stadiona stajalo najmanje 720 milijuna eura. Preseljenje na novu lokaciju stajalo bi 1,8 milijarde eura, a izgradnja potpuno novog Stamford Bridgea oko 1,9 milijarde eura.

Jasno je da postojeće stanje nije održivo na dulje staze, ali u ovom trenutku baš nitko ne može znati što će se događati s kultnim stadionom u budućnosti.

‘‘Renoviranje ili selidba drugamo imaju dosta nedostataka - i što god da odluče nedvojbeno će razljutiti mnoge navijače. No, gledati kako njihov klub nazaduje zbog ograničenja Stamford Bridgea moglo bi ih još više uzrujati‘‘, zaključuje The Sun u svojoj priči o Chelseajevom stadionu.

14. veljača 2025 00:35