Bivši hrvatski reprezentativac Gordon Schildenfeld (40) imao je bogatu igračku karijeru koja ga je vodila diljem Europe. Igrao je u Hrvatskoj, Turskoj, Njemačkoj, Austriji, Rusiji, Grčkoj i na Cipru. Najdublje tragove ostavio je u ciparskom Anorthosisu, austrijskom Sturm Grazu, zagrebačkom Dinamu i grčkom Panathinaikosu. Nedavno je započeo i samostalnu trenersku karijeru u kojoj je gotovo godinu dana vodio Vukovar 1991 s kojim je ušao u prvu ligu, ali nakon lošeg početka sezone tijekom rujna dobio je otkaz.
Za Panathinaikos je branič odigrao 73 utakmice, a za Božić je grčku Gazzettu počastio velikim intervjuom u kojem se dotaknuo cijele karijere. Prenosimo najzanimljivije dijelove, a cijeli intervju možete pročitati OVDJE.
Dok je bio dijete, nikada nije mogao zamisliti da će biti profesionalni nogometaš.
- Ne, nikad nisam tako zamišljao svoj put. Bio sam dijete koje je uživalo igrati. Igrati košarku i druge sportove. Među njima i nogomet. Uživao sam ići na treninge, biti jedan od najboljih. Nikad nisam pomislio da "jednog dana želim stići tamo". Počeo sam tako razmišljati nakon dugo vremena. Kad sam počeo igrati svoje prve utakmice kao profesionalac u Šibeniku. U to vrijeme to je bio mali klub u Hrvatskoj. Razmišljao sam da želim otići i igrati u veći klub, ali to je bila više nada.
Za dijete koje je odraslo u Hrvatskoj, nositi dres Dinama je čast.
- Samo zamislite kako ste gledali njihove igrače na televiziji dok sam ja bio u drugoj ligi u lipnju i izborili smo promociju, a u kolovozu sam igrao u Europskoj ligi. Bilo je nezamislivo. Zaboravite probleme sa suđenjem itd., samo zamislite da je to drugačiji sport. Suci, tereni, sve, bilo je puno gore u usporedbi s danas. Činilo mi se gotovo nemogućim. Bilo je smiješno kako se moj život odjednom promijenio. Prije nekoliko dana, guglao sam kada me prijatelj pitao protiv koga sam igrao. I odjednom sam vidio da sam igrao protiv Huntelaara ili Suareza ili Diega. To su bili igrači koji su postali jedni od najboljih na svijetu. Sve mi se to dogodilo u roku od šest mjeseci. Razumijete da se vaš život može promijeniti u vrlo kratkom vremenu i odjednom postanete nešto.
Međutim, odlazak iz Dinama nije bila stvar izbora.
- Bilo je ljudi u momčadi koji su gledali interes kluba. U to vrijeme smo igrali s Ajaxom i izbacili ih. Bio sam u pregovorima s Ajaxom da odem tamo. Bili smo u Turskoj na pripremama kad su došli i rekli mi ‘ideš u Beşiktaş‘.
Tijekom Eura 2012. godine potpisuje za ruski Dinamo Moskva, otkriva da ga je zvao suigrač iz reprezentacije.
- Bio sam u Moskvi da potpišem ugovor s Dinamom i nazvao me Rakitić, koji je tada bio kapetan Seville. Pitao me ‘gdje si?‘. Kad sam mu odgovorio, rekao mi je: ‘Ne radi ništa, čekaj. Moj te trener želi.‘ No, vremena nije bilo. "Već sam bio u restoranu da potpišem. Poslao sam poruku Rakitiću da mu mogu dati još 15 minuta, ali bilo je kasno. Na kraju sam potpisao, a Sevilla je uzela Spahića. Ne žalim, u Moskvi sam se lijepo proveo.
Grcima je ispričao ludu anegdotu s utakmice vaterpola.
- Šetao sam i čuo sam hrvatski. Zaustavljao sam ljude i pitao ih kamo idu. Rekli su mi: "Sifo, dođi gledati hrvatski polo. Jug je došao igrati protiv Olympiakosa." Rekao sam: "U redu, idemo." Ne sjećam se na koji sam bazen išao, ali sjećam se da sam stigao i da nije bilo nikoga vani. Pomislio sam: "Sve je mirno, danas nećemo imati problema." Ušao sam unutra i odjednom sam vidio plamen i čuo glasove. Onda sam pomislio: "Došao je dan kada ću umrijeti." Jugova momčad sjedila je uz bazen i samo su dodali dvije stolice za mene i mog prijatelja. Došao je zaštitar i rekao mi: "Je*i se, zašto si došao? Zašto nisi sjedio kod kuće?" Objasnio sam mu da želim vidjeti hrvatsku momčad. Odgovorio je: "Sjedni i ne osvrći se." Pred kraj utakmice publika je počela bacati predmete u bazen. I odjednom su me otkrili. Morao sam čekati sat vremena nakon utakmice da se bazen isprazni i da mogu otići kući.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....