![Darijo Srna](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/02/12/k_32364207_640.jpg)
Nogometni agenti i menadžeri viđenijih europskih klubova povremeni su posjetitelji utakmica HNL-a. Dolaze na ovdašnje stadione s predumišljajem o HNL-u kao idealnom natjecanju za razvoj nogometnih talenata. I doista, pogledamo li listu najvećih izlaznih transfera, mogli bismo zaključiti da imamo - "razvojnu ligu".
U top 20 najvećih SHNL transfera imamo čak petoricu tinejdžera (Joško Gvardiol, Luka Vušković, Mateo Kovačić, Nikola Vlašić i Josip Brekalo) te dvojicu dvadesetogodišnjaka (Dejan Lovren i Stipe Biuk), a najstariji izvozni proizvodi bili su 24-godišnjaci (Eduardo da Silva i Luka Ivanušec). U prosjeku, dvadesetorica igrača, koji su ostvarili najizdašnije transfere u povijesti hrvatskog nogometa, u trenutku napuštanja SHNL-a imali su - 21 godinu!
Iako je drugi dio nacionalnog prvenstva započeo još 24. siječnja, u SHNL-u je aktualan zimski prijelazni rok (traje od 10. siječnja do 17. veljače). Transferna aktivnost nadasve je skromna, poglavito u izlaznom segmentu. Ligu su napustila tek trojica 24-godišnjaka (Marco Pašalić, Ivan Smolčić i Ivan Nekić), dok je Dinamo ugovorom (s milanskim Interom) utanačio da 21-godišnji Petar Sučić ostane u Maksimiru do kraja prvenstva.
No, skromni (zimski) uzorak samo potvrđuje trendove zabilježene još u ljetnom prijelaznom roku, tijekom regrutiranja kadrova i definiranja momčadi za aktualnu sezonu. SHNL su ljetos napustila 13-orica igrača, za koje su njihovi klubovi dobili izvjesnu odštetu (ostali su "migrirali" kao slobodni igrači, ili su završili - na posudbi). To su: Franjo Ivanović (Union Saint-Gilloise, četiri milijuna eura), Ramon Mierez (Al-Jazira, tri milijuna), Marin Šotiček (Basel, tri milijuna), Nediljko Labrović (Augsburg, 2,5 milijuna), Fran Brodić (Ujpest, 1,5 milijuna), Darko Nejašmić (Sharjah, milijun), Karlo Lusavec (AC Horsens, 700.000), Ivan Lepinjica (Sabah, 500.000), Josip Mitrović (Fortuna Sittard, 500.000), Andre Duarte (Ujpest, 400.000), Ante Matej Jurić (Brescia, 400.000), Igor Postonjski (Tractor, 200.000) i Nikola Vujnović (Sumqayit, 100.000). Najmlađi na popisu, trojica su reprezentativaca U21 vrste - Ivanović, Šotiček i Lusavec. Nema, dakle, nijednog tinejdžera...
Radosnu vijest da SHNLveć godinu dana nije napustio nijedan igrač mlađi od 20 godina demantirala je informacija iz Pule. Ovih je dana Istra 1961 dogovorila transfer 19-godišnjaka po imenu Beyatt Lekouiery. Reprezentativac Mauritanije (jedan nastup), napadač po vokaciji, stigao je u Pulu tijekom kolovoza prošle godine i upisao je za Istru 1961 - 16 nastupa (4 gola, 4 asistencije). Prema švicarskim izvorima, Lekouiery je od petka (7. veljače) i službeno postao igračem Lausanne.
Činjenicu da je SHNL ostao bez Lekouieryja mnogi vjerojatno neće niti primijetiti (ionako mu u ovih nekoliko mjeseci, koliko je "trajao" na hrvatskim travnjacima, nitko nije uspio pravilno izgovoriti prezime). S jedne strane, svakako je afirmativno to što se SHNL više ne smatra "izlogom jeftinih slatkiša", iz kojeg hiroviti stranci odvlače talente u razvoju. Ali, možda je problem kudikamo slojevitiji i iziskuje odgovor na pitanje: imaju li agenti i menadžeri, s početka priče, sve manje razloga dolaziti na ruševna zdanja, za koja Hrvati tvrde da su nogometni stadioni? Spoznaja da SHNL ima u ponudi sve manje igrača ispod 21 godine (poglavito domaćih) diskutabilnom čini i tezu o "razvojnoj ligi"...
Indikativna je anegdota o Leonu Jakiroviću. Taj 17-godišnji stoper Dinama spominje se kao veliki igrački potencijal i "klupski projekt". Činjenicu da "mali Jakir" nije samo sin bivšeg trenera (Sergeja Jakirovića) potvrdio je i Fabio Cannavaro, kada mu je u završnici utakmice Lige prvaka s Milanom podario nekoliko minuta (iako u prvenstvu ove sezone još nije "debitirao").
No, kada su "maksimirski projekti" u pitanju, čovjek mora biti vrlo obazriv. Još su svježa sjećanja na pompu kojom je prošle zime iz Lokomotive u maksimirsku svlačionicu (s posudbe) vraćen Moreno Živković, sin nekadašnjeg kapetana hrvatske reprezentacije, Borisa. Loš timing povratka očigledno je utjecao na razvojni put mlađeg Živkovića. Činjenica da je Lokomotiva u zimskom prijelaznom roku angažirala 37-godišnjeg Argentinca Leonarda Sigalija, a Živkovića nema u konkurenciji za sastav, ukazuje na evidentan - "kuršlus".
Zanimanje za Leona Jakirovića iskazao je torinski Juventus. Prema informacijama iz Maksimirske 128, talijanski je klub zanimanje artikulirao konkretnom ponudom: 1,5 milijuna eura!? Ukućani na spomenutoj adresi ostali su zatečeni i osupnuti visinom "poslovnog interesa" torinskog kluba:
- Pa, nismo mi Mombasa Stars, klub koji se bori za opstanak u Kenijskoj ligi. Igrali smo s Juventusom, zajedno u Ligi prvaka - zgroženo su konstatirali u Dinamu. Ponudu talijanskog giganta s indignacijom su odbili...
Postoji, međutim, rješenje za ponude koje u Maksimiru, ali i šire - u SHNL-u, smatraju podcjenjivačkima. Premda se posljednjih godina "proslavila" brojnim promašenim poslovnim odlukama (poglavito u sferi transferne politike), Barcelona je štićenike iz svoje akademije (La Masia) zaštitila ugovornim klauzulama. Naime, katalonski je klub potpisao ugovore s dvojicom igrača (Pedri i Gavi), u kojima je "uglavio" izlaznu klauzulu - od milijardu eura! Zvuči nebulozno kada se zna da je najveći transfer u povijesti nogometnog sporta iznosio 222 milijuna eura (za Neymarov prelazak iz Barcelone u PSG). No, priča o milijardu eura "dobro sjeda u uho" i medijski je vrlo eksploatirana (uskoro bi se tandemu Barceloninih "milijardera" trebali pridružiti i Inigo Martinez te Lamine Yamal).
Nitko, dakako, hrvatske klubove ne sprečava da primijene Barcelonin poučak pri sklapanju ugovora. No, postoji razlog zašto oni to neće učiniti. Nažalost, hrvatski su klubovi zbog latentne neimaštine najčešće sretni kada im se uopće ukaže prilika da prodaju nekog igrača (i "uhvate kisik"). Pa, makar to bio i Beyatt Lekouiery...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....