PETER BYRNE
EVERTON I DALJE PRVI

Četiri gola, crveni karton i poništen gol Liverpoola u sudačkoj nadoknadi! Manchester City sredio Arsenal

"Volio bih da smo pobijedili, ali igrači su sjajno odgovorili nakon poraza u prošlom kolu‘, kaže Klopp
Piše: Petar Zobec/JLObjavljeno: 17. listopad 2020. 16:23

Nogometaši Evertona i Liverpoola odigrali su u gradskom derbiju 5. kola Engleske lige na Goodison Parku 2:2, pa je Everton i dalje ostao vodeći.

Kako je odmicala premierligaška sezona tako je i raslo samopouzdanje Evertona. Carlo Ancelotti je uoči sezone u ruke dobio dosta potentnu momčad koja je u sezonu krenula sa sve četiri pobjede. Kada su shvatili da je Everton nakon dugo godina real-deal, njihovi navijači su se ispod glasa i pomalo sramežljivo upitali „Je li konačno došlo vrijeme da se Liverpool oboji u plavo?”.

PETER BYRNE

Na odgovor nije trebalo dugo čekati, peto kolo engleske nogometne lige donijelo je Merseyside derbi na Goodison parku. Nakon desetljeća čekanja Everton je i to s pravovaljanim argumentima (osokoljen i porazom Liverpoola kod Aston Ville 7-2), tražio prvu pobjedu nad Liverpoolom. No u sjajnoj utakmici punoj dobrih poteza, golova, ali i kikseva, utakmica je okončana rezultatom 2-2.

Liverpulski derbi je odmah na startu opravdao svoj renome. Izabranici Jürgena Kloppa su na brzinu skuhali priliku po lijevoj strani, Robertson se umjesto centaršuta odlučio na često ubojitiju povratnu loptu, a ponajbolji igrač Liverpoola jučer Mané poslao igrače Evertona na centar već u trećoj minuti. Samo dvije minute kasnije „redsi” su ostali bez Van Dijka. Nakon centaršuta koji je na koncu bio ofsajd, Nizozemac je uštopao loptu, ali mu je tijelom u stajnu nogu ušao vratar Pickford. Van Dijkova noga je nezgodno ostala ispod Pickforda i nizozemski stoper je uskoro morao iz igre.

CATHERINE IVILL

Stoga je pitanje bi li pogodak Evertona iz 20. minute završio golom da je Van Dijk tada bio u igri, ili da je rezervni vratar Adrian bio prisebniji. Jučer fenomenalni James je nabacio iz kornera, a Kean pogodio kroz ruke vratara Liverpoola za veliku radost na domaćoj klupi.

Drugi dio ogleda prikazao je porasle ambicije u redovima Kloppove momčadi. Četiri minute nakon povratka iz svlačionica, Henderson nije uspio ubaciti zicer u gol nakon jednog odbijanca. Uslijedile su dvije dobre prilike Evertona (obje stigle preko Jamesa) i bolje razdoblje za domaćina, međutim Liverpool je bio taj koji je poveo. Mina je loše očistio jedan centaršut, odbivši loptu na volej Salahovoj ljevicu koja je nepogrešiva za novo vodstvo. Sada je Liverpool preuzeo konce igre, Thiago je fino komandirao sredinom terena, dok su Evertonovi napadači bili daleko od lopte.

PETER BYRNE

U 80. je Salah potegnuo punom nogom, ali ravno u Pickforda koji je loptu nekako odbio od svog gola. Zatim je Everton posudio protivnički recept - u jeku Liverpoolove dominacije, Ancelottijevi izabranici su izjednačili. James je gurnuo Dignea u dubinu po lijevom boku, ovaj poslao centaršut na drugu stativu gdje Robertson nije imao nikakve šanse protiv Evertonove gol-mašine Calverta-Lewina. Napadač engleske reprezentacije je već sedmi put u pet utakmica zabio pogodak. Iako je tih 2-2 bio konačni rezultat, do kraja se nikako nije igrao prijateljski susret. Prvo je Richarlison divljački uletio Thiagu za isključenje, a ubrzo nakon toga je Liverpool majstorski stigao do novog pogotka. Međutim, upleo se VAR i označio da je Mané kod dodavanja Hendersona za gol bio u ofsajdu.

- Naša sjajna predstava, odlična utakmica za obje momčadi. Bili smo dominantniji suparnik, puni samopouzdanja i s jasni planom igre. Ovo je vjerojatno bila naša najbolja gostujuća utakmica otkako sam stigao u Liverpool. Bio bih sretniji da smo pobijedili, ali želio sam vidjeti odgovor momčadi nakon poraza u prošlom kolu, rekao je Klopp nakon utakmice.

Manchester United je u gostima slavio kod Newcastla s 4-1.

Newcastle je poveo autogolom Shawa (2), ali je Manchester United uspio preokrenuti pogocima Maguirea (23), B. Fernandesa (86), Wan-Bissake (90) i Rashforda (90+6). Još je Fernandes u 59. minuti zapucao i penal.

United je tek 14. sa šest bodova, a Newcastle 11. sa sedam.