Tko visoko leti, nisko pada, životna je nauka koju je Chelsea posljednjih godina osjetio snažnije od gotovo svih klubova Europe. Prije tri i pol godine gledali smo ih s trofejem Lige prvaka u naručju, otad se situacija dramatično promijenila jer u ljeto 2022. Amerikanac Todd Boehly stiže na mjesto blokiranog Romana Abramoviča. U prvoj “američkoj” sezoni Chelsea će se naći na 12., povijesno najnižem im mjestu otkad je Premier lige i svlačionicu pretvoriti u igrački kolodvor u kojem se ne zna tko pije tko plaća. Isprika, zna se tko plaća - Todd Boehly, naravno, a odvratni, ustaljeni okus mamurluka sve do ove sezone neće napustiti kavanu Stamford Bridge.
Kada je Chelsea posljednji put, na jednu noć ili barem na nekoliko sati, osjetio kako je stajati na vrhu premierligaške ljestvice? Dalekog nam 4. prosinca 2021. godine, po završetku 15. kola sezone, koja će na koncu ostaviti Londončane na trećem mjestu, stokilometarskih 19 bodova daleko od Manchester Cityja. Chelsea danas ima jedinstvenu priliku vratiti se na tron, od 15 sati gostuje kod Evertona (17. kolo) i u slučaju pobjede brojat će bod više od Liverpoola, koji tek u večernjem terminu nastupa u domu ovih dana raspucanog Tottenhama. O.K., Redsi imaju i utakmicu manje baš protiv Evertona, ali cjepidlačenje treba ostaviti po strani jer, dame i gospodo, Chelsea je ustao iz sarkofaga i vreba lidersku poziciju prvi put nakon 1.114 dana!
Zaslužan samo jedan čovjek
Pritom nemojte ni pomisliti da je za izvrsni trenutak Bluesa zaslužan Todd Boehly ili da su njegova ulaganja na točno 40 dovedenih igrača - u poslovima od ukupno 1,3 milijarde eura - odjednom opravdana. Znate li, recimo, tko su Jorgensen, Penders, Anselmino, Wiley, Dewsbury-Hall, Ugochukwu, Santos, Angelo ili Casadei? Ne znamo ni mi, legenda kaže da stanuju upravo na Stamford Bridgeu, a Transfermarkt da su ukupno stajali 200 milijuna eura. Pridružite im i igrače koji baš i nisu izazvali ‘wow’ efekt, poput Lavije, Disasija, Badiashilea, Fofane, Sterlinga (danas u Arsenalu), Koulibalyja (Al Hilal), Mudrika usred doping skandala... Iznos neopravdanih troškova tada se penje 600 milijuna eura.
Iako se trenerima gotovo uvijek, nerijetko i pretjerano, pišu sve zasluge za uspjehe ili, pak, postaju žrtveno janje u oprečnim situacijama, ovog puta situacija je zaista takva. Za Chelseajevo uzdignuće zaslužna je samo jedna osoba. Enzo Maresca potpisao je obrat na svim razinama, igračkim, rezultatskim i psihološkim. Nakon protjerivanja Pochettina, Chelsea se potvrdio kao groblje trenerskih aspiracija, nešto slično Manchester Unitedu, no Maresca, u trenerskim krugovima relativno nepoznat tip s lošom epizodom u Parmi i uspjehom povratka Leicestera u PL, zaista nije imao što izgubiti, a već je dobio mnogo toga - prije svega priznanje navijača, koji su početkom mjeseca oduševljeno skandirali: “Vratili smo Chelsea!”.
Marescu je dočekao cirkus, momčad od preko 45 igrača, ali na dnevnim treninzima ostavio je njih 23, a ostatak poslao da vježba na sporednim terenima. Izazvalo je to buru unutar svlačionice, no odmah se znalo tko je gazda. Englezi pišu da Maresca svakog dana u prostore Chelseaja stiže prvi i odlazi posljednji, smatraju to izvrsnim segmentom unaprjeđenja klupske kulture, pravom vrlinom ‘role-modela’ koji je skupocjenim zvijezdama očajnički trebao. Popravio je, jasno, i prezentaciju na travnjaku. Chelsea je prošle sezone prečesto gubio lopte u izgradnji napada, analitičari smatraju da je Marescina 3-2-2-3 formacija u fazi napada glavni razlog sigurnijeg posjeda jer Enzo i Caicedo rjeđe ostaju prepušteni sami sebi.
Ponavlja istu mantru
Svojevrsna taktička inovacija na Stamford Bridgeu pruža niz mogućnosti. Primijetit ćete da bekovi u izgradnji napada nerijetko postaju ‘šestice’ (pogotovo Cucurella), a dva središnja vezna tada uskaču na ‘osmicu’ (zato Enzo ima 3 gola i 7 asistencija u zadnjih 7 utakmica) i stvara se najezda pred protivničkih 16. Talijanski stručnjak rasteretio je i krilne napadače smanjenim obrambenim dužnostima kako bi uvijek bili spremni na tranziciju i, ključno - Palmera koristi na svim veznim pozicijama, dok ga je Pochettino uglavnom stavljao na krilo. Zato saznajemo da je Palmer u ovom trenu najtalentiraniji kreativac Premier lige, a Chelsea dobiva novu dimenziju i prvi je u PL po broju kreiranih napada i velikih šansi, ujedno i četvrti po posjedu lopte.
Marescinim su dolaskom profitirala dotad neprepoznatljiva krila (Madueke, došljaci Sancho i Neto), a posebice centarfor Nicolas Jackson, koji čak i s nedoraslim golgeterskim navikama (promašuje sve i svašta) uspijeva zabiti zasad 9 premierligaških golova. Najsretniji dobitnici su Cucurella, te spomenuti Enzo, Caicedo i Madueke u formama života. Gubitnici su, pak, Mudrik, Joao Felix i Nkunku. Završno s kadrom, svakako bi situacija bila nemjerljivo ljepša da bekovi James i Chilwell, koji na vrhuncu moći igraju fenomenalno, ne pate od ozljeda. Ujedno su to i jedina dva igrača aktualne postave, a koja su nosila Chelseajev dres i u vrijeme finala Lige prvaka...
Dok nade plavog Londona eksponencijalno rastu iz susreta u susret, Maresca ponavlja: “Ne možemo se nositi sa Cityjem, Liverpoolom i Arsenalom”. Talijan, naime, tvrdi da Chelsea nije spreman na titulu. Mudro, ali prozirno - tablica u odjavi polusezone jasno govori da Chelsea može biti kandidat za naslov. Zna to i Maresca, ali zna i da se najopasnijima mogu pokazati oni na koje se uopće ne računa.
Zato, dok brine o najsitnijim detaljima i drži uzde momčadi s najviše postignutih golova u ligi (37), najopasnijim konkurentima uz vragolasti osmjeh pronicljivo poručuje: Opustite se, nećemo vam mi ništa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....