
Nogometna sezona na Otoku bliži se kraju, a engleski klubovi još jednom su pokazali zašto su u samom vrhu europskog nogometa.
Zahvaljujući vrhunskim rezultatima u UEFA-inim natjecanjima te visokom nacionalnom koeficijentu, čak šest klubova iz Premier lige izborilo je pravo nastupa u Ligi prvaka sljedeće sezone što je povijesni presedan.
Ključni trenutak dogodio se kada su Tottenham i Manchester United izborili finale Europske lige.
Time su potvrdili još jedno englesko mjesto u najelitnijem klupskom natjecanju. Naime, UEFA nagrađuje najbolje rangirane lige dodatnim mjestima u Ligi prvaka, a engleski klubovi su sezonu odigrali maestralno.
Bez obzira tko osvoji Europsku ligu 21. svibnja u Bilbau, Engleska već sada zna: pet najbolje plasiranih momčadi u Premier ligi i pobjednik Europske lige ići će izravno u Ligu prvaka. A tko su ti klubovi?
Liverpool, Arsenal, Manchester City, Newcastle United i Chelsea trenutačno se nalaze među pet najboljih u Premier ligi te su najizgledniji putnici u elitno klupsko natjecanje.
Chelsea, koji istovremeno igra finale Konferencijske lige protiv Real Betisa, ima zanimljivu situaciju.
Ako osvoje to natjecanje, dobit će kartu za Europsku ligu. No, ako u međuvremenu završe među pet najboljih u Premier ligi, što je vrlo izgledno, to mjesto se gubi, jer UEFA ne dopušta da se nagradna mjesta dupliraju.
Pobjeda u Konferencijskoj ligi, odnosno nagrada igranje Europske lige, vrijedi samo ako klub nije već osigurao viši rang europskog natjecanja kroz ligu.
Nottingham Forest, još jedan pozitivni šok sezone, trenutačno se nalazi na šestom mjestu i spreman je za povratak na europsku scenu, ovoga puta kroz Europsku ligu. Šesti će sigurno ići u to natjecanje, kao i osvajač FA kupa.
A tu priča postaje još kompleksnija: FA Cup finale igraju Manchester City i Crystal Palace. Ako City, koji je već u Ligi prvaka, osvoji FA Cup, njihovo mjesto u Europskoj ligi prenosi se na sedmoplasirani klub, što trenutačno znači Aston Villu, a mjesto za Konferencijsku ligu se prebacuje na osmoplasirani klub.
Međutim, ako Palace iznenadi i osvoji kup, on će preuzeti europsku kartu i time potencijalno gurnuti sedmoplasirani klub u Konferencijsku ligu ili čak izvan Europe, ovisno o drugim rezultatima.
U toj "gužvi" iza top pet nalaze se i Bournemouth, Brentford, Brighton, pa čak i Fulham, koji se nadaju raspletu koji će ih pogurati u Europu.
Osim sportskih motiva, tu su i financijski. Sudjelovanje u Ligi prvaka donosi desetke pa i stotine milijuna eura, a izravna je ulaznica u elitni klub europskog nogometa.
Englezi tako imaju priliku, ako se sve potrefi, iduće sezone potencijalno imati čak devet klubova u Europi, što je gotovo pola cijele lige.
Komentari (1)