Hrvatski nogometni reprezentativac Joško Gvardiol odigrao je čitav susret za Manchester City u dramatičnoj pobjedi protiv Fulhama (5:4) u 14. kolu engleskog prvenstva. Utakmica koja je nakon prvog dijela izgledala kao rutinska pobjeda, City je vodio 5:1, pretvorila se u jedan od najkaotičnijih dvoboja sezone, a Gvardiol je pritom bio među najistaknutijim figurama, i to u dobrom i u lošem smislu. Iako mu izvedba nije bila besprijekorna, hrvatski branič je u ključnom trenutku spasio svoju momčad te postao heroj susreta.
City je rano poveo preko Erlinga Haalanda, koji je tim pogotkom postao najbrži igrač u povijesti Premier lige sa 100 postignutih golova. Kada su Tijjani Reijnders i Phil Foden povisili na 3:0, a kasnije i na 4:1, činilo se da će gostujuća momčad Pepa Guardiole mirno privesti utakmicu kraju. Sander Berge je autogolom tijekom drugog dijela povećao je prednost na 5:1, no tada je uslijedio potpuni kolaps obrane engleskog prvaka.
Fulham se odbio predati. Emile Smith Rowe smanjio je na 3:1, zatim je Alex Iwobi u 57. minuti pogodio za 5:2, a dvostruki strijelac Samuel Chukwueze u samo šest minuta doveo je domaćine na minimalan zaostatak od 5:4. Do kraja susreta momčad Marca Silve izvršila je ogroman pritisak, a najopasniju priliku stvorila je u 98. minuti, kada je Josh King pogodio prema mreži. U tom trenutku Joško Gvardiol instinktivno se bacio prema lopti i izbacio je s gol-crte, spriječivši izjednačenje i osiguravši Cityju tri boda.
Engleski mediji istaknuli su da je hrvatski stoper imao “večer uspona i padova”. The Guardian je opisao završnicu kao “kaos koji je City preživio zahvaljujući posljednjem bloku hrvatskog braniča”, dok je Reuters naglasio da je Gvardiol “u posljednjim trenucima reagirao instinktivno i spriječio pogodak koji bi City koštao pobjede”. Manchester Evening News dao mu je ocjenu 5 uz napomenu da je “u drugom poluvremenu povremeno djelovao ležerno”, dok je SofaScore njegov nastup ocijenio sa 6.8.
Ipak, dio navijača bio je kritičan, smatrajući da Gvardiol i Ruben Dias nisu djelovali sigurno te da su njihovi propusti omogućili povratak Fulhama u susret. Posebno se problematičnim ocjenjuje Diasova spora reakcija kod trećeg gola domaćina, dok se Gvardiolu zamjeraju izgubljene lopte i nedovoljna koncentracija u nekoliko situacija. Portal GiveMeSport opisao je njegovu izvedbu kao “utakmicu s dva lica” – kombinaciju ranjivosti u zadnjoj liniji i ključnog poteza koji je donio pobjedu.
Unatoč kritikama, čišćenje s gol-crte je neke navijače i oduševilo:
"Hvala ti, Joško Gvardiol, što si nas večeras spasio izbijanjem lopte s gol-linije."
"Spasio si nam bodove danas, Gvardiol, ti si moj junak."
"Gvardiol s obranjenim golom u posljednjoj minuti – ti ljepoto."
"Onaj Gvardiolov blok u 98. minuti vjerojatno je spasio nečije poslove, ali i puno veće stvari za ovaj klub ove sezone."
"Joško Gvardiol nam je spasio gu**ce danas."
"Jedva zadržavam suze, tresu mi se ruke, Gvardiol, toliko te volim."
Službeni profil Manchester Cityja na platformi X odao mu je priznanje, a brojni navijači ispunili su društvene mreže porukama zahvale upućenima hrvatskom braniču. Premda nije bio bez pogrešaka, Gvardiol je odigrao potez koji je obilježio jednu od najdramatičnijih utakmica Cityja u sezoni i potvrdio da je sposoban reagirati u presudnim trenucima










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....