U vrijeme dok momčad Pepa Guardiole izgleda kao da ne može ‘kupiti‘ gol, u napadačkom kontekstu Joško Gvardiol često se ističe kao rijetka svjetla točka ekipe. Građani su nanizali pet poraza zaredom, što se španjolskom strategu do danas nije dogodilo u trenerskoj karijeri, a u tom periodu postigli svega četiri pogotka. Gvardiol je u porazu protiv Bournemoutha (1:2) bio autor jednog od njih.
Kada se tome pridodaju golovi protiv Newcastlea i Wolvesa, hrvatski reprezentativac dolazi do zavidne brojke od tri gola u Premier ligi što još ni jedan branič nije uspio nadmašiti.
Obrambene mogućnosti u drugom planu
Dok je dolaskom u Manchester napadački arsenal Gvardiola pod Pepovim mentorstvom došao na višu razinu, dojam je kako su defenzivne vještine u najmanju ruku pale u drugi plan. U recentnom porazu protiv Tottenhama (0:4), Zagrepčanin je od strane Manchester Evening Newsa ocijenjen najgorom ocjenom među svim igračima. Gvardiolu su dali trojku, dok je najbolje ocijenjen bio vratar Ederson (7) što dodatno ilustrira defenzivni ‘kolaps‘ Građana.
Kod prvog gola Spursa Gvardiolu je loptu oduzeo Dejan Kuluševski te lijepim ubačajem uposlio Jamesa Maddisona koji ne griješi. Iako se kod prvog gola mogu voditi polemike o tome je li Gvardiol direktan krivac, drugi gol ne dopušta takvu konverzaciju. Njegovo dodavanje umjesto Ilkaya Gündoğana pronašlo je Maddisona, a ovaj nakon proigravanja s Heung-Min Sonom udvostručuje rezultat.
Više o utakmici možete pročitati OVDJE.
Drugačija uloga u reprezentaciji
Gvardiol je na reprezentativnom okupljanju također pokazao raskoš svog napadačkog talenta. U porazu protiv Škotske u nekoliko navrata izgledao je kao jedan od najopasnijih igrača Vatrenih, dok je protiv Portugala dvaput tresao mrežu, ali mu je jedan gol poništen zbog zaleđa.
S druge strane terena, nije djelovao toliko uvjerljivo. Na Hampden Parku mlađahni Ben Doak mu je zadavao glavobolje: prvo mu je "prodao ćevape", a u drugom dijelu susreta nekoliko puta je probio po njegovoj strani. Naplata je došla kada je upravo Doakov ubačaj u 86. minuti došao do povratnika s ozljede Johna McGinna koji je doveo konačni rasplet skupine u neizvjesnost.
U remiju protiv Portugala, Gvardiol je preuzeo defenzivniju ulogu lijevog braniča u stoperskom trojcu, za razliku od pozicije beka koju inače okupira u Cityju te koju je imao u porazu protiv Škotske. U njoj je napadački arsenal i dalje bio vidljiv povremenim izlascima, dok se uz to Gvardiol na svojoj strani solidno nosio s obrambenim izazovima koje su zadavali Rafael Leão i Nelson Semedo.
Školski primjer modernog beka
Kada ga uspoređujemo s ostalim bekovima, Gvardiol se definitivno nalazi u elitnom razredu. Trenutačno je među 1% najboljih bekova po golovima, ali i uspješnosti dodavanja koja iznosi čak 90.4%.
Upravo zbog sposobnosti razigravanja Guardiola voli uvoditi Vatrenog u vezni red pri kreiranju napada - pri iznošenju lopte i sveukupnom broju dodavanja također je elitan, a kada se doda činjenica kako se ne boji ‘opaliti‘ po golu, lako je uvidjeti zašto ga nekadašnji trener Barcelone i Bayerna voli koristiti na toj poziciji.
Prema istraživanju koje je proveo Međunarodni centar za sportske studije (CIES), Gvardiol je trenutačno najbolji lijevi bek na svijetu, a najbliži pratitelji su mu Tottenhamov Destiny Udogie te Villarrealov Sergi Cardona.
Najmarljiviji u Cityju
Ipak, pretjeran fokus na te njegove karakteristike ostavlja 22-godišnjaka potrošenog i često obrambeno labilnog. Kako navodi statistika iz listopada koju je prenio BBC, upravo je Gvardiol pretrčao najviše kilometara u ekipi Cityja tijekom sezone. U ostalim ekipama prvo mjesto uglavnom drže veznjaci i igrači s manjim odgovornostima u fazi obrane, što dodatno ukazuje kako je Pep za Gvardiola stvorio jedinstvenu ulogu u Cityju.
Utakmica protiv Tottenhama odlična je ilustracija navedenog. Kod prvoga gola ga je izgurao fizički inferiorniji Kuluševski, a kod završnog pogotka na susretu nije mogao pokriti drugu stativu jer je na začetku kontre stajao previsoko.
U gusto popunjenom rasporedu Gvardiol teško dobiva prilike za odmor - veliku većinu utakmica započinje, a i kada starta na klupi uvijek ulazi u igru. Kada zbrojimo to sa sve ofenzivnijom ulogom, nije teško zaključiti kako Gvardiolov defenzivni pad nije slučajna pojava, već produkt strategije koju je osmislio ponajbolji trener na svijetu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....