Iz Real Madrida su danima kategorički odbacivali mogućnost smanjenja plaća, uvjereni kako izvanredno stanje bez utakmica započeto 13. ožujka mogu financijski prebroditi. Stadion Santiago Bernabeu je zaključan, pa od tada nema prihoda od ulaznica, televizijskih prava, posjete muzeju, a niti od prodaje suvenira.
No, s obzirom na skupljeni novac od 2016. do 2018., kada je bio europski i svjetski prvak, stvorena je zaliha za krizno vrijeme. Od ukupnog prihoda klub 52 posto izdvaja za plaće igračima i zaposlenicima. Aktualni prvak Barcelona, koja je prva najavila rezanje plaća, izdvaja oko 61 posto prihoda na plaće. S obzirom da su plaće fiksni trošak, a prihodi sada padaju, taj postotak će rasti u nadolazećim tjednima sve dok ne počnu natjecanja. UEFA smatra kako neki klubovi mogu doći u situaciju da ne mogu izvršavati ostale tekuće obveze i otplaćivati dugove.
La Liga, organizator španjolskog prvenstva, pozvala je prije desetak dana klubove da privremeno suspendiraju ugovore igračima i zaposlenicima dok traje izvanredno stanje, što im omogućuje zakon u sklopu programa poznatog kao Postupak privremenog reguliranja zaposlenja (ERTE), kojeg ovih dana koriste tisuće kompanija. Ili pak da direktno dogovore s igračima dobrovoljno smanjenje plaća.
Viša sila
Barcelona, Atletico Madrid, Sevilla i Espanyol odlučili su se za ERTE pozvavši se na ‘višu silu’. Smanjili su igračima radno vrijeme i plaće za 70 posto od 14. ožujka, pa do kraja izvanrednog stanja koje bi u nogometu moglo završiti krajem svibnja. Tada bi se prema procjeni predsjednika španjolske lige Javiera Tebasa trebalo nastaviti prvenstvo.
- Nema govora o tome da se prvenstvo ne nastavi - rekao je Tebas.
- Kako bismo znali hoće li se prvenstvo nastaviti korisnije je slušati što kaže ministarstvo zdravstva, nego gospodin Tebas - rekla je Irene Lozano, predsjednica odbora za sport u španjolskoj vladi.
U takvoj neizvjesnoj situaciji Real Madrid je odlučio primijeniti drukčiji pristup u odnosu na svoje rivale. Smanjio je igračima plaće 10 posto svaki mjesec od početka ove sezone, 30. lipnja 2019. do njenog kraja 1. srpnja 2020. godine. Ako se prvenstvo ipak ne nastavi, oduzet će im 20 posto.
Dobrovoljno pristali
Nastavi li se sezona u lipnju, kao što procjenjuje Tebas, nogometaši Real Madrida će proći puno bolje od svojih kolega iz Barcelone i Atletica. Njihov 10-postotni rez tijekom dvanaest mjeseci će biti osjetno blaži u odnosu na onog kojeg će iskusiti rivali kojima će biti srezane plaće 70 posto tijekom tri mjeseca. Ne čudi stoga što su igrači Kraljevskog kluba dobrovoljno pristali na ovakvo rješenje.
- Sastanak kapetana Sergija Ramosa i predsjednika Florentina Pereza trajao je jedva sat vremena. Zahvaljujući fantastičnom međusobnom odnosu brzo su postigli taj sporazum - kaže dužnosnik Real Madrida. Sindikat radnika u klubu poslao je internu zahvalu obojici što neće smajivati plaće zaposlenicima.
Luka Modrić bi ove sezone trebao zaraditi oko 10 milijuna eura, podatak je novina AS. Ostat će tako bez oko 1 milijun eura. To je još uvijek manji rez u odnosu na onog kojeg će iskusiti Ivan Rakitić u Barceloni i Šime Vrsaljko u Atleticu s obzirom na svoja primanja i smanjenje tijekom mjeseci izvanrednog stanja.
Real Madrid si može priuštiti manji rez zbog dobre financijske situacije. Prihod mu je u prošloj sezoni iznosio 757 milijuna eura, od čega je 394 milijuna izdvojio za plaće igračima i zaposlenicima. Nakon što je platio ostale troškove ostao mu je profit od 53,5 milijuna eura prije oporezivanja.
Veće ambicije
Ove sezone klub je dodatno povećao ambicije. Računao je kako će mu porasti zarada od televizijskih prava, muzeja i suvenira, pa je računao na ukupan prihod od 822 milijuna eura. I plaće su mu porasle na ukupno 456 milijuna eura zbog dolaska skupljih igrača poput Edena Hazarda, no taj omjer u normalnim okolnostima nije problematičan. Svjestan da ove godine zbog zaustavljanja prvenstva neće uprihoditi ovaj rekordni iznos odlučio je blago ‘podšišati’ plaće igračima, trenerima i članovima uprave. Oduzimanjem 10 posto godišnje plaće nogometašima i trenerima uštedjet će blizu 20 milijuna eura, te još dodatni iznos rezanjem plaća košarkašima, njihovim trenerima, te članovima uprave kluba.
Inače, izvanredno stanje u Španjolskoj zbog koronavirusa trajat će do 26. travnja, no premijer Pedro Sanchez je rekao kako će tada vjerojatno zatražiti produženje za dodatnih petanest dana do sredine svibnja. Prema Ustavu svakih petnaest dana mora tražiti od parlamenta novo produženje. Ako 47 milijuna zatvorenih stanovnika i izađe iz domova sredinom svibnja, to ne znači da će se nastaviti nogometno prvenstvo. Možda bude igrano i bez publike.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....