Nekoliko je centimetara, u nedjelju navečer, dijelilo momčad Reala od pogotka i vjerojatne pobjede protiv Barcelone na Camp Nouu. No, gol Marca Asensija u 81. minuti, razložno je poništen. "Geometri" iz VAR sobe utvrdili su neregularnost pogotka. Zaleđe je bilo minimalno, ali posljedice su enormne. Za Real...
Momčad Carla Ancelottija veliki je gubitnik nedjeljnog (253.) El Clasica. Igra Realovih zvijezda oslikana je isključivo tamnim tonovima. Na meti kritika španjolskih medija posebice se našao kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić. Oni benevolentniji komentari nude zaključak: "odigrao je utakmicu za zaborav!".
S druge strane, trener Xavi Hernandez predstavlja se kao svekoliki pobjednik. S 12 bodova prednosti pred najvećim (i jedinim) suparnikom za tron La Lige, on to doista i jest. U medijski je zapećak gurnuta činjenica da je derbi na Nou Campu, a posredno i prvenstvo, odlučio čovjek koji se ondje "slučajno" zatekao. Franck Kessie danas je slavljen kao nogometni junak Barcelone. A prije samo dva mjeseca bio je praktički - na izlaznim vratima Camp Noua.
Barcelona i Inter praktički su sve dogovorili oko razmjene Kessieja za Brozovića. Već je i hrvatski reprezentativac pristao na dogovorenu trampu, no robno-robni transfer (bez novca) storniran je u posljednji trenutak. Kao bivši igrač Milana, Franck Kessie sebe nije vidio u svlačionici Intera i razvrgnuo je već dogovoreni posao. Usput je poslao i poruku treneru Xaviju:
- Želim se dokazati u Barceloni!
Samouvjerenost reprezentativca Obale Bjelokosti ostavila je dojam na trenera Barcelone. U nastavku sezone Xavi je sve učestalije nudio minutažu Kessieju. I u nedjelju mu je dao 13 minuta. Dovoljno da 26-godišnji Bjelokošćanin "promijeni povijest"...
Kriza i afere u Barceloni pale u drugi plan
Izvan konteksta El Clasica i neposrednog nogometnog natjecanja, Barcelona proživljava iznimno delikatno, krizno razdoblje. Osim enormnih financijskih dugova, koji opterećuju svakodnevicu kluba u organizacijskom segmentu, Barcelona se (odnosno njeni čelnici) suočava s neugodnom i potencijalno pogibeljnom "aferom Negreira", u kojoj se katalonski klub optužuje za sustavno podmićivanje sudaca tijekom proteklih dvadeset godina. Pobjeda protiv Reala cijelu priču medijski usmjerava na nogomet i autorsko djelo Xavija Hernandeza.
Naime, većina španjolskih nogometnih kroničara, momčad i rezultate Barcelone doživljavaju kao "Xavijevu trenersku epohu", otkako je legendarni veznjak preuzeo prvu momčad 6. studenoga 2021. godine.
Razdoblje igračke karijere Xavija Hernandeza (koja je na Camp Nouu potrajala punih 18 godina) smatra se najuspješnijim u povijesti. Sa Xavijem u momčadi Barcelona je osvojila osam prvenstava Španjolske, i čak četiri puta bila prvakom Europe! Xavi Hernandez i Anders Iniesta (s Busquetsom kao osiguračem) patentirali su stil igre, u nogometnim enciklopedijama znan i kao tika-taka, u kojemu se kroz posjed lopte i lucidna okomita proigravanja uništavaju protivničke ambicije. Temelje opisanom promišljanju nogometa stvorio je legendarni Johan Cruijff, no najveće efekte takve filozofije i poimanja igre imao je Pep Guardiola sa Xavijem i Iniestom.
Današnja Barcelona sa Xavijem na klupi prezentira ponešto drugačiji, pragmatičniji nogomet (od onog sa Xavijem na terenu). Ali, i nadalje srž svake taktičke varijante ostaje dominacija na sredini terena i posjed lopte.
Razvidno je da Xavi otpočetka trenerske karijere na Camp Nouu, kroz sustav igre 4-3-3, inzistira na superiornosti vezne linije i pridaje veliku važnost krilnim igračima kako bi dobio na širini igre. Po desnoj strani njegovi su aduti Ousmane Dembele ili Raphinha. Na lijevoj strani, međutim, od beka (Alejandro Balde ili Jordi Alba) traži "visoko pozicioniranje". To omogućuje krilnom napadaču (Pedri ili Gavi) ubacivanje u središnjicu, u svojstvu četvrtog veznog igrača. Tako se lažno lijevo krilo pretvara u "desetku", koja se ubacuje između suparničkih linija. To je otprilike slično ulozi, koju je u Xavijevo (igračko) vrijeme u momčadi Barcelone imao Anders Iniesta.
Sredina terena je ključ
Iz svega spomenutog, shvatljivo je da taktička pobjeda na sredini terena postaje ultimativna opsesija Xavija trenera.
Danas 34-godišnji Sergio Busquets korektor je Barcelonine vezne linije još iz Xavijevih igračkih dana (sedam sezona odigrali su zajedno). No, brojne su opservacije igre Barcelonine momčadi nudile zaključak kako je formacija s Busquetsom kao jedinim pivotom bila prečesto izložena protivničkim kontranapadima. Xavi je uočio problem i osnažio dodatno defenzivni segment veznog reda ubacivanjem De Jonga (pored već vremešnog kapetana Busquetsa).
Ovim taktičkim manevrom Barcelonina je igra postala puno učinkovitija, posebice u segmentu razbijanja protivničkih akcija - kroz sredinu terena. Dvije "šestice" rotiraju se na pozicijama, a u taktičkom smislu, ulazeći u "fajt" sa suparničkim veznjacima - oslobađaju prostor Pedriju (ili Gaviju) u igri prema naprijed.
Do trenerskog angažmana Xavija Hernandeza na Camp Nouu, francuski krilni napadač Ousmane Dembele (kupljen od Borussije Dortmund za 140 milijuna eura) uglavnom je tretiran kao - promašena investicija. Xavi je, međutim, potpuno promijenio percepciju o spomenutom igraču.
No, ključna riječ u njihovom odnosu bila je - povjerenje.
Novi trener Francuza koristi redovito na poziciji desnog krila, gdje, osim urođene brzine, koristi i njegovo ubacivanje u sredinu, te šut lijevom nogom. Simptomatično je da se ideja Barcelonine igre po bokovima bitno razlikuje. De facto je sasvim asimetrična. Za razliku od lijevog beka, desni se vrlo rijetko priključuje ofenzivnim akcijama (poglavito ako se na spomenutoj poziciji nađu središnji braniči, poput Arauja ili Koundea).
U skladu s time, i Dembele ima manje defenzivnih obveza u igri. Francuzu je mnogo lakše u igri otkako se u momčadi Barcelone pojavio Robert Lewandowski. Stasiti je Poljak iznimni egzekutor, pa svojom pojavnošću privlači protivničke igrače, što Dembeleu ostavlja više prostora. A Lewandowski je napadač na čijem je dolasku Xavi najviše inzistirao. Tehnički iznimno moćan, s nevjerojatnim golgeterskim instinktom.
Obrana ostvarila najveći skok
Ipak, uvjerljivo najveći napredak dolaskom Xavija Barcelona je ostvarila u obrambenom segmentu igre. Nestvarno izgleda podatak da je katalonska momčad primila svega devet golova u 26 utakmica španjolskog prvenstva.
Izuzmemo li utakmice protiv Reala (koji im je u dva ogleda zabio četiri pogotka), obrana Barcelone kapitulira svaku petu utakmicu. To je apsolutni rekord na razini liga "petice", odnosno najkvalitetnijih nacionalnih natjecanja u europskom nogometu.
Xavijeva dobitna kombinacija u zadnjoj liniji je četvorka: Araujo, Kounde, Christensen i Balde. Otkako spomenuti tercet predstavlja Barceloninu obranu, vratar Ter Stegen primio je samo dva gola! Odnosno, dva autogola: Kounde je svladao vlastitog vratara protiv Betisa, a Araujo u nedjelju, u El Clasicu, protiv Reala!
- Od dolaska Xavija za trenera mnoge su se stvari promijenile, od mentaliteta momčadi, do načina kako se branimo - ustvrdio je Marc-Andre ter Stegen.
A precizni su nogometni analitičari i statističari izračunali kako stopa obrana njemačkog vratara iznosi fascinantnih 88,9%!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....