GORAN MEHKEK/CROPIX
ZAGREBAČKA UTVRDA

Francuska među pet koji su u Maksimiru svladali Hrvatsku! Evo kada su Vatreni upisali posljednji poraz

Hrvatska je u dvoboj protiv Šveđana ušla s nizom od šest uzastopnih pobjeda na zagrebačkom stadionu
Piše: Damir DobrinićObjavljeno: 13. listopad 2020. 08:41

Prvu službenu natjecateljsku utakmicu na maksimirskom stadionu reprezentacija Hrvatske odigrala je prije skoro točno 26 godina. U kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 1996. godine u Engleskoj, Hrvatska je u Zagrebu 9. listopada 1994. ugostila Litvu i bez većih problema trijumfirala s 2:0.

Gosti s Baltika uspješno su odradili prvi dio i onda pali u nastavku. U 56. minuti pogodio je Nikola Jerkan, a u 80. Ardian Kozniku. Momčad koju je vodio izbornik Miroslav Blažević najavila je uspješne rezultate koje Vatreni upisuju na maksimirskom stadionu u posljednja dva i pol desetljeća.

Do nedjeljnog dvoboja sa Švedskom, Hrvatska je na Maksimiru odigrala ukupno 51 službenu natjecateljsku utakmicu i na njemu ima uspješnost od krasnih 74,5 posto pobjeda. Ukupno su Vatreni prije Šveđana u svom domu upisali 38 pobjeda, 10 remija i samo 3 poraza, s gol-razlikom 111:30, a posljednju natjecateljsku utakmicu odradili su 21. ožujka 2019. godine i nije izgledalo baš najbolje. Slavio je izbornik Zlatko Dalić sa svojim momcima 2:1 protiv Azerbajdžana, ali gosti su u 19. minuti poveli pogotkom Ramila Šejdajeva. Izjednačio je Borna Barišić u 44. minuti, a tek je u 79. minuti pobjedu Hrvatskoj na putu prema Europskom prvenstvu donio Andrej Kramarić. Bila je to šesta uzastopna pobjeda Hrvatske na Maksimiru, gdje su Vatreni jučer tražili sedmi trijumf zaredom.

Posljednji suparnik kojeg Vatreni nisu dobili na zdanju na istoku glavnog grada bili su Turci. U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. Hrvatska i Turska su na praznom stadionu odigrale 1:1, a golovi su pali u smiraj prvog dijela. U 44. minuti s bijele točke pogodio je Ivan Rakitić, a u trećoj minuti nadoknade izjednačio je Hakan Calhanoglu. Bilo je to 5. rujna 2016. godine i od tada je prošlo 1496 dana. S pobjedama nad Švedskom i Francuskom pobjednički maksimirski niz produljio bi se na više od 1500 dana.

U službenim natjecateljskim utakmicama u Maksimiru su prije nedjelje slavile samo tri reprezentacije. Prva je to napravila Engleska, koja je 10. rujna 2008. godine poharala Zagreb s čak 4:1 pred više od 35.000 gledatelja. Osvetila su se Tri lava tako Vatrenima za poraze koje su doživjeli u kvalifikacijama za Euro 2008. zbog kojih su i ostali bez nastupa na kontinentalnom natjecanju u Austriji i Švicarskoj. Taj je poraz kao izbornik potpisao Slaven Bilić, a sljedeća dva njegov nasljednik i nekadašnji suigrač u Hajduku i reprezentaciji Igor Štimac.

Kobni podbačaji

Škotska je u Zagrebu slavila 1:0, 7. lipnja 2013. godine, a Belgija 2:1, 11. listopada 2013. Dakle, točno sedam godina Hrvatska nije izgubila utakmicu u Maksimiru i taj posljednji poraz bio je koban za Štimca. Nakon njega izgubio je i u Škotskoj te ga je naslijedio Niko Kovač.

Osim Engleza, Škota i Belgijaca, u Maksimiru su slavile još dvije reprezentacije, ali u prijateljskim utakmicama. Radi se o upravo dva sljedeća maksimirska gosta. Francuska je u glavnom gradu Hrvatske trijumfirala s 2:0 28. svibnja 2000. godine, a Švedska s 3:1 29. veljače 2012.

18. travanj 2024 14:55