Hendikep težak 100 milijuna eura ili ipak “paradoks Lamparda i Gerrarda” u našim uvjetima? Riječ je o istoj priči - o izostanku Luke Modrića i Ivana Rakitića s utakmice u Skadru - koju smo do četvrtka pričali u formi nostalgične lamentacije, a nakon dvoboja s Kosovom možemo je osvijetliti iz drugog kuta.
Badelj i Kovačić su uz pomoć bekova te Brozovića i Perišića kao krilnih veznih igrača neprimjetnim učinili izostanak Realove i Barcine zvijezde što je svakako lijepa vijest i dokaz da ova momčad “vatrenih” nije pas koji ponavlja uvijek jedan te isti trik. Novi igrači, drukčije ideje, okomitija igra, efikasniji strijelci.
Modrić i Rakitić ostaju, naravno, ključni kapital nacionalne momčadi, ali ne mogu pobjeći od fakta da su cijelo desetljeće na pozornici i nisu pomaknuli Hrvatsku dalje od prvog eliminacijskog kruga na velikom natjecanju. U tom smislu asocijacija Lampard plus Gerrard drži vodu. Dva karizmatična engleska igrača godinama su činili kralježnicu reprezentacije, zajedno su skupili 220 utakmica i postigli 50 golova u dresu “tri lava”, ali kao blizanci u veznom redu često su ostavljali dojam da jedan drugom smetaju i nikada nisu odveli Englesku do velikog rezultata...
Odležali u frižideru ili u - marinadi?
Šime Vrsaljko i Marcelo Brozović kao starteri širili su skepsu uoči sudara s “nabrijanim” Kosovarima. Mogu li odgovoriti zahtjevima natjecateljskog nogometa nakon dva mjeseca ležanja u frižiderima klupskih trenera? Pokazalo se da mogu.
Brozović je, doduše, preplašio navijače na startu meča neopreznom povratnom loptom kojom je lansirao suparnika u priliku, ali se ubrzo korigirao i odigrao vrlo pristojnu partiju, baš kao i Vrsaljko. Zahvaljujući nedoraslim kosovskim igračima ili vlastitom velikom motivu, djelovali su kao da izvađeni iz bogate marinade umjesto hladnjaka Diega Simeonea i Franka De Boera.
Mandžukić i Kramarić, skladna prva i druga špica
Rafinirano podvaljena Kramarićeva lopta u prostor, idealan tajming i školska realizacija Marija Mandžukića. U sada već arhaičnom i napuštenom trenerskom žargonu funkcionirali su kao prva i druga špica. Mandžukić je i ovaj put okupirao prostor u središtu kaznenog prostora, a Kramarić se pametno i lukavo šuljao ispražnjenim koridorima iza njegovih leđa.
Premda preferira 4-2-3-1 formaciju u stvarnosti je Čačić ovaj put igrače razvrstao u 4-4-2. Da su svi bili zdravi i spremni za utakmicu, ne bi se dogodilo, ali zahvaljujući rupama u rosteru i Kramarić je dočekao svoju priliku. Zaslužio ju je nastupima i učinkom u dresu Hoffenheima ove jeseni (pet pogodaka, četiri asistencije) i dao je svoj opipljiv obol u Skadru.
Subašić spreman za Barcu i Man City
Nakon šest godina sazrijevanja u “le championnatu” Danijel Subašić nije samo stup društva u svlačionici hrvatske reprezentacije, nego i kandidat za puno ambicioznije klubove od Monaca.
U Skadru je nekima čupao živce driblinzima na rubu vlastitog peterca, ali neka vas ne zavara reakcija. Nije riječ o nonšalanciji nego o trendu koji se zahvaljujući Pepu Guardioli i Manuelu Neueru poput epidemije raširio svjetskim stadionima.
Uz obilje povratnih stoperskih lopti vratar danas mora “znati igrati” i funkcionirati kao branič, a Subašić to zna.
Da nije već na pragu 32. rođendana, bio bi legitiman kandidat za Barcelonu ili Manchester City gdje prolaze samo golmani izliveni u takvom kalupu.
Čačić pronašao Čarlijeva nasljednika?
Zbog bolova u aduktoru Vedran Ćorluka mogao bi propustiti Tampere, ali samouvjeren nastup Mateja Mitrovića u Skadru otklanja bojazan da će zbog toga pred Subašićem vladati propuh. 22-godišnji stoper Rijeke figurom i šmekerskim nogometom “Čarlijev” je dvojnik, samo sedam godina mlađi, dakle dugoročna budućnost nacionalne momčadi..
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....