VLADO KOS/CROPIX
DRAMA U OSIJEKU

Kakva pobjeda Hrvatske! Oslabljena reprezentacija velikim preokretom stigla na koračić do Eura!

Izabranici Marinka Mavrovića u Osijeku su s 3:2 nadigrali Ukrajince i upisali treću pobjedu.
Piše: Slaven KižlinObjavljeno: 03. ožujak 2021. 21:23

Oslabljena Hrvatska ostvarila je treću pobjedu u kvalifikacijama za Euro u Nizozemskoj, u dramatičnoj utakmici svladali su uvijek neugodne Ukrajince i praktički su osigurali odlazak na europsku smotru sljedeće godine.

Hrvatska je odlično otvorila jučerašnji ogled protiv uvijek neugodne Ukrajine. Nakon 69. sekundi izabranici Marinka Mavrovića poveli su 1:0, a strijelac je bio Josip Suton koji je započeo dvoboj umjesto ozlijeđenog Tihomira Novaka. Taj je pogodak dao vjetar u leđa hrvatskim reprezentativcima koji su prve minute bili puno bolji, nekoliko pokušaja obranio je vratar Cikon. No, u 9. minuti gosti su izjednačili, strijelac je bio Pediaš. Imala je Hrvatska nakon toga još nekoliko pokušaja, međutim, nisu uspjeli pronaći način kako svladati gostujućeg vratara Cikona. U 19. minuti Mališko je zabio za vodstvo gostiju, s tim se rezultatom otišlo na odmor.

Ukrajina je uigrana reprezentacija koja u svojim redovima nema klasu kao što je primjerice Dario Marinović, u svakom trenutku znaju kako nauditi suparniku. Hrvatska nema previše uspjeha s njima, jedino na Euru 2012. smo ostvarili pobjedu u prepunoj splitskoj Spaladium Areni. U dvoboj četvrtfinala mini Vatreni nakon divovske borbe prošli su u polufinale nakon raspucavanju sa šest metara, junak je tada bio Ivo Jukić koji je obranio dva penala Ukrajincima. Od tada smo nizali samo poraze, sve do večeras.

Jasno, od početka nastavka Hrvatska je tražila pogodak za izjednačenje, Ukrajinci su se dobro branili, imali su i nekoliko opasnih pokušaja pred Luketinom koji je to sve neutralizirao. Veliku je pak prigodu promašio Marinović u 26. minuti, pucao je pokraj vratnice. Ukrajinci su uspjeli zauzdati napade Hrvata, za razliku od prvog dijela nije bilo previše udaraca, defenzivno su obje reprezentacije odigrale na visokoj razini. Ukrajinski izbornik je imao širi kadar, pa je stalno rotirao i čitave četvorke, dok je Mavrović ipak u tom segmentu bio jako hendikepiran, jer osim Novaka nije mogao računati na Luku Sutona, Stjepana Perišića i Kristijana Postružina, dok je Matej Horvat bio u zapisniku, ali nije bio sposoban za igru.

I onda nakon dijela utakmice bez uzbuđenja Hrvatska je izjednačila, većinu posla napravio je Luka Perić, oslobodio se dvojice suparnika i dodao Jelovčiću koji je ostao sam na desnoj strani, kapetan Hrvatske potegnuo je svoju ljevicu i zabio za 2:2. Dvije minute kasnije, kapetan je uzvratio asistencijom Periću koji je zabio za vodstvo.

Ukrajina je nakon toga zaigrala s letećim vratarom, no dva pokušaja koji su imali neutralizirao je Luketin i hrvatsko slavlje je moglo početi.

HRVATSKA - UKRAJINA 3:2

OSIJEK Dvorana Gradski vrt. Suci: Stefan Vrijens, Juan Boelen (oba Belgija). Treći sudac: Nikola Jelić (Hrvatska).

STRIJELCI: 1:0 - J. Suton (2), 1:1 - Pediaš (9), 1:2 - Mališko (19), 2:2 - Jelovčić (35), 3:2 - Perić (38).

HRVATSKA: Luketin - Matošević, Jelovčić, Perić, J. Suton - Primić, Čekol, Jurlina, Kanjuh, Kustura, Marinović, Gudasić, Horvat, Sekulić. IZBORNIK: Marinko Mavrović.

UKRAJINA: Cipun - Mik. Gricina, Korsun, Šoturma, Zvarič - Suhov, Mališko, Jeromin, Mikirtjuk, Mih. Gricina, Žurba, Farenjuk, Pediaš, Kuz. IZBORNIK: Oleksandr Kosenko.

ŽUTI KARTONI: Perić (29).

IGRAČ UTAKMICE: Franco Jelovčić

24. travanj 2024 01:19