JOE KLAMAR Afp
PORTUGAL ODNIO BODOVE

Hrvatska dugo odolijevala pa izgubila na startu Eura! Loša vijest za Bišćana je ozljeda nositelja igre

Igrala je Hrvatska čvrsto, nastojala uzeti bod ali upisali smo prvi poraz na Euru u Sloveniji.
Piše: Davorin Olivari/Sportske novostiObjavljeno: 25. ožujak 2021. 19:39

PORTUGAL - HRVATSKA 1:0 (Vieira 68')

Koper. Stadion Bonifika. Bez gledatelja

PORTUGAL: Costa - Correia, Queiros, Leite, Dalot - Vitinha (od 73, Braganca), Florentino (od 63. Vieira), Gedson - Trincao (od 63. Conceicao), Tomas (od 63. Carvalho), Pote (od 80. Ramos). Izbornik: Rui Jorge

HRVATSKA: Šemper- Šverko, Erlić, Vušković, Franjić (od 75. Špikić), Bradarić - Majer (od 66. Musa), Bistrović (od 75. Žaper), Moro (od 66. Babec), Ivanušec - Kulenović (od 63. Vizinger) Izbornik: Igor Bišćan

Sudac: Bartosz Frankowski; pomoćni: Winkler, Golis (svi Poljska); četvrti: Obrenovič (Slovenija)

Žuti kartoni: Crveni kartoni: Igrač utakmice: Fabio Vieira

Ništa se ne mijenja kad se radi o mladoj reprezentaciji. Na svakom Europskom prvenstvu gubimo, tako je bilo i danas. Nikako doći do te prve pobjede, a ako ćemo igrati kao sada, nećemo do nje niti doći. Jer, ako se veći dio utakmice braniš, do trijumfa možeš doći samo slučajno. Ali slučajnosti se teško dogode, u Kopru nije bio dan za slučajnost. Nismo zaslužili više od poraza, nismo bili hrabri i odlučni, igrali su Bišćanovi dečki predefenzivno, Portugalci su bili bolji. Stalno su napadali, pa su eto i zabili.

Jedna greška u našoj, do tada dobroj obrani, Vieira se ubacio iz drugog plana i iz blizine, s nekoliko metara svladao Šempera. To je bilo dovoljno za još jedan crni dan mlade vrste na ovakvim natjecanjima. Izbornik Igor Bišćan odlučio se za postavljanje 'kineskog zida'. Ideja je bila Portugalcima prepustiti posjed lopte, te se čvrsto braniti, s dva bloka. Izbornik Rui Jorge u svom sastavu ima vrlo talentirane igrače, majstorske tehničare, pa je Bišćan momčad postavio pragmatično, čekalo se da Porugalci negdje izgube loptu, pa se krene u brzu tranziciju igre. To se čak dogodilo dva puta u završnici prvog poluvremena, ali to nismo iskoristili, ipak je bilo premalo igrača prema naprijed, u prvoj dionici mladi Vatreni su igrali bez ikakvog rizika. No, prvu šasnu na utakmici imala je Hrvatska, nakon centaršuta Lovre Majera iz kornera, Erlić je bio najviši, glavom je pucao, ali ravno u vratara Costu. To je bila najbolja zgoda Bišćanove vrste u prvom poluvremenu, makar valja notirati da su opasno s dva jaka udarca priprijetili Majer i Kulenović.

Portigalci su bilo bliži pogotku, nakon dvadestak minuta igre počeli su tražiti pukotine u hrvatskom obrambenom zidu, obično dužim loptama, s ubacivanjem između naših bekova i stopera. Najbolju šansu imali su nakon kornera nakon 25 minuta igre. Queiros je pucao s glavom s nekoliko metara, lopta je pogodila vratnicu. Nešto kasnije, Pote je pucao iz sredine šesnaesterca, ali je Šemper odlično obranio, kao i nešto kasnije kad je pucao Vitinha. Još jednu dobru priliku imao je Portugal u završnici prve dionice, Gedson je pobjegao Franjiću, ali je iskosa s par metara promašio.

U drugom dijelu gledali smo sličan nogomet, Portugal je napadao, mi smo se branili, ali se nismo obranili. Pred kraj, naši dečki su pokušali doći do poravnanja, konačno su krenuli prema naprijed, ali nisu uspjeli. Da su prije igrali tako hrabro, možda bi drukčije završilo. Sad su nade za prolazak skupine poprilično tanke, no ništa još nije izgubljeno. Ali protiv Švicarske i Engleske moramo igrati drukčije, ofenzivnije.

PRIJENOS UŽIVO:

KRAJ: Ostalo je u Kopru ovih 1:0. Poraz Hrvatske na otvaranju U-21 Eura, ali još uvijek u dvobojima protiv Švicarske i Engleske možemo izboriti drugi krug nadmetanja.

90+2' Sada je bilo opasno pred portugalskim vratima. Centaršut Babeca, dvojica naših bila su u zaleđu. Vušković je jedan od njih, pošao je naš stoper igrati "sidruna" u završnici.

90' Igrat će se još čak šest minuta sudačke nadoknade. Imamo vremena, reklo bi se.

89' Izašli smo u kontru s velikim brojem igrača, nije to Bradarić prenio na vrijeme pa su Portugalci zaustavili i iznudili prekršaj ne bi li "ukrali" još koju sekundu.

86' Pet minuta do konca plus nadoknada vremena. Očito ćemo još jedan nastup na U-21 europskim prvenstvima otvoriti porazom. Ako se nešto dobro ne dogodi do kraja. Sada je promašio stoper Diogo Leite koji je stigao na skok nakon slobodnog udarca.

82' Ivanušec! Mirisalo je na dobro, mogao je možda umjesto udarca s dvadesetak metara i uposliti Špikića... Propala je ta situacija, nažalost.

80' Ide vrijeme, ide i posljednja portugalska izmjena. Ući će "devetka" Goncalo Ramos umjesto Potea.

78' Zasad jedini pogodak Portugalaca, onaj Vieire iz 68. minute pogledajte OVDJE.

76' Umjesto Bistrovića ulazi Žaper, a umjesto Franjića u igri je Špikić. Napravili smo i posljednje dvije izmjene.

75' Imali smo slobodan udarac iz super-pozicije nakon prekršaja nad Bistrovićem. Bilo je to s 25 metara, uzeo je loptu Ivanušec, završilo je u živom zidu, nokautirao Dioga Leitea pogotkom u glavu.

73' Promijenili smo sada sustav, vratili smo se na formaciju s četvoricom odostraga. Dobro je prošao Ivanušec sada, nije to Bradarić uspio proslijediti dalje s vrha šesnaesterca. Sada Braganca mijenja Vitinhu, četvrta promjena u Portugalu.

70' Sada će naravno, Hrvatska morati još više riskirati. Sve lakše gubimo lopte na sredini terena.

68' GOOOOOL! Vodi Portugal! Tek je ušao Fabio Vieira, nismo ga sačuvali, stvorio se višak i Portugal je poveo.

66' Nove promjene kod Hrvatske. U igru će Hrvoje Babec i Petar Musa. Babec umjesto More, a Musa ulazi umjesto Majera. Dinamova 'desetka' šepajući je napustila teren nakon jednog sudara.

65' Zanimljivo je da je Rui Jorge iz igre izvadio Florentina koji igra u Monacu, Nike Kovača, odnosno Barceloninu zvijezdu Trincaa.

63' Prva promjena s naše klupe. Igor Bišćan umjesto Kulenovića uvodi Darija Vizingera... Portugalci rade čak tri izmjene. Bradarić je inače, pretrpio jedan težak prekršaj od Florentina.

59' Majer i Ivanušec pomažu Kulenoviću kada treba izaći iz krila Šemperu u kojima više nismo toliko često. Ipak, prilikom svakog pokušaja izgradnje neke akcije, Hrvatska igra oprezno, bez previše rizika koji će biti potreban ukoliko želimo do pogotka.

56' Pote je sada lob-udarcem nastojao prevariti Šempera, no naš vratar predosjetio je da to ide preko gola pa nije reagirao. Osim Majerove prilike, nismo bili konkretni prema naprijed. Sve do sada, Ivanušec se izdvojio pa pucao u blok Portugalaca. Malo smo opasniji bili u ovoj akciji.

54' Opet se Trincao namješta na udarac, srećom sada tu loptu nije dobro zahvatio. Hoćemo li konačno malo izaći?

52' Serija opasnih portugalskih napada, Trincao je opasno prijetio, u dva navrata smo to izblokirali. Probali smo brzo izaći, nismo pucali prema Costi.

50' Majer! Pokušaj nakon oduzete lopte, ostali smo visoko napadati, a veznjak Dinama probio se i došao do kvalitetne pozicije... Šteta što sam udarac nije bio odviše precizan.

48' Neće biti promjena ni u stanju na terenu. Portugalci će napasti od starta, jasno je da i oni, posebice nakon engleskog poraza žele boove iz ovog dvoboja. Već je Šemper dvaput morao biti "budan" u prvim minutama nastavka.

46' Kreće nastavak susreta. Izbornici, Rui Jorge i Igor Bišćan nisu ništa mijenjali u odnosu na njihove početne sastave.

POLUVRIJEME: Nema pogodaka u Kopru nakon prvih 45 minuta. Portugalci zasad bolji, imali su i naši reprezentativci nekih prilika. U nastavku jasno, to može i bolje.

44' Opalio je sada Vitinha s druge strane iz dobre akcije, nakon dobre kombinatorike Portugalaca. Lopta je nezgodno odskočila ispred Šempera, no naš je vratar to ipak zaustavio i odbio u korner.

42' Gube Portugalci loptu na sredini terena, nismo izašli s puno igrača naprijed pa je iz velike daljine neprecizno potegnuo Bistrović. Udarac je otišao preko vrata.

41' Nova prilika za Hrvatsku! Prošao je Ivanušec i proigrao Kulenovića čiji udarac otprve s lijeve strane zaustavlja Costa.

39' Uh, sada je Kulenović kratko ostao ležati pred portugalskim vratima, nije poljska sudačka postava tu ništa označila. Opet srećom, nema ozljede našeg najisturenijeg igrača večeras.

37' U fazi obrane naša je formacija u dvostrukom bloku, 5-4-1. Centar prelazi tek Kulenović, maločas mu se pridružio Ivanušec pa izgubio loptu. Sada je promašio Gedson jednu dobru priliku, ubacio se iz drugog plana pa stigao na korak do Šempera, nije bilo dobrog kuta pa da i zabije s lijeve strane. Srećom, Franjić ga je pustio, nije bilo kontakta.

34' Sjajna obrana Šempera! Probao je Pote, nisko po travi s dvadesetak metara, Šemper brani. U nastavku akcije bilo je opasno, no uspjeli smo se obraniti.

32' Probao je sada i Nikola Moro iz velike daljine, siguran je bio vratar Costa. Zapišimo dakle, još jedan udarac mladih Vatrenih u okvir portugalskog gola.

30' Postala je Hrvatska lagano i inferiorna Portugalcima koji su u posljednjim minutama znatno podigli ritam i tempo.

28' Imat će sada i naša reprezentacija slobodni udarac s desne strane iz dobre pozicije za Majera nakon faula nad Bistrovićem.

27' Queirosa su zaista centimetri dijelili od pogotka, a Šemper je još nogom pogodio Šverka, srećom sve je u redu s našim igračima. Ubačaj Majera nije bio dobar.

25' Kakva prilika za Portugal! Krivo smo predali jednu loptu, suparnik sam se otvorio, u odsudnom trenutku Vušković blokira Tomasa, a onda u nastavku i Erlić Vitinhu! U istoj minuti i vratnica nakon kornera, Queiros je to pogodio na ubačaj Gedsona Fernandesa.

24' Bistrović radio prekršaj, Gedson to na brzinu izvodi s poludistance, a prodor Dalota zaustavlja Erlić i odbija loptu u korner.

22' Na polovici prvog dijela mreže i dalje miruju? Bismo li bili zadovoljni bodom? Nakon poraza Engleske od Švicaraca, dojma smo da bi i bod bio sjajan večeras.

19' Imali su Portugalci sada slobodni udarac, ali i napravili prekršaj u napadu. Kulenović se vratio i otklonio opasnost prije no što je poljski sudac Frankowski rekao da je bilo prekršaja.

17' Dobar pokušaj Majera! Prvi opasniji udarac prema portugalskom golu. Kulenović je vratio na rub kaznenog prostora, Majer je to opalio s desne strane iskosa, ali nema gola, Diego Costa to brani.

14' Pomaknuo se Franjić sada na trećeg stopera, uz Erlića i Vuškovića. To znači da igramo 3-4-2-1 s Kulenovićem naprijed.

12' Imali smo zasad dva pokušaja, Moro iz daljine pa onda i Erlić iz kornera... Sada smo se bazirali na igru na našoj polovici.

9' Prošao nam je sada Trincao iza leđa, Šemper je stigao prije njega do jedne vrlo dobro poslane lopte. I dalje je sve skupa dosta izjednačeno, čvrsto...

8' Sada je Majer i osvojio loptu, krenuo prema suparničkim vratima, no pas za Kulenovića bio je prejak pa je Costa to pokupio.

6' Izgubio je jednu loptu Majer u opasnoj zoni, ali Kulenović je iznudio portugalski prekršaj pa neće biti opasnosti za naš gol.

4' Evo i udarca glavom, obranio je Erlićev pokušaj vratar Diego Costa.

3' Prva poluprilika za Portugalce. Pote je ubacio s lijeve strane, nikog nije bilo u sredini. Probali smo i mi, šutirao je kapetan Moro, bit će korner za Hrvatsku.

2' Počelo je dosta žustro, vodit će se bitka na sredini terena, to je sasvim jasno. Hoćemo li europskom Selecau prepustiti loptu u noge? Oni vole igru s posjedom.

21.00 Utakmica je upravo počela. Sudi je Bartosz Frankowski, zajedno s ostatkom poljske sudačke trojke. Nema VAR-a, to je važno.

20.40 Dvadeset je minuta preostalo do početka dvoboja na stadionu Bonifika.

20.24 Sastav današnjih suparnika mladih Vatrenih izgleda poprilično dobro. Prijete nam neka jaka imena, ali momci Igora Bišćana neće biti bez šansi.

20.12 Portugalci su spremni, Bonifika u Kopru također...

20.05 Gdje sve igraju Portugalci? Po dvojica iz startne postave su u Sportingu i Portu, a jedan igra za Famalicao. Ostali su vani. Barcelona, Valencia, Wolves, Monaco, Milan i Galatasaray su njihovi klubovi.

19.55 Iznenađenje u našoj skupini već se dogodilo! Švicarci su minimalnim rezultatom nadigrali Engleze, jedne od glavnih favorita Eura. Ovako trenutno izgledaju parovi:

Švicarska - Portugal (18.00)

19.45 Mladi Vatreni spremni su za svoj četvrti nastup na europskim prvenstvima. Nadamo se i prvoj pobjedi.

19.35 Poznati su sastavi za otvarajuću utakmicu Hrvatske na Euru protiv Portugala. Pogledajte za kakvu se postavu odlučio izbornik Igor Bišćan.

24. travanj 2024 07:03