U noći s utorka na srijedu smo dobili tri nova sudionika na Svjetskom prvenstvu. Riječ je o reprezentacijama Haitija, Paname i Curaçaa, koji su se kvalificirali u CONCACAF zoni - Sjeverna i Srednja Amerika, Karibi.
Posebno je zanimljiva priča oko Curaçaa. Riječ je o maloj otočnoj državici, koja ima površinu od svega 444 km² (manji su, recimo, od Zagreba, koji je na 641 km²) i broji oko 150 000 stanovnika. Plasmanom na Svjetsko prvenstvo, postala je najmanja država koja će nastupiti na Mundijalu, ali i zemlja s najmanjim brojem stanovnika kojoj je to pošlo za rukom.
Teško je očekivati da će ovaj rekord ikada biti oboren, s obzirom na to da ga je do sada držala reprezentacija Zelenortskih otoka, koja je (površinom) čak devet puta veća od Curaçaa. Rekord s najmanjim brojem stanovnika do sada je pripadao Islandu, koji je u trenutku plasmana imao 331 000 stanovnika.
Nakon povijesnog uspjeha, medijima se obratio Gilbert Martina, predsjednik tamošnjeg nogometnog saveza.
- Ovaj projekt je započet 2004. godine, a sada smo ga napokon završili nakon kvalifikacije na Svjetsko prvenstvo. Osjećaj je predivan i ovaj uspjeh posvećujem svima koji žive u Curaçau, ali i našim ljudima u Americi i Europi, kao i svima koji nas prate. Mi smo površinom mali, ali imamo veliko srce i dušu - rekao je u uvodu Martina, prenosi Marca.
Dodao je i da mu nije važno koga će izvući, te da su oni već osvojili Svjetsko prvenstvo.
- Uspjeli smo zato što smo bili ustrajni. Vjerovali smo da ćemo jednog dana zaigrati na Svjetskom prvenstvu i sada smo napokon došli do njega. Nije nam bitno protiv koga ćemo igrati, neka dođe bilo tko. Mi smo već osvojili Svjetsko prvenstvo - zaključio je Martina.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....