Ali Karimi dosad je jedini Iranac koji je igrao u HNL-u, samim time i u Dinamu, ali momak nije ostavio nikakav trag; tek jedan nastup u modrom dresu, osam utakmica u Lokomotivi i povratak kući. Sjećamo se da je u prošlosti bilo govora o tome da bi još neki igrači iz Irana mogli u Maksimir, međutim nikada se nijedan dolazak nije ostvario.
Nabijen, brz, okomit
Sadegh Moharrami zove se momak iz Persepolisa koji je, službeno, Dinamova meta. Tek mu je 21 godina, igra na desnoj strani i Modri u njemu vide potencijalno pojačanje za poziciju desnog beka. Jasno, nije sigurno da će i doći u Maksimir, ali prelazni rok u HNL-u traje do 15. veljače, pa je moguće da Moharrami i osvane u Dinamu. U tom slučaju, kakvog bi igrača Dinamo dobio, bi li mladi Iranac uistinu bio pojačanje za lidera domaćeg prvenstva?
- Radi se o igraču koji me podsjeća na Etta. Nabijen je, brz, dešnjak, okomit. Bazična mu je pozicija desni bek, iako može igrati i na krilu, no mislim da bi u Dinamu ipak prije bio bek - govori Sreten Ćuk, koji je trenirao Moharramija u Iranu.
Odskočna daska
Kad već kaže da podsjeća na Etta, kojega je također trenirao, Brazilac je u Dinamu ostavio odličan dojam i dao velik doprinos. Kad bi Iranac, ako dođe, bio toliko dobar, bio bi to pravi pogodak za Dinamo?
- Dobro, ja sam Etta trenirao kad je imao 30 godina, ovaj je dečko puno mlađi. Kažem, njegove su odlike desna noga, brzina, prodornost i okomitost, a bi li u Dinamu došao do izražaja, to ne mogu predvidjeti. Igrači koji iz Irana i susjednih zemalja dolaze u Europu željni su učenja i s njima treba imati strpljenja, ne može se očekivati da odmah uđu u stroj i budu veliko pojačanje. Jednostavno, drugačija je to kultura, drukčiji mentalitet, prilagodba je uvijek najveći problem. Uspiju li prijeći tu barijeru, premostiti kulturološke razlike, onda ti igrači mogu napraviti dobre karijere. Recimo, nemate ih puno u Europi, pogotovo ne u velikim klubovima, upravo zbog toga što im je teško doći u vrhunski klub i odmah pokazati klasu. Najviše ih je u Kataru, blizak im je mentalitet i kultura, a kad idu u Europu, onda dolaze u lige srednje snage, poput Belgije ili Rusije. Zato im je i Hrvatska primamljiva, sjajna odskočna daska, ako se dobro prilagode i njihov talent dođe do izražaja, tada mogu otići u neki jači klub.
Poštuju autoritete
Znači, Dinamu bi se isplatilo uzeti Moharramija?
- To mora reći Dinamova struka, u to se ne petljam. Ja samo kažem da u Iranu ima kvalitetnih igrača, kojima treba određeno vrijeme da se prilagode na europski nogomet, neki uspiju, neki ne. Ono što je također istina jest da s iranskim igračima, zbog njihova odgoja i načina života, nema problema u smislu discipline. Učeni su da poštuju autoritete i rade što im se kaže - zaključuje Ćuk.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....