SAMEER AL-DOUMY Afp
KAKO SU TROŠILI?

Guardiola i društvo potrošili kao ostalih 19 Engleza zejadno, braća Bara u najskupljem poslu, Real mirovao

Premierligaši su opet potrošili daleko najviše, Španjolce nije zanimala tržnica
Piše: Marko CrnjakObjavljeno: 04. veljača 2025. 20:22

Što se kupovalo, kupovalo se. Zimski butici u ponedjeljak su spustili rolete u pet najjačih liga Europe, suvišno je i kazati da nitko nije mahao eurima kao premierligaši, a za najveću potrošnju Engleza unutar Petice glavni je "krivac" Manchester City, čiji je novčanik tanji za 218 milijuna eura. No, prije nego se okrenemo klubovima i ligama, u prvi plan vrijedi postaviti najskuplji posao siječanjskog prijelaznog roka, jer u njemu su sudjelovala poznata vam hrvatska braća.

400 tisuća eura tjedno

Jhon Duran pomalo iznenađujuće preselio je iz Aston Ville u Al-Nassr za 77 milijuna eura i rezervirao prvo mjesto top liste. Radi se o napadaču čiji su zastupnici braća Bara, Andy i Denny, koji drže 50 posto prava na igrača, druga polovica pripada Kolumbijcu Jonathanu Herreri. Baš su nam Andy i Denny krajem prošle godine pričali kako su Dinamo i Rijeka svojevremeno odbili dovesti Durana u svoje redove za odštetu od 500 tisuća eura, ali nisu nam ni natuknuli da bi Kolumbijac već u siječnju mogao napustiti Villa Park. Djelovalo je baš suprotno - Duran je u Premier ligi zabilježio najbolju polusezonu karijere, između ostalog srušio Bayern u Ligi prvaka i Manchester City. S 12 golova u svim natjecanjima 21-godišnjak je bez poteškoća uhvatio svijetla reflektora i zaradio laskavu "titulu" jednog od najvećih otkrića engleske sezone.

image
OLI SCARFF Afp

Shodno tomu, nismo očekivali da će Duranov "transfer karijere" zabilježiti adresu Saudijske Arabije, ali iznenađenje je nešto manje ako znamo da ga je Al-Nassr platio gotovo dvostruko više od predložene mu cijene na Transfermarktu (40 milijuna €), plus što će u "pustinji" zarađivati nepunih 400 tisuća eura tjedno, odnosno nepunih 17 milijuna na godišnjoj bazi, piše Mirror.

Drugi na listi je Omar Marmoush i to smo mogli očekivati ususret 20 postignutih golova i 14 asistencija u 20 ovosezonskih nastupa za Eintracht Frankfurt. Manchester City procijenio je da se odmah isplati poslati 75 milijuna eura na njemačku adresu znajući da će na ljeto stići znatno više udvarača. Tek nešto manje stajao je Hviča Kvarachelia (70), koji je pomalo naprasno napustio Napoli i potpisao za Paris Saint-Germain preuzevši ‘sedmicu‘ Kyliana Mbappéa. Na četvrtom mjestu boravi Nico Gonzalez, veznjak iz Porta kojeg je City platio 60 milijuna eura, dok top 5 zatvaraju dva igrača - Leipzig je napokon otkupio Xavija Simonsa predavši PSG-u 50 milijuna, koliko je stajao i Wanderson Galeno, donedavno igrač Porta, a sada Al Ahlija.

City u najvećem minusu

Primjećujete da malo-malo spominjemo ekipu s Etihada, što ne čudi jer je najveći siječanjski potrošač Manchester City na transfere izdvojio tek nešto manje od ostalih 19 klubova Premier lige - zajedno. Građani spomenutih 218 milijuna, ostatak Engleza 228. Druga je to najveća zimska potrošnja jednog kluba u povijesti, samo je Chelsea 2023. potrošio više. Osim Marmousha i Gonzaleza, City je doveo još Khusanova iz Lensa (40), Reisa iz Palmeirasa (37) i i Baha iz Real Valladolida (6). Redom su to braniči koji se tek trebaju dokazati.

Zanimljivo, mnogi Englezi su mirovali - Liverpool, Arsenal, Newcastle i Chelsea na pojačanja nisu uložili ni centa, dok Manchester United bilježi samo 30 milijuna na Dorgua iz Leccea. Pored Cityja, samo je Wolverhampton dosegao iznos od 50 milijuna, a dojam je da je najbolji posao odradila Aston Villa - Malen iz Borussije Dortmund, Rashford iz Uniteda (posudba) i Asensio iz PSG-a (posudba) stigli su za svega 38 milijuna eura, a mogli bi biti velika snaga u borbi za mjesta što vode u LP. Vidjet ćete i da je Villa među klubovima s najdebljim prihodom.

image
RONNY HARTMANN Afp

Nakon Cityja, najviše novca na transfere izdvojili su redom Al Nassr (77), Stade Rennais (74), PSG (70) i Al Ahli (59), dok su najviše inkasirali Aston Villa (110,7), Porto (110,3), Eintracht (78,5), Napoli (71) i PSG (58,6). No, ako pogledamo bilancu, odnosno omjer prihoda i rashoda od transfera, slika je nešto drukčija - u najvećem plusu su Porto (98,3), Aston Villa (72,7) i Napoli (69), a najveći minus pripada Cityju (218) budući da nikoga nije prodao. Zatim slijede Al Ahli (-59) i Al Nassr (-57).

Real nije doveo nikoga?

Na ligaškoj razini, nakon Premier lige (475,44) najviše je novca izašlo iz Serie A (229), Ligue 1 (201,8), brazilske lige (174) pa Bundeslige (169,85), a ušlo u Ligue 1 (259,4), portugalsku ligu (185,77), brazilsku (183,98), Serie A (180,4) i Premier ligu (170,21). Španjolaca, primjećujete, nema ni na mapi, jer mirovali su kao bubice s ukupno 26,13 milijuna eura potrošnje (16. na ljestvici) i 46,5 milijuna eura prihoda (14.).

Teško je iz ove pozicije, odnosno bez vremenskog odmaka, kazati tko je napravio najbolji, a tko najlošiji posao na zimskoj tržnici. PSG sigurno nije pogriješio s "Kvaradonom" niti City s Marmoushom, no svi ostali transferi Građana u svrhu remonta na klizavom su terenu, s jednakim šansama da ispadnu top ili flop. Ponajviše čudi što Real Madrid nije doveo nikoga, a obrana je u potpunom rasulu zbog ozljeda. Ne uspiju li uzeti barem jedan trofej (ligu ili LP), kritičari će jedva dočekati podvući ovaj prijelazni rok kao kritičnu točku sezone Kraljeva.

04. veljača 2025 20:22