Često pričamo kako je Prva HNL prije svega razvojna liga koja svoje temelje mora zidati na krilima mladih i perspektivnih igrača. Nedavno smo objavili i tablicu koju je slagala UEFA, a po kojoj je bilo vidljivo kako naša liga više od 80 posto ukupnog budžeta puni izravno iz transfera igrača. I po tome smo vodeći u cijeloj Europi, vjerojatno i u svijetu.
Daleko najveći postotak ostvarenih transfera iz klubova Prve HNL dolazi od jako mladih igrača, a u tu ubrajamo one koji još uvijek mogu igrati za U-21 reprezentaciju. Takvih je jesenas u 20 odigranih kola zaigralo ukupno 74, ali mnogi od njih uz simboličnu ili skromnu minutažu.
Pokazatelji nisu dobri
Da imamo razloga razmišljati jesmo li po stručnoj politici doista razvojna liga, sugerira sve veći broj stranaca (67) koji je jesenas skupljao minutažu. Premda ih je brojkom nešto manje nego talenata, ukupna minutaža sugerira da stranci imaju značajniju ulogu nego naši mladi igrači. Oni su ukupni odradili 48.551 minutu na terenu, a talentirani igrači 46.024 minute. Uz napomenu da je osam stranih igrača participiralo i u rubrici ‘talenti’ jer još uvijek nemaju 22 godine.
Dinamo ima zajamčenu budućnost, Rijeka jedinstvena u Europi
Iz predočenih tablica vidljivo je kako vodeći Dinamo dao golemi prostor i mladim igračima i strancima. S obzirom na 12 bodova viška, ispada da su pravi talenti i kvalitetni stranci dobitna formula... Kako je Lokomotiva ta koja je jesenas dala najveću minutažu mladim igračima - a znamo da njezini najveći talenti u pravilu završe u Dinamu - lako je zaključiti da klub iz Maksimira ima daleko najveći financijski potencijal u sljedećih nekoliko godina, a samim tim i najveće jamstvo rezultatskih uspjeha. Koliko god postojala volja da se klubovima osiguraju i neki novi izvori prihoda, sasvim je jasno da će se financijska razlika još dugo godina raditi na transferima igrača.
Gledajući iz tog kuta najveći razlog za brigu ima aktualni prvak s Rujevice. Naime, Rijeka je jesenas u 20 kola lige mladim igračima povjerila pomalo zastrašujuće dvije minute. Ima još nešto kada pričamo o Rijeci i njezinoj politici prema mladim igračima. Te dvije minute jedine su kada pričamo o igračima mlađima od 23 godine!? I Rijeka je po tome jedinstven primjer u Europi. Recimo, Juventus je u prvenstvu igračima do 21 godine ukupno dao 371 minutu, Real Madrid i puno više od toga. Po tom je pitanju Rijeci najbliža Barcelona koja je talentima povjerila tek 51 minutu. Pogađate, sve ih je dobio Dembele (20) koji bi ih prikupio i mnogo više da ga nije zadesila ozljeda...
Cibalia, Istra 1961 i Rudeš tri su kluba koja vode grčevitu borbu za ostanak. Rudešani i Vinkovčani barem se utješiti činjenicom da su dali veliki prostor mladim igračima. Dapače, u Vinkovcima su zabili 13 od ukupno 23 postignuta pogotka cijele momčadi. Istra se daleko više okrenula strancima. A novca nema...
- Definitivno ovo nisu dobri pokazatelji za ligu. Znam da su strani igrači realnost u svakoj ligi koja želi biti ozbiljna, ali Prva HNL previše je siromašna da bi mogla dovesti veći broj kvalitetnih stranaca koji će donijeti određeni iskorak po pitanju kvalitete. Dinamo, Hajduk, Rijeka i Osijek si to još možda mogu priuštiti, ali ne baš u tolikom broju. S druge strane, evidentno je da nam premali broj mladih igrača ima minutažu, a objašnjenje je jednostavno, jer već godina upozoravam - a nisam u tome usamljen - kako u svakoj generaciji gubimo previše igrača. Tu ne mislim na ekstra klase poput Kovačića, Pjace ili Vlašića, jer takvi će uvijek isplivati gdje god igrali i tko god ih vodio, nego o igračima koji nemaju takav talent, ali bi uz kvalitetan rad bez problema mogli postati dobri prvoligaški igrački. Takvih, nažalost, imamo premalo, jer o takvim igračima se ne brinemo, odnosno nismo izgradili sustav koji bi o njima brinuo - mišljenje je Ilije Lončarevića, iskusnog trenera koji je dobar dio trenerske karijere proveo vodeći brigu o stvaranju mladih igrača.
Produžiti juniorski staž
Možete li nam pojasniti tu nebrigu?
- Malo je igrača koji su sa 18 godina sposobni igrati seniorski nogomet. Oni koji mogu u pravilu naprave karijeru, ali što ćemo s onima koji to ne mogu, a takvih je 90 posto. Nama takvi dečki nakon juniorskog staža nemaju gdje igrati i oni jako brzo nestaju sa scene. Zato sam prije dvije godine - kada su u Savezu odlučili da se juniorska liga vraća na nacionalnu razinu - tražio da se juniorima kojima je istekao staž omogući da još godinu dana mogu igrati tu ligu. Za mene bi hrvatski nogomet od toga mogao imati više koristi nego što ih ima od drugih momčadi ovih nekoliko klubova koji imaju B postave. Ovako imamo juniorsku ligu s 22 kola, što je smiješno malo pa im se često događaju stanke u kojima više od mjesec dana ne odigraju ni jednu utakmicu. Moja je ideja bila da te ‘produžene’ juniorske momčadi imaju isti raspored kao i njihovi seniori, pa bi imali 36 dobrih utakmica u sezoni. Tu bi se mladi igrači mogli dodatno formirati, a i treneri bi prestali živjeti pod pritiskom rezultata, nego s opterećenjem stvaranja igrača. U ovom trenutku ne vidim bolje rješenje, a klubove bi to minimalno koštalo.
Da se vratimo onom što sada imamo. Dinamo je - zajedno s Lokomotivom - daleko iznad svih po pitanju orijentacije na mlade igrače?
- Znamo da postoji određena netrpeljivost prema Dinamu pa i Lokomotivi po pitanju tih mladih igrača, načina na koji ih dovode, ili kako bi neki rekli ‘gomilaju’, ali definitivno nema mjesta netrpeljivosti, nego isključivo priznanju, jer Dinamova je škola sada već 10 i više godina nedodirljiva. Ne želim ulaziti u detalje, ali činjenica je da su u Maksimiru puno uložili u infrastrukturu, kao i da se vodi velika briga o radu škole.
Prije dvije sezone mladi igrači imali su četiri puta veću minutažu, a stranci tri puta manju
Najviše promjena po pitanju sportske politike u posljednje se dvije sezone zbilo na Poljudu. Naime, u sezoni 2015/16. u kojoj je trener bio Damir Burić - predsjednik je bio Brbić, a sportski direktor Vučević - Hajduk je tijekom sezone mladim igračima povjerio 14.737 minuta. Projiciramo li prvih 20 kola HNL-a u ovoj sezoni, Hajduk će do kraja sezone mladim igračima ukupno povjeriti oko 4.000 minuta, ili gotovo četiri puta manje, što je doista drastičan zaokret.
Istovremeno, stranci su pod Burićevim vodstvom ukupno prikupili 5.052 minute, i ako to kompariramo s jesenskih 8.537 minuta, doći ćemo do trostruko veće brojke. Za rezultat koji je praktički identičan onom koji je imao Burić s četiri puta većom minutažom za mlade igrače.
Kakve bi to posljedice moglo imati za Hajdukovu financijsku budućnost, pokazat će vrijeme, ali postoje vrlo čvrsti parametri koji ukazuju na razloge za zabrinutost. Naime, Hajduk je na transferima mladih igrača koji su dobili minutažu kod Burića (Nikola Vlašić, Andrija Balić, Lorenzo Šimić, Josip Maganjić i Tomislav Kiš) ukupno zaradio 16,05 milijuna eura. Istovremeno, jedini stranac koji je u protekle dvije godine bio unovčen je Brazilac Jefferson. Hajduk je za njega dobio 350 tisuća eura...
Prevedeno, Hajdukovi talenti klubu su transferima u dvije godine priskrbili 45 puta više novca nego stranci. Na Poljudu su zadnjih dana prošle godine nekoliko puta ponosno isticali pozitivno financijsko poslovanje. Kad pogledate tih 16 milijuna eura prihoda od domaćih talenata, jasno je kako se došlo do takve pozitive. I potpuno nejasno zašto se od tog puta samo tako odustalo...
Je li za hrvatski nogomet dobro to gomilanje najboljih igrača na jednom mjestu, ili možda u dva-tri kluba?
- O tome se davno morala povesti rasprava na stručnoj razini, Savez je odavno po tom pitanju morao postaviti jasne smjernice. Ne znam kako možemo imati dobre škole u cijeloj državi, ako iz njih odmah uzmemo one koji malo iskaču? I kako će te superkvalitetne momčadi onda igrati protiv suparnika koji ima nisu ni do koljena? Jesu li to okolnosti u kojima dijete može napredovati? Zatim, u našim pogonima svako godište ima svoju momčad. Zašto je to tako? Je li to zbog toga da skupimo više novca za članarine ili zato što doista mislimo da je to dobro za razvoj djece? Zar ne bi oni koji su talentiraniji od ostalih trebali trenirati i igrati s jačima od sebe ili barem s onima koji su im ravnopravni? Nije li to preduvjet za nečiji razvoj? Jako je tu puno pitanja, puno raznih slagalica, rekao bih možda i presudnih za razvoj naših škola, ali HNS ih već godinama uporno zanemaruje. Kad to posložimo, onda će Prva HNL sigurno imati daleko više svojih mladih igrača koji će biti temelj njezine kvalitete.
Zašto Osijek, Hajduk i Rijeka imaju tako mali broj svojih igrača u pogonu?
Burić radio sjajan posao
- U Hajduku i Rijeci to je isključivo stvar vizije kluba. Ne može Hajduk tri godine u nizu ne izbaciti igrača za prvu momčad, to je jednostavno nemoguće s obzirom na bazen koji Hajduk ima, a i na rezultate koje je do sada ostvarivao u pogonu. Prije dvije godine Damir Burić je na klupi radio fantastičan posao s gomilom mladih igrača u prvoj momčadi, nije mi jasno kako to netko nije prepoznao? Nakon toga Hajduk je ušao u neku bjesomučnu utrku za rezultatom i olako se odustalo od tog obećavajućeg projekta. Rijeka je od prvog dana Miškovićeva ulaska u klubu krenula po rezultat, ali mislim da će se na Rujevici morati u budućnosti malo ozbiljnije pozabaviti školom. Osijek je pak nekoliko godina bio financijski potpuno devastiran, što je očito srozalo rad škole, ali nadam se da će Meštrović i suradnici pronaći način da Osijekovu školu vrate na stare grane. Premda je i u Gradskom vrtu očito stvaranje rezultata najveći prioritet.
Tablica klubova po minutaži mladih igrača
1. Lokomotiva 9.108 minuta, 11 pogodaka
2. Rudeš 7.753 minute, 6 pogodaka
3. S. Belupo 6.729 minuta, 1 pogodak
4. Dinamo 6.648 minuta, 17 pogodaka
5. Cibalia 6.622 minute, 13 pogodaka
6. Inter 2.738 minuta, 2 pogotka
7. Hajduk 2.392 minute, 5 pogodaka
8. Osijek 2.325 minuta, 3 pogotka
9. Istra 1961 1.707 minuta, 3 pogotka
10. Rijeka 2 minute, bez pogodaka
Tablica klubova po minutaži stranaca
1. Dinamo 11.450 minuta, 33 pogotka
2. Hajduk 8.537 minuta, 19 pogodaka
3. Rijeka 7.238 minuta, 19 pogodaka
4. Istra 1961 6.737 minuta, 7 pogodaka
5. S. Belupo 5.053 minute, 9 pogodaka
6. Osijek 4.468 minuta, 11 pogodaka
7. Rudeš 3.901 minuta, 2 pogotka
8. Inter 1.133 minute, 4 pogotka
9. Lokomotiva 34 minute, bez pogodaka
10. Cibalia bez stranaca
Mladi igrači s najvećom minutažom
1. Nikola Katić (21, S. Belupo) 1.800
2. Luka Ivanušec (19, Lokomotiva) 1.682
3. Ivan Šunjić (21, Lokomotiva) 1.620
4. Lovro Majer (19, Lokomotiva) 1.554
5. Adrian Šemper (19, Lokomotiva) 1.530
6. Toni Borevković (Rudeš) 1.515
7. Tomislav Štrkalj (21, Cibalia) 1.513
8. Nikola Moro (19, Dinamo) 1.443
9. Dani Olmo (19, Dinamo) 1.416
10. Antonio Bosec (20, Inter) 1.395
11. Marko Pervan (21, Cibalia) 1.365
12. Petar Rubić (19, Cibalia) 1.350
13. Ante Vrljičak (20, S. Belupo) 1.292
14. Vinko Međimorec (21, S. Belupo) 1.266
15. Petar Bočkaj (21, Osijek) 1.239
16. Filip Benković (20, Dinamo) 1.238...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....