Svijet sporta pun je fascinantnih obiteljskih priča o sportašima koji su spremni kročiti ne samo u izazovni svijet sporta, već i još izazovnijim stopama svojih uspješnih roditelja. Podvizi nekih roditelja teško su nadmašivi, dok su neki koji odluče krenuti njihovim putem uspjeli ostaviti svoj pečat, nadmašivši njihova postignuća. Svaki od njih imali su svoje borbe i izazove, ponekad u traženju vlastitog identiteta ispod sjene bogate karijere roditelja. Upravo zbog toga su primjeri obiteljskog sportskog uspjeha posebni, jer dokazuju kako je moguće izgraditi vlastiti put, dok se poštuje bogato obiteljsko nasljeđe.
Laila Ali, kći Muhammada Alija, jednog od najpoznatijih sportaša, a ne samo boksača u povijesti, nastavila je očevim stopama. U svojoj boksačkoj karijeri, koja je trajala od 1999. do 2007. godine, Laila je ostala neporažena s omjerom 24 – 0, te osvojila titule prvakinje ženske super srednje kategorije i IWBF naslov poluteške kategorije.
U svijetu skijanja, jedan od najboljih primjera je obitelj Neureuther. Felix Neureuther, postao je jedan od najuspješnijih njemačkih skijaša, s brojnim pobjedama u Svjetskom kupu i medaljama na svjetskim prvenstvima, posebno u tehničkim disciplinama. Felix je sin bivše svjetske i olimpijske prvakinje Rosi Mittermaier i Christiana Neureuthera, stručnjaka za slalom i pobjednika šest utrka Svjetskog kupa. Felix je i nećak Evi Mittermaier, uspješne alpske skijašice i bivše olimpijke, koja je nastupila na igrama 1976. i 1980. godine. Obitelj Neureuther–Mittermaier je kombinirano do 2020. godine imala ukupno 31 pobjedu na Svjetskom kupu, sa 115 pobjedničkih postolja.
Cesare Maldini bio je legendarni nogometaš Milana i talijanske reprezentacije, a njegov sin Paolo Maldini nastavio je tu tradiciju. Posao je ikona ne samo isto kluba u kojem je igrao otac, već i općenito talijanskog nogometa. Paolo je osvojio pet naslova Lige prvaka i igrao nevjerojatnih 25 godina na najvišoj razini. Daniel Maldini, Cesareov unuk i Paolov sin, nastavio obiteljsku tradiciju igranja za AC Milan, prije nego što je nakon posudbe i za stalno prešao u Monzu.
Kad smo kod Monze, teško je odmah se ne asocirati na Formulu 1, otkuda dolazi najpoznatija momčad – Ferrari. Premda je sin Ferrarijeve legende Michaela Schumachera, Mick, došao do najviše razine automobilizma vozeći par sezona za Haas, ipak nije uspio poći očevim, ali i stričevim stopama. Nešto uspješniji u tome bile su obitelji Hill i Rosberg. Graham Hill osvojio je titulu dva puta, 1962. i 1968. godine, dok je njegov sin Daemon titulu osvojio 1996. godine. Što se tiče obitelji Rosberg, otac Keke i sin Nico nisu mogli biti drugačijih karaktera. Keke je bio pravi plejboj, kojeg se rijetko viđalo bez cigarete, dok je Nico predani obiteljski čovjek. Ono što ih spaja je to da su obojica osvojili titulu prvaka vozeći za dominantnu momčad sezone, te dan kasnije najavili kraj svoje karijere – Keke 1982., a Nico 2016. godine. Nešto uspješniji u Formuli 1 je aktualni prvak Max Verstappen, koji je sa svoje četiri titule prvaka uspio zasjeniti svog oca Josa, koji je u svojih devet sezona uspio doći do dva postolja, ali je ostao bez pobjede.
Sport je važan za obitelj
O tome koliko je sport važan ne samo za razvoj djeteta, već i u obitelji, razgovarali smo s predstavnicima udruge Akademije zdravog življenja. Riječ je o nevladinoj i neprofitnoj organizaciji osnovanoj 2014. godine, kojoj je cilj promicanje zdravog načina života, posebno među djecom i mladima.
- Naša misija je sustavno promicanje pozitivnih vrijednosti zdravog življenja, dok je vizija stvaranje društva koje jednako podržava sportski razvoj sve djece, uključujući djecu s teškoćama u razvoju. Kroz razne projekte i aktivnosti, uključujući domaće i međunarodne sportske događaje, inkluzivne sportske programe, edukativne simpozije i seminare, radimo na tome da sport i tjelesna aktivnost postanu dostupni svima. Organiziramo aktivnosti koje ne samo da promiču zdravlje, već i potiču socijalnu inkluziju, osobni razvoj i zajedništvo među djecom i mladima – kaže nam Luka Blažević, Project coordinator udruge, koji dodaje da su jednakost, društvena inkluzija, zdravlje i dobrobit, kao i obrazovanje kroz sport, ključne vrijednosti koje zastupaju.
Udruga posebnu pažnju posvećuje inkluziji djece s poteškoćama u razvoju, a njihovi programi obuhvaćaju lokalne, nacionalne i međunarodne inicijative koje potiču sudjelovanje djece u sportskim aktivnostima, razvijaju njihove socijalne vještine te jačaju zajednicu. Do sada su proveli više od 20 EU projekata, s ciljem promicanja jednakih mogućnosti za osobe s teškoćama u razvoju kroz sport. Udruga okuplja stručnjake iz različitih područja sporta, obrazovanja i zdravstva, kao i volontere. Imaju i više od 40 partnera, među kojima su sportski klubovi, škole i organizacije. Među ambasadorima udruge su i pjevač Tony Cetinski, kao i bivši rukometni reprezentativac Slavko Goluža, koji se smatra i jednim od istaknutih igrača u povijesti hrvatskog rukometa.
Zdrave navike i vrijednosti uče se kroz sport
Pitali smo i kakvu ulogu sportski duh ima u obitelji, te kako je, prema iskustvu rada s djecom, ga najbolje proširiti. Blažević tumači kako se kroz sport obitelji mogu povezati, razviti zdrave navike i naučiti vrijednosti poput timskog rada, poštenja i upornosti.
- Kada cijela obitelj sudjeluje u sportskim ili tjelesnim aktivnostima, svi se osjećaju bliže i zdravije. Sportski duh može se širiti kroz zajedničke sportske ili tjelesne aktivnosti, poput igranja nogometa, trčanja, vožnje bicikla ili šetnje, jer to pruža priliku za zabavu i povezivanje. Podrška djeci tijekom treninga i utakmica, kao i dolazak na sportska događanja, stvara osjećaj podrške i motivacije. Uvođenje sporta, ali i tjelesnih aktivnosti u obiteljsku svakodnevicu, primjerice kroz vikende u prirodi, pomaže cijeloj obitelji da se osjeća aktivno i uključeno – dodaje Blažević.
Djeca sportaša, nastavlja Blažević, često imaju i veću šansu sami postati sportašima, što se vidi i kroz primjere s početka teksta. Kada djeca odrastaju u okruženju gdje je sport dio svakodnevice, ona prirodno usvajaju pozitivne stavove prema tjelesnim aktivnostima.
- Roditelji koji su sportaši obično bolje razumiju važnost discipline, redovitog vježbanja i zdrave prehrane te te vrijednosti prenose na svoju djecu. Osim toga, djeca sportaša često imaju priliku vidjeti predanost i trud koji sport zahtijeva, što može poslužiti kao snažan motivator. Pristup sportskim resursima, poput opreme, treninga i podrške u usmjeravanju prema kvalitetnim programima, dodatno povećava šanse za uspjeh u sportu – kaže nam Blažević.
Ipak, to ne mora biti pravilo. Blažević ističe kako se ljubav prema sportu i uspjeh mogu razviti i kod djece koja dolaze iz obitelji bez sportske prošlosti. Međutim, primjeri iz prakse pokazuju da obiteljsko sportsko nasljeđe često igra značajnu ulogu pri motivaciji i uspjehu mladih sportaša.
Ambasador sporta
Dominik Livaković, hrvatski nogometni reprezentativac i bivši vratar zagrebačkog Dinama, i sam je početkom prošle godine postao otac. Premda je još rano za pretpostaviti hoće li sin krenuti očevim stopama, Livaković je, kao i mnogi drugi igrači reprezentacije, poznat kao ambasador sporta među mladima i djecom.
Livaković je također i jedan od ambasadora brenda Čokolino, pa je udružen s Podravkom donirao Udrugu Akademija zdravog življenja, točnije, članovi udruge koji se natječu u Special Power League u sklopu Akademije zdravog življenja. Ukupna donacija vrijedna je 15.000 eura, a uz Akademiju zdravog življenja, među udrugama koje su dobile donacije su i Bili Tići iz Splita, kao i Udruga za sindrom Down Zagreb.
- Dragi moji, izuzetno mi je drago da vas mogu, skupa s Podravkom i medvjedićem Linom razveseliti s puno Čokolina. I meni je to najdraži proizvod pa zato baš uživam kad ga dijelim s drugima. Slobodno me se sjetite kad budete uživali u Čokolinu – poručio je Livaković.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Podravke.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....