S najuspješnijeg nastupa na dosadašnjim Igrama stiglo 11 medalja

III. MEDITERANSKE IGRE NA PIJESKU HERAKLION 2023.
Piše: PromoObjavljeno: 06. listopad 2023. 16:08

Hrvatski sportaši i sportašice zauzeli su vrlo respektabilno 6. mjesto na ljestvici uspješnosti država, potvrdivši iznova pripadnost svoje domovine sportskim velesilama

Heraklion na Kreti bio je u rujnu domaćin Mediteranskih igara na pijesku, na kojima je sudjelovalo oko 1500 sportaša i sportašica iz 26 država s triju kontinenata. Hrvatsku je u 10 sportova predstavljalo 30 sportaša i 28 sportašica, a s osvojenih 11 (2+3+6) medalja ostvarili su dosad najuspješniji nastup na istovrsnim Igrama i zauzeli vrlo respektabilno 6. mjesto na ljestvici uspješnosti država. Osim sportskih velesila - Italije, Španjolske, Francuske te domaćina Grčke, ispred Lijepe Naše samo je bio još Egipat koji ima dvije zlatne medalje više u kolekciji od sedam ukupno osvojenih. Egipat je s premašenih 100 milijuna stanovnika ujedno i najmnogoljudnija država iz šestorke najuspješnijih na Igrama.

Zlatna odličja za Hrvatsku osvojili su plivač s perajama Ognjen Marić u disciplini 200 m BF i muška rukometna reprezentacija na pijesku, dok su se srebrom okitili ženska posada u dvojcu na pariće Paola Girotto i Martina Kaić, muška reprezentacija u košarci 3x3 (Luka Jurički, Borna Antolić, Jakov Jacović i Roko Sedlar) te plivačica Dora Bassi u disciplini 50 m AP. Najtrofejnija hrvatska predstavnica na Igrama u Patrasu 2019. ponovno se vratila s tri medalje oko vrata. Nakon srebra, Bassi je prvu broncu zaslužila u pojedinačnom nastupu u disciplini 100 m SF, a drugu kao članica mješovite plivačke štafete, skupa s Nikolom Đurđevićem, Filipom Strikincem, Glorijom Galić i Ognjenom Marićem. Brončanim odličjem razveselila nas je i štafeta u obalnom veslanju (Nino Varat, Nickol Udovičić, Sara Žuvanić, Martina Kaić, Paola Girotto i Lovre Puh), iz čijeg su članstva Nickol Udovičić i Nino Varat pridodali još jednu u dvojcu na pariće. Za hrvatsko odličje brončanog sjaja pobrinuo se i hrvač na pijesku Tomislav Hader (u kategoriji do 90 kg), a osvojiti broncu uspjelo je i košarkašicama u inačici 3x3 (Ivana Ujević, Nikolina Dujić, Marija Soldo i Nina Prnjak). Hrvatsku zastavu na svečanosti otvaranja Igara nosili su Ivan Jurić i Ivana Ujević, kako se kasnije pokazalo - zlatni rukometaš i brončana košarkašica.

Iz plivanja s perajama stiglo je najviše medalja: Gloria Galić, Ognjen Marić, Dora Bassi i Filip Strikinac

Hrvatskoj junakinji s prošlih Igara (tri srebrne kolajne), Dori Bassi, tercet medalja je ovom prilikom tek nešto slabijeg sjaja. Riječanki sa zagrebačkom adresom Grčka je očigledno zemlja za sportske pothvate, barem kada se radi o europskom kontinentu. Višestruka hrvatska rekorderka prije četiri je godine upravo na Europskom prvenstvu u grčkoj Ionnini osvojila prvu medalju za hrvatsko plivanje s perajama - srebro na 50 m SF (surface/površinsko). Plivači(ce) s perajama ponovno su nam priuštili obilje slavljeničkog raspoloženja, a vrhunac je bilo zlatno odličje Ognjena Marića.

No, put prema rekordnom medaljaškom „plijenu“ na Mediteranskim igrama na pijesku trasirali su naši reprezentativci u obalnom veslanju - s početne tri kolajne. Ženska posada u dvojcu na pariće Paola Girotto i Martina Kaić osvojila je srebrno odličje, muška - Nickol Udovičić i Nino Varat, u istovrsnom je „dublu“ doveslala do bronce, dok je mješovita štafeta - u ženskom i muškom samcu te u dva dvojca na pariće (svi gore spomenuti + Sara Žuvanić i Lovre Puh) - također završila na pobjedničkom postolju s brončanom kolajnom oko vrata.

Hrvatski košarkaši u inačici 3x3 odlično su odradili turnir - u polufinalu su svladali Alžirce (13-10) i s velikim optimizmom čekali finalni rasplet. Dvoboj za zlato pretvorio se u triler, u kojem je grčka momčad doslovce uspjela „iščupati“ pobjedu (12-11). Ni košarkašice nisu ostale bez vrijednog „ukrasa“ oko vrata. Nakon polufinalnog poraza (10-12) od Slovenki, Hrvatice su u ogledu za treće mjesto svladale Tunižanke (14-12) za brončano odličje na Igrama.

Ipak, za prvo hrvatsko zlatno odličje pobrinuli se naši stalni aduti za velike domete, na čija smo pobjednička postolja odveć naviknuti - rukometaši na pijesku. Još kad se s tim spojila činjenica da igraju u Heraklionu… Prošle godine osvojili su dvije zlatne medalje na svjetskim smotrama upravo u najvećem kretskom gradu (juniorski i seniorski naslov prvaka u samo tjedan dana razmaka), zbog čega je kapetan Ivan Jurić bio i više nego siguran u novi trijumf:

- Podsjetio sam suigrače da je Heraklion čarobno mjesto za nas i složili smo se da mi ovdje namećemo pravila za osvajanje zlatne medalje.

Zajedništvo hrvatskih sportašica i sportaša i dok su u navijačkoj ulozi

Nakon demonstracije superiornosti tijekom turnira, u finalnoj utakmici naši sjajni rukometni „pjeskaši“ nisu dali nikakve izglede suparnicima iz Italije (2-0). Hrvatski pjeskaši imaju više od 30 odličja na velikim natjecanjima i lijepo je znati kako smo velesila u sportu koji je sve popularniji u svijetu te ozbiljno kuca na vrata olimpijskog programa sportova.

Kolektivni sportovi definitivno su nam osvjetlali obraz u Heraklionu (tri medalje), a jedino se rukometašice na pijesku nisu domogle postolja. Dva odličja stigla su i iz mješovitih ekipnih natjecanja, iz plivačke i veslačke štafete. To je također podatak koji veseli, budući da Međunarodni olimpijski odbor sve više forsira mješovita natjecanja ove vrste. U odbojci na pijesku kudikamo dojmljiviji nastup ostvarili su muški predstavnici. Hrvatska kombinacija Hrvoje Zelenika i Jurica Skorin solidno se držala do četvrtzavršnice. Na kraju su bili sedmi.

U kategoriju ugodnih iznenađenja spada samo hrvač na pijesku Tomislav Hader. Broncom je spasio čast hrvatskih borilačkih sportova koji s višesportskih natjecanja u pravilu donose medalje.

Gdje bi bio kraj „berbi odličja“ da su na postolju završili i oni koji su tijekom natjecanja bili vrlo konkurentni za uspon na njega pa im je ipak „iskliznulo“ ispod nogu. Najbolji primjer su kitesurferi Martin i Marija Dolenc, koji su nakon 10 utrka završili nastupe na 4. mjestu, kao i plivačica s perajama Gloria Galić, četvrtoplasirana u disciplini 100 m BF…

Glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač s hrvatskim sportašima uoči zatvaranja Igara

Osim rezultatskih postignuća, glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač želio je izdvojiti još jednu činjenicu:

- Imali smo sjajne prezentacije hrvatskih sportašica i sportaša u većini natjecanja, što je vidljivo i u količini osvojenih odličja, ali za svaku pohvalu je i njihovo međusobno bodrenje na svim borilištima. Podrška s tribina ponekad je nosila naše sportaše i do uspona na postolje…

Zastava Mediteranskih igara na pijesku za njihovo četvrto izdanje, 2027. godine, predana je Portugalcima, u čija će se dva grada (Lagoa i Portimao) održati sljedeće Igre.

19. svibanj 2024 04:52