Navigation toggle
 BHM
100 METARA U ZAGREBU

Desetljećima smo čekali utrku ispod 10 sekundi, a sad čekamo rušenje Boltovog rekorda

Marvin Bracy se 2021. godine s 9.86 približio svjetskom rekorderu na stotinku sekunde
Piše: Boris Hanžeković memorijalObjavljeno: 31. kolovoz 2023. 13:01

Na svim atletskim natjecanjima utrke na 100 metara imaju poseban status jer u tim utrkama dobivamo onog koji je najbrži. Najbrži na svijetu, u Europi ili na mitingu, sasvim svejedno. Vrijedi to i za utrke 100-metraša na Boris Hanžeković memorijalu, pri čemu je povijest tih utrka vrlo zanimljiva i intrigantna.

Naime, iako su krajem 90-ih i početkom 2000-ih na Hanžekovićevom memorijalu trčali vrhunski svjetski sprinteri, Zagreb je dugo čekao da netko tih 100 metara istrči ispod 10 sekundi. Nisu to uspjeli ni bivši svjetski rekorder Lerroy Burrel, ni Dennis Mitchel, ni Bruny Surin, ni Tim Montgomery, ni mnogi drugi prije i poslije njih, bez obzira na to trčalo se u Maksimiru ili na stadionu Mladosti.

Staza je bila prespora?

Godinama je atletska staza na Mladosti smatrana presporom za ostvarivanje vrhunskih sprinterskih rezultata. Da je „malo premekana“ govorio je već 1999. Kanađanin Bruny Surin, gledajući s nevjericom svoj pobjednički rezultat na 100 metara – 10.08. Mjesec i pol kasnije Surin je na Svjetskom prvenstvu u Sevilli osvojio srebrnu medalju s 9.84, pa je to još malo učvrstilo tu tezu o sporoj stazi.

I kad su već svi pomislili da na tartanu stadiona Mladosti ispod 10.00 ne bi „stotku“ trčao ni Usain Bolt, na mitingu 2009. uspjelo je to čak dvojici: Darvisu Pattonu i Michaelu Rodgersu. Oba su Amerikanca bila osjetno brža od dotad „začaranih“ 10 sekundi: Patton je trčao 9.94, a Rodgers 9.97!

Istini za volju, treba reći da je uoči spomenutog mitinga staza malo osvježena (napravljen je re-topic), pa će netko reći da je prije toga uistinu bila premekana, odnosno prespora. No, budući da su u naredne dvije godine na Mladosti trčala dvojica najbržih sprintera svih vremena, ta se tema više nije spominjala. Početkom rujna 2010. Tyson Gay je pobijedio s 9.92, a godinu dana kasnije Usain Bolt s 9.85.

Bracy umalo srušio Bolta

Uslijedilo je nakon toga dugo razdoblje lova na Boltov rekord, u čemu je naročito uporan bio drugi veliki jamajčanski sprinter Asafa Powell. No, ni on ni Justin Gatlin ni bilo tko drugi nisu se uspjeli približiti rezultatu 9.85, pa se smatralo da će taj rekord stajati jako dugo. A onda je sasvim neočekivano Marvin Bracy 2021. stazom projurio za 9.86 sekundi i pokazao da u atletici nemoguće nikada nije nemoguće, pa će i zagrebački rekord vjerojatno najboljeg atletičara svih vremena dočekati svoj kraj.

Napadat će taj rezultat vrhunski svjetski sprinteri na Boris Hanžeković memorijalu i ove godine. Posebice to vrijedi za rekordera Afrike i finalistu Svjetskog prvenstva u Budimpešti, Kenijca Ferdinanda Omanyalu čiji je prošlogodišnji osobni rekord 9.77, a ove godine s 9.84 drži treće mjesto svjetske ljestvice na 100 metara.

Ulaznice za 73. Boris Hanžeković memorijal osigurajte na vrijeme preko sustava Ulaznice.hr, kao i na svim njihovim prodajnim mjestima diljem Hrvatske.

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
10. srpanj 2025 19:22