Navigation toggle

Sandra Elkasević

 DAMIR KRAJAC Cropix
NASTAVAK ELITNE SERIJE

Dijamantna bitka u Parizu: Hoće li si Sandra za rođendan pokloniti najbolji rezultat sezone?

U petak se održava osmi miting Dijamntne lige, a na programu je i žensko bacanje diska (20.10 sati)
Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 20. lipanj 2025. 07:22

Kao što nikad nije bilo upitno da joj je Hanžekovićev memorijal najdraži miting u atletskom kalendaru, jer Zagreb joj je rodni grad, a Mladost domaći stadion, isto tako nikad nije bilo upitno ni koji miting Dijamantne lige joj je najviše prirastao srcu. Sandra Elkasević obožava pariški miting, obožava i Pariz općenito, tu se uvijek osjećala sjajno, a potvrđivala je to i rezultatima. A vjerojatno još više voli Grad svjetlosti nakon prošle godine kada je na Stade de Franceu osvojila olimpijsku broncu, 15. veliku medalju u karijeri.

Na Sandrinu sreću, bacanje diska je posljednjih godina redovito u programu pariškog mitinga, pa je tako od svojih 80 dosadašnjih nastupa u Dijamantnoj ligi, najviše njih upisala upravo u francuskom glavnom gradu. Čak je deset puta dosad bila dio pariške dijamantne priče i pritom je skupila četiri pobjede i isto toliko drugih mjesta. Posljednji je put na ovom mitingu trijumfirala 2021., neposredno nakon tokijskih Igara, a najdalje je njezin disk poletio 2018. kada je bacila 68,60 m.

U petak će se najbolja hrvatska atletičarka još jednom naći “pod Eiffelovim tornjem”, a okršaj najboljih svjetskih diskašica kreće u 20.10 sati. Ovogodišnji će nastup za Sandru biti još posebniji jer u Parizu će dočekati i proslaviti subotnji 35. rođendan. Petnaest godina nakon prve velike medalje u karijeri, Sandra je i dalje dio svjetskog vrha i to je odlična priča. Čak i ako više ne niže pobjede kao nekad, čak i ako odluči odraditi sezonu u nešto lakšem ritmu kao ove godine, još uvijek je dio elite.

Tu lakšu postolimpijsku sezonu hrvatska je rekorderka i dvostruka olimpijska pobjednica otvorila šestim mjestom u Xiamenu (63,55) i četvrtim u Keqiau (62,68), pa malo podigla rezultat na Hanžekovićevom memorijalu gdje je slavila sa 65,03, te ostala na sličnoj razini u Rimu gdje je sa 64,91 bila četvrta. U petak ćemo vidjeti je li u prethodna dva tjedna uspjela još malo podići formu koju tempira za rujan i Svjetsko prvenstvo u Tokiju, a ono što nije upitno jest da je ponovno čeka najjača moguća konkurencija.
Na stadionu Sébastien Charléty bacat će dvostruka i aktualna olimpijska pobjednica Valarie Allman koja je sa 69,04 i rekorderka mitinga. Bit će tu i aktualna svjetska prvakinja Laulauga Tausaga, kao i dvije bivše, Yaime Perez i Bin Feng, pa europska doprvakinja Jorinde van Klinken...

Lanjski miting u Parizu bio je spektakularan, začinjen s dva svjetska rekorda. Kenijka Faith Kipyegon je ciljem u utrci na 1500 metara prošla u vremenu 3:49.04, te za sedam stotinki nadmašila vlastiti rekord koji je postavila godinu ranije u Firenci. No, puno veći odjek imao je pothvat Ukrajinke Jaroslave Mahučih koja je preskočila 2,10 m te oborila svjetski rekord u skoku u vis koji je 37 godina držala Bugarka Stefka Kostadinova.

image

Jaroslava Mahučih

YUKIA WATANABE The Yomiuri Shimbun Via Afp

Kipyegon ovog petka nećemo gledati na stazi jer se priprema za skorašnji pokušaj istrčavanje jedne milje ispod četiri minute, u posebno kreiranim uvjetima na ovom istom stadionu. Ali, zato se Mahučih vraća na mjesto sreće i nema sumnje da će njezin nastup ponovno privući veliku pažnju. Istini za volju, Ukrajinka je malo skinula nogu s gasa nakon lanjske sezone iz snova u kojoj je sa samo 23 godine kompletirala sve velike naslove, zaključno s olimpijskim zlatom. Ove je godine ostala bez zlata na Svjetskom dvoranskom prvenstvu, a prošli vikend i bez pobjede na mitingu u Stockholmu. Nije stoga realno očekivati da će i ove godine na Charlétyju napasti svjetski rekord, ali njezine nastupe uvijek se isplati gledati, a još i više kada ima odličnu konkurenticu u Australki Nicoli Olyslagers koja ju je nadmašila u švedskoj prijestolnici, preskočivši 2,01 m.

Još jedan zanimljiv dvoboj mogao bi biti onaj u bacanju koplja između Juliana Webera i Neeraja Chopre. Na nedavnom mitingu u Dohi obojica su nadmašila osobne rekorde, Nijemac s 91,06 m, a Indijac s 90,23 m. Bilo je to tek sedmo natjecanje u povijesti na kojem su dvojica kopljaša prebacila granicu od 90 metara, pa će biti zanimljivo vidjeti može li se to ponoviti u Parizu.

Pozornost će svakako privući i povratak svjetskog rekordera na 3000 m zapreke Lameche Girme koji je u lanjskom olimpijskom finalu doživio težak pad i potres mozga. Mjesecima se oporavljao od toga, nedavno je izjavio i kako povremeno još uvijek osjeća posljedice, ali odlučio se vratiti na stazu i to u istom gradu u kojem mu se i dogodila nesreća.

Još jedan povratnik je i olimpijski pobjednik na 110 m prepone Grant Holloway. On je, doduše, kraće izbivao, točnije odlučio se povući nakon što su mu problemi s koljenom značajno utjecali na rezultate na početku aktualne sezone. U petak ćemo pratiti je li nekoliko tjedana oporavka bilo dovoljno da se vrati na svoju uobičajenu razinu.

Pet dana nakon što je odnio pobjedu u Stockholmu, nadmašivši svjetskog rekordera Karstena Warholma, olimpijski pobjednik na 400 m prepone Rai Benjamin ponovno će biti u akciji, ovaj put ipak u nešto slabijoj konkurenciji. Zlatna olimpijka na 400 metara Marileidy Paulino pokušat će, pak, nadmašiti svoj rekord mitinga koji je postavila prije dvije godine (49.12).

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
08. srpanj 2025 04:14