
Kao što nikad nije bilo upitno da joj je Hanžekovićev memorijal najdraži miting u atletskom kalendaru, jer Zagreb joj je rodni grad, a Mladost domaći stadion, isto tako nikad nije bilo upitno ni koji miting Dijamantne lige joj je najviše prirastao srcu. Sandra Elkasević obožava pariški miting, obožava i Pariz općenito, tu se uvijek osjećala sjajno, a potvrđivala je to i rezultatima. A vjerojatno još više voli Grad svjetlosti nakon prošle godine kada je na Stade de Franceu osvojila olimpijsku broncu, 15. veliku medalju u karijeri.
Na Sandrinu sreću, bacanje diska je posljednjih godina redovito u programu pariškog mitinga, pa je tako od svojih 80 dosadašnjih nastupa u Dijamantnoj ligi, najviše njih upisala upravo u francuskom glavnom gradu. Čak je deset puta dosad bila dio pariške dijamantne priče i pritom je skupila četiri pobjede i isto toliko drugih mjesta. Posljednji je put na ovom mitingu trijumfirala 2021., neposredno nakon tokijskih Igara, a najdalje je njezin disk poletio 2018. kada je bacila 68,60 m.
U petak će se najbolja hrvatska atletičarka još jednom naći “pod Eiffelovim tornjem”, a okršaj najboljih svjetskih diskašica kreće u 20.10 sati. Ovogodišnji će nastup za Sandru biti još posebniji jer u Parizu će dočekati i proslaviti subotnji 35. rođendan. Petnaest godina nakon prve velike medalje u karijeri, Sandra je i dalje dio svjetskog vrha i to je odlična priča. Čak i ako više ne niže pobjede kao nekad, čak i ako odluči odraditi sezonu u nešto lakšem ritmu kao ove godine, još uvijek je dio elite.
Tu lakšu postolimpijsku sezonu hrvatska je rekorderka i dvostruka olimpijska pobjednica otvorila šestim mjestom u Xiamenu (63,55) i četvrtim u Keqiau (62,68), pa malo podigla rezultat na Hanžekovićevom memorijalu gdje je slavila sa 65,03, te ostala na sličnoj razini u Rimu gdje je sa 64,91 bila četvrta. U petak ćemo vidjeti je li u prethodna dva tjedna uspjela još malo podići formu koju tempira za rujan i Svjetsko prvenstvo u Tokiju, a ono što nije upitno jest da je ponovno čeka najjača moguća konkurencija.
Na stadionu Sébastien Charléty bacat će dvostruka i aktualna olimpijska pobjednica Valarie Allman koja je sa 69,04 i rekorderka mitinga. Bit će tu i aktualna svjetska prvakinja Laulauga Tausaga, kao i dvije bivše, Yaime Perez i Bin Feng, pa europska doprvakinja Jorinde van Klinken...
Lanjski miting u Parizu bio je spektakularan, začinjen s dva svjetska rekorda. Kenijka Faith Kipyegon je ciljem u utrci na 1500 metara prošla u vremenu 3:49.04, te za sedam stotinki nadmašila vlastiti rekord koji je postavila godinu ranije u Firenci. No, puno veći odjek imao je pothvat Ukrajinke Jaroslave Mahučih koja je preskočila 2,10 m te oborila svjetski rekord u skoku u vis koji je 37 godina držala Bugarka Stefka Kostadinova.
Kipyegon ovog petka nećemo gledati na stazi jer se priprema za skorašnji pokušaj istrčavanje jedne milje ispod četiri minute, u posebno kreiranim uvjetima na ovom istom stadionu. Ali, zato se Mahučih vraća na mjesto sreće i nema sumnje da će njezin nastup ponovno privući veliku pažnju. Istini za volju, Ukrajinka je malo skinula nogu s gasa nakon lanjske sezone iz snova u kojoj je sa samo 23 godine kompletirala sve velike naslove, zaključno s olimpijskim zlatom. Ove je godine ostala bez zlata na Svjetskom dvoranskom prvenstvu, a prošli vikend i bez pobjede na mitingu u Stockholmu. Nije stoga realno očekivati da će i ove godine na Charlétyju napasti svjetski rekord, ali njezine nastupe uvijek se isplati gledati, a još i više kada ima odličnu konkurenticu u Australki Nicoli Olyslagers koja ju je nadmašila u švedskoj prijestolnici, preskočivši 2,01 m.
Još jedan zanimljiv dvoboj mogao bi biti onaj u bacanju koplja između Juliana Webera i Neeraja Chopre. Na nedavnom mitingu u Dohi obojica su nadmašila osobne rekorde, Nijemac s 91,06 m, a Indijac s 90,23 m. Bilo je to tek sedmo natjecanje u povijesti na kojem su dvojica kopljaša prebacila granicu od 90 metara, pa će biti zanimljivo vidjeti može li se to ponoviti u Parizu.
Pozornost će svakako privući i povratak svjetskog rekordera na 3000 m zapreke Lameche Girme koji je u lanjskom olimpijskom finalu doživio težak pad i potres mozga. Mjesecima se oporavljao od toga, nedavno je izjavio i kako povremeno još uvijek osjeća posljedice, ali odlučio se vratiti na stazu i to u istom gradu u kojem mu se i dogodila nesreća.
Još jedan povratnik je i olimpijski pobjednik na 110 m prepone Grant Holloway. On je, doduše, kraće izbivao, točnije odlučio se povući nakon što su mu problemi s koljenom značajno utjecali na rezultate na početku aktualne sezone. U petak ćemo pratiti je li nekoliko tjedana oporavka bilo dovoljno da se vrati na svoju uobičajenu razinu.
Pet dana nakon što je odnio pobjedu u Stockholmu, nadmašivši svjetskog rekordera Karstena Warholma, olimpijski pobjednik na 400 m prepone Rai Benjamin ponovno će biti u akciji, ovaj put ipak u nešto slabijoj konkurenciji. Zlatna olimpijka na 400 metara Marileidy Paulino pokušat će, pak, nadmašiti svoj rekord mitinga koji je postavila prije dvije godine (49.12).
Komentari (0)