
Marino Bloudek nije uspio uhvatiti plasman u finale na 800 metara. Posljednji hrvatski predstavnik na Europskom dvoranskom prvenstvu u Apeldoornu završio je nastup u subotu navečer kao šesti u drugoj polufinalnoj skupini, odnosno na ukupno desetom mjestu na Starom kontinentu s rezultatom 1:46.57. Nadao se 25-godišnji Virovitičanin da može do prvog velikog finala u seniorskoj karijeri, među šestoricu najboljih Europljana, ali morat će još neko vrijeme pričekati na takav doseg.
Član Dinamo-Zrinjevca doputovao je u Nizozemsku s 15. rezultatom ove zime među 30 sudionika EP-a. S tih 1:46.15 ujedno je srušio i hrvatski rekord koji je trajao 37 godina, ali svejedno je taj rezultat daleko od samog vrha europske ljestvice. No, u petak je u kvalifikacijama pokazao da to ne mora ništa značiti kad se dobro pripremi taktika i kad se mudro istrči utrka. Iako je imao protiv sebe dvojicu trkača s boljim osobnim rekordima i rezultatima sezone, ugrabio je prvo mjesto i prošao u polufinale.
Veliki okršaj višebojaca
Nadali smo se da bi u subotu mogao primijeniti sličan recept, premda je već u startu bilo jasno da ga čeka još teži posao. Jer ovaj put je u skupini imao čak petoricu trkača koji su na papiru brži od njega, uključujući bivšeg svjetskog prvaka u dvorani i europskog na otvorenom Mariana Garciju, aktualnu svjetsku broncu Eliotta Crestana, višestrukog medaljaša Marka Englisha... Nikakve kalkulacije nisu bile moguće jer u nedjeljno finale su išla samo trojica prvoplasiranih i nitko po vremenu.
Hrabro se Marino nosio s takvom situacijom, držao je ritam koji su nametnuli Garcia, Crestan i English, smjestivši se odmah iza njih u prva tri kruga. No, u posljednjem je krugu počeo gubiti korak i bilo je jasno da je finale sve dalje. Pokušao je još malo u samom finišu ubrzati, ali nije mu to donijelo pomak sa šestog mjesta.
Nije u konačnici nagrađen plasmanom u finale, ali zaslužio je pljesak za svoj nastup. Napravio je ove zime novi veliki korak naprijed, a i na ovom je EP-u, kao i lani na otvorenom u Rimu, pokazao koliko je sazrio kao trkač, te da je sposoban odlično odraditi i brze i taktičke utrke.
U subotu je u Apeldoornu podijeljeno novih osam kompleta medalja. Svoj su posao nakon fantastičnog dvodnevnog nadmetanja završili višebojci, a novi je europski prvak u sedmoboju 22-godišnji Norvežanin Sander Skotheim. Dosad su se za njega lijepila isključivo srebra, od juniorske i mlađeseniorske, pa sve do seniorske kategorije, a sada se napokon popeo i na sam vrh i to u velikoj bitci protiv Švicarca Simona Ehammera koja će sigurno ostati jedan od šlagera ovog prvenstva. Ehammer je, inače, briljantan daljaš (ovdje je skočio 8,20 što bi mu u finalu dalja donijelo zlato!) i bio je u vodstvu nakon uvodne tri discipline, ali je Skotheim odličnim nastupom u skoku u vis (2,19) skočio na prvo mjesto poslije prvog dana.
Iapichino 27 godina nakon mame
Drugi je dan, međutim, opet bolje otvorio Ehammer sa sjajnih 7.68 na preponama i vratio se u vodstvo, a i nakon motke je zadržao 50 bodova prednosti. Ipak, Skotheim je znatno bolji na 1000 metara i iskoristio je to, te u završnoj disciplini s rezultatom 2:32.72 (Ehammer 2:41.76) kreirao preokret i došao do zlata, a usput je sa 6558 bodova popravio i europski rekord (6484) koji je postavio prošli mjesec u Tallinnu, te došao na treće mjesto vječne svjetske ljestvice.
Novi kralj europskog sprinta, barem ovog u dvoranskim uvjetima, postao je 23-godišnji Britanac Jeremiah Azu. Ima ponešto simbolike u tome da je do prvog velikog pojedinačnog zlata došao baš u Nizozemskoj, jer rođen je u ovoj zemlji, ali se kao dijete preselio u Wales u kojem je i odrastao. U finalu utrke na 60 metara u cilj je uletio u vremenu 6.49, tri stotinke ispred Šveđanina Henrika Larssona.
Talijanka Larissa Iapichino (22) poletjela je 6,94 m što joj je donijelo zlato u skoku u dalj. I to 27 godina nakon što je istu medalju osvojila njezina majka, slavna Fiona May. Švicarka Annik Kälin osvojila je srebro, a Njemica Malaika Mihambo “samo” broncu. Napravila je Mihambo grandioznu karijeru, ima olimpijsko zlato i srebro, po dva svjetska i europska naslova na otvorenom, ali nikad nije bila dvoranska prvakinja kontinenta, a nije uspjela ni u Apeldoornu iako je bila najveća favoritkinja.
Unatoč izostanku svoje najveće zvijezde, svjetske dvoranske prvakinje i rekorderke Femke Bol, domaćini Nizozemci u subotu su ipak slavili zlato na 400 metara. Lieke Klaver (26) koja je često bila u sjeni svoje slavne sunarodnjakinje popela se na tron pobijedivši s 50.38 ispred Norvežanke Henriette Jæger (50.45). U istoj disciplini kod atletičara Attila Molnar (23) je mađarskoj muškoj atletici donio prvo europsko dvoransko zlato nakon 40 godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....