Jesenski dio atletske sezone, onaj u kojem uglavnom vladaju cestovni trkači, u Hrvatskoj je najviše obilježio Tomislav Novosel, 25-godišnji član zagrebačkog Dinamo-Zrinjevca. Sredinom listopada pobijedio je u utrci na 10 km u sklopu Zagrebačkog maratona s rezultatom 29:23, a bila je to samo uvertira za ono što će uslijediti tri tjedna kasnije. Najprije je tako pobijedio na Prvenstvu Hrvatske u cestovnom trčanju, te s 29:01 za šest sekundi popravio 36 godina star hrvatski rekord koji je držao njegov bivši trener Mladen Kršek. Samo dan kasnije bio je treći na Zagrebačkom noćnom ceneru, iza dvojice kenijskih trkača, te u cilj ušao u vremenu 29:02. U samo dva dana je, dakle, dvaput trčao brže od rekorda koji je trajao gotovo četiri desetljeća.
- Iskreno, bio sam pun emocija nakon tih utrka. Drago mi je što sam sam sebi pokazao i dokazao da sam nakon svih ovih godina spreman za takve rezultate. Vjerujem da je ovo tek početak i ću sa svakom godinom biti sve bolji - kaže Tomislav.
Rekord na 10 km svakako je najupečatljiviji, ali treba spomenuti da je Novosel ove godine srušio i hrvatski dvoranski rekord na 5000 m, kao i osobne rekorde na 1500 m, 3000 m na otvorenom i u dvorani, te 5000 m i 3000 m zapreke. U čemu je tajna takvog napretka?
- Promijenio sam gotovo cijeli tim prije godinu dana, ostao je jedino kondicijski trener Pero Kuterovac s kojim sam počeo raditi prije dvije godine. Atletske treninge radim sam sebi, a tu je još nekoliko ljudi koji mi pomažu. Promijenio sam način treninga, puno radim na aerobnom i anaerobnom pragu što prije nisam radio i mislim da mi je to i najviše donijelo rezultate.
Prvi maraton za dvije godine
Imati Peru Kuterovca u timu ogromna je stvar. Dokazani stručnjak radio je ili radi s čitavim nizom hrvatskih sportaša, od Damira Martina do vaterpolske reprezentacije, a ujedno je i aktualni izbornik hrvatske plivačke reprezentacije.
- Došao sam prije dvije godine kod njega i na prvom razgovoru sam mu iskreno rekao da ću, ako ne prihvati da dolazim na njegove treninge, najvjerojatnije prekinuti atletsku karijeru. Htio sam neko jako ime iza sebe, a o Peri sam znao jako puno, čitao sam o njemu i iznimno ga poštovao. Vjerovao sam da s njim mogu napraviti rezultat, nakon dvije godine se to i pokazalo.
A kako funkcionira ovaj drugi dio priče s atletskim treninzima? Koliko je teško trenirati samog sebe?
- Do prije godinu dana sam bio kod svog bivšeg trenera Mladena Kršeka. Tada nisam bio toliko zadovoljan s atletskim treninzima, mislio sam da na drugačiji način mogu brže napredovati. Istina, dosta toga je od Mladenovih treninga ostalo i dalje, ali malo sam to korigirao zajedno s Perom jer teretana i atletski treninzi moraju biti povezani. A da je teško trenirati samog sebe, svakako jest, jer moram biti jako realan prema sebi. Rekao sam si prošle godine u studenom da ću si dati i 2-3 godine vremena ako treba, čak i ako ne bude rezultata, samo da radim na tom programu koji želim. Da sam očekivao ovakve rezultate, iskreno i nisam, ali jako mi je drago da sam uspio. Program vjerojatno nećemo mijenjati, odnosno s kondicijske strane sigurno nećemo ništa dirati, a s atletske ću dodati malo veći broj kilometara i još neke stvari.
Što ovi rezultati znače za dalje? Zasad možda s njima nije u najužem europskom ili svjetskom vrhu, ali s 25 godina Tomislav je mlad za dugoprugaško trčanje i sigurno ima prostora za napredak.
- Najveći cilj za sljedeću godinu mi je istrčati polumaraton u Valenciji u listopadu. Prije toga ću najvjerojatnije trčati Europsko cestovno prvenstvo i ekipno EP na stazi, ali čak ako se to i ne ostvari, najveći cilj mi je taj polumaraton. Plan je raditi jako puno na bazičnim treninzima i kvalitetno se pripremiti za Valenciju.
Znači li to da u perspektivi više gleda prema cestovnom trčanju, možda i prema maratonu jednog dana?
- Da, prvi maraton će najvjerojatnije biti za dvije godine ako sve bude išlo po planu.
Kakve su mu tu dugoročne želje?
- Dugoročnih želja nemam. Odnosno, imam ih u svojoj glavi, ali ne želim ništa najavljivati. Želim samo trčati brze i kvalitetne rezultate za hrvatski sport i pokušati rušiti sve državne rekorde, u polumaratonu, maratonu, na 10.000 metara na stazi, pa ćemo vidjeti što će mi to donijeti.
Bivši nogometaš
Pretpostavljamo da je želja plasirati se i na neko veliko natjecanje...
- Naravno, ali za to trebaju godine rada i ne želim u ništa srljati, niti o tome razmišljati. To će doći s vremenom.
Prije ulaska u atletiku Tomislav je trenirao nogomet, da bi se kao tinejdžer ipak pronašao u kraljici sportova.
- Ove je godine na Zagrebačkom maratonu bilo točno deset godina otkako sam počeo trenirati atletiku. Posljednje četiri godine sam bio dosta bolestan, tako da se i nije znalo za mene toliko puno. Zato sam sada, možemo reći, izletio. Izvukao sam se iz svega toga, a najviše mi je pomoglo nekoliko ljudi, uključujući Peru Kuterovca. On mi je pomogao i razgovorima i drago mi je što sam se vratio i što smo zajedno.
Cijelo je to vrijeme član Dinamo-Zrinjevca.
- Da nije bilo AK Dinamo-Zrinjevac i Hrvatskog atletskog saveza, a jedne sam godine bio i programu Hrvatskog olimpijskog odbora, ne bi bilo ni ovih rezultata. Stvarno su, kad mi je trebalo, stali iza mene i to im neću nikada zaboraviti - zaključuje Novosel.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....