
Prvog svibanjskog vikenda konačno i jedan termin na stazi Automotodroma Grobnik namijenjen domaćim automobilistima. Domaćin već tradicionalnog okupljanja, ujedno i otvorenja sezone je jedini domaći organizacijski nositelj auto utrka na kružnim stazama, Auto sport klub Kastavac iz Kastva u suradnji s Automotodromom Grobnik.
Dvodnevni program Nagrade Grada Kastva 2025. u subotu predviđa tehnički prijam automobila i verifikaciju vozača od 8 do 10 sati, potom dvosatne slobodne treninge, dok od 15 sati kreću i treninzi za startne pozicije. Nedjelja je natjecateljski dan, dvije bodovne utrke s podijeljenim vozilima u dvije skupine i dvije utrke, startom prve u 10 sati, druge u 14.10.
Za novu sezonu kružnih auto utrka je HAKS izmijenio pravila, dio bodovanja, nazive grupiranja vozila... Za prvo natjecanje se sve svelo na deset automobila Grupe 5. Možda će brojka kroz sezonu i rasti, ali vrijedi imati na umu da se slijedeća dva natjecanja voze na Slovakiaringu u Slovačkoj (kolovoz) i Balaton Parku u Mađarskoj (rujan), da bi se na Grobnik, jedinu domaću stazu, vratili početkom studenog, na završnicu sezone.
Broj prijavljenih je ispod očekivanja, 31 iz 15 klubova, raspoređeni u sedam grupa do 1420 ccm, od 1421 do 1650 ccm, od 1651 do 2050 ccm, 2051 ccm i više, do 1200 ccm Turbo (Nacionalna klasa), od 1201 do 1650 ccm Turbo i od 1651 do 2050 ccm Turbo uključivo GT3 i GT4.
Brojem vozača, osam, izdvaja se najtrofejnija ekipa kružnih utrka i aktualni prvaci Hrvatske AK Dubrovnik Racing, dok se jedinoj dami, vozačici Andrei Čutić (AK Ragusa Racing Mokošica) priključuje se prošlogodišnja automobilistkinja sezone u Hrvatskoj, svestrana istarska “oktanska princeza” Lina Cukrov (AKOK Skok racing 1993), koja se u protekla dva mjeseca već oprobala u kronometar vožnji i auto rallyju. Ovo će joj biti treća disciplina sezone.
Među imenima vrijedi spomenuti tri mlada donedavna kartingaša, koji se uključuju u Nacionalnu klasu: Fran Kranjac i Leon Zelenko, koji voze Renault Clio3 za AKK Fly with Kolman Zagreb te Vito Gajski Kustec (KK Koprivnica) u VW Polo.
Branitelji naslova u svojim ili sličnim klasama na Grobniku su Lovro Badurina (KK Rijeka), Igor Ilić (AK Dubrovnik Racing), Petar Dajak (AK Split Motorsport) i Frano Dubreta (AK Dubrovnik Racing), dok dvojice prvaka nema na startu nove sezone, Virovitičanina Igora Tomljanovića i splitske legende Ozrena Grande.
Komentari (0)